خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۱, 22nd of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۸/۲۵ ساعت ۳:۳۱:۰۰

    خانه  > سایر گروهها  >  هرانا؛ دعوت از سایت‌ها و نشریات برای تأسیس بخش حقوق زنان / وحید اصغری

هرانا؛ دعوت از سایت‌ها و نشریات برای تأسیس بخش حقوق زنان / وحید اصغری

خبرگزاری هرانا – وحید اصغری که از سوی دادگاه انقلاب به اتهام راه اندازی سایت‌های مستهجن، ضد دینی و سیاسی به اعدام محکوم شده است در سال ۸۷ همزمان با بازداشت جمعی از فعالین سایبری در یک پروژه امنیتی از سوی اطلاعات سپاه بازداشت شده بود.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برای دیگر متهم این پرونده به نام‌ سعید ملک‌پور نیز که تحت عنوان پروندهٔ مضلین محاکمه شدند، حکم اعدام صادر کرده بود و هم‌چنین دیگر متهم این پرونده، حسن سی‌سختی را به حبس ابد محکوم نموده است. نامبردگان هم‌اکنون در زندان اوین به‌سر می‌برند.

در زیر متن کامل نامه وحید اصغری تحت عنوان “فراخوان دعوت از سایت‌ها و نشریات برای تأسیس بخش حقوق زنان” که در اختیار خبرگزاری هرانا قرارگرفته است را می‌خوانید:

فراخوان دعوت از سایت‌ها و نشریات برای تأسیس بخش حقوق زنان

“جامعه درباره زنان خود زیاد نگفته، زیاد ننوشته؛ و طبعاٌ زیاد نمی‌داند.”

من؛ بنام حقوق بشر، آزادی، عدالت و برابری که همگی شاخه‌ای از علم هستند و بعنوان فعال سایبری دربند که در راه ارتقای حقوق بشر با حکم اعدام روبرو شده است، با عنایت به تجربه خودم از راه‌اندازی بخش حقوق زنان و در راستای فعالیت مؤثر در راه رفع خشونت علیه زنان، از تمام سایتهای خبری و تحلیلی، سیاسی و حقوق بشری و کارزارهای فیس‌بوکی و اجتماعات و گروههای آنلاین و دیگر رسانه‌ها به هر زبانی در سراسر دنیا مصراٌ و مؤکداٌ دعوت می‌نمایم تا بخش “حقوق زنان” یا نشریه آنلاین و غیرآنلاین خود را حداقل بطور آزمایشی بمناسبت ۲۵نوامبر (۵آذر) روز جهانی رفع خشونت علیه زنان و ۱۰ دسامبر (۲۰ آذر) روز جهانی حقوق بشر، ‌راه‌اندازی و فعال نمایند تا با این اقدام عملی، گامی محکم در جهت رفع تبعیض علیه زنان و حصول تغییرات مثبت به نفع نیمی از هر جامعه در سطح جهان برداشته شود و رسانه‌های آزاد برای روشنگری در جهت آزادی زنان از قید و بند‌ها و سنت‌ها و فرهنگهای مردسالارانه و پدرسالارانه به خدمت گرفته شوند.

من و خدای من در کشور تنها هستیم و بگوشه‌ای رانده شده‌ایم اما شما همبستگی و اتفاق نظر خود را در راه تحقق اهداف این دعوت و فراخوان نشان دهید تا زنان که تحت ستمهای مضاعف و چندبرابر بیشتر از مردان قرار دارندتا حدودی از انقیاد و استثمار فرهنگ رسانه‌ای و تبلیغاتی مردساخته فعلی‌‌ رها شوند.

بخاطر جنس دوم شمرده شدن زنان، ‌ اخباری که از آنان مخابره می‌شود همیشه به نقض یک یا چند حقوق آن‌ها ارتباط دارد و بخاطر همین نیز این بخش نمی‌تواند جز “حقوق زنان” نام و مفهومی داشته باشد و در این راستا مدافعان حقوق زنان این ضرورت را شکافته و روشن خواهند کرد و برای توجیه و رفع تردید‌هایتان شما را تنها نخواهند گذاشت.

مسأله زنان تنها مسأله خود زنان نیست بلکه تبدیل به مسأله‌ای استراتژیک برای جامعه شده است.

بنده از رسانه‌های سنتی مثل شبکه‌های رادیو، ‌ تلویزیون و روزنامه‌ها نیز دعوت می‌نمایم تا با هدایت و نظارت کار‌شناس حقوق زنان، ‌ بخش زنان و رسانهٔ خود را با هدف اطلاع‌رسانی در جهت توسعه حقوق شهروندی ایجاد کنند و زنان و درد‌هایشان را نادیده نگیرند.

رسانه‌ها بعنوان رکن چهارم دموکراسی و توسعه در هر کشوری و با توجه به نقش بسیار مؤثر زنان در تحقق دموکراسی و توسعه باید با استفاده از شیوه‌های نوین و رسانه‌ای نسبت به تغییر نگرش جامعه نسبت به زنان، اصلاح قوانین حقوق و تأمین استقلال همه جانبه، امنیت و آزادی بیان زنان اقدام نمایند.

وحید اصغری. بند ۳۵۰ اوین- تاریخ ۲۴ آبان ۱۳۹۱

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید