خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه 10 اکتبر 2012, 20th of November 2019      آخرين بروز رسانی در 2012/10/10 ساعت 12:19:23

    خانه  > کودکان  >  بی‌سوادی ۳۴۰ هزار کودک ۶ تا ۹ ساله

بی‌سوادی ۳۴۰ هزار کودک ۶ تا ۹ ساله

خبرگزاری هرانا – یک نماینده مجلس از بیسوادی ۳۴۰ هزار کودک ۶ تا ۹ ساله به علت فقر اقتصادی و فرهنگی خانواده‌ها خبر داد.

بنا به گزارش خانه ملت، قاسم احمدی لاشکی فقر اقتصادی برخی از خانواده‌ها را از دلایل بیسوادی کودکان و نوجوانان ذکر کرد و یادآور شد: ما به عنوان نمایندگان مجلس کسانی را در حوزه‌های انتخابیه خود سراغ داریم که به علت نداشتن پول کافی قادر به ثبت‌نام فرزندان خود در مدارس نیستند.

او با ابراز تاسف از این آمار با بیان اینکه بسیاری از کشورهای دنیا به سمت ریشه‌کن کردن بیسوادی حرکت کرده‌اند، گفته است: در چنین شرایطی بیسوادی تعدادی از کودکان و نوجوانان جای سوال دارد.

عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس گفت: اگر تعدادی از افراد مسن جامعه بیسواد باشند می‌توان آن را میراث گذشته و دارای توجیه دانست اما بیسوادی کودکان و نوجوانان موضوعی است که به هیچ‌وجه دارای توجیه منطقی نیست.

وی با اشاره به صراحت قانون اساسی مبنی بر تحصیل رایگان برای تمام مردم کشور تصریح کرد: همواره نکته ما این است که باید نهضت سواد‌آموزی پیر‌زن‌ها و پیرمردهای بیسواد ساکن در روستا‌ها را از نعمت سواد بهره‌مند کند؛ در این شرایط است که وظیفه وزارت آموزش و پرورش در سواد‌آموزی به کودکان و نوجوانان کاملا مشخص می‌شود.

این نماینده مجلس نهم با بیان اینکه در دنیای امروز کودکان و نوجوانان باید از سواد و اطلاعات کافی بهره‌مند باشند، تاکید کرد: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس موضوع بیسوادی تعدادی از کودکان و نوجوانان را از وزارت آموزش و پرورش پیگیری خواهد کرد زیرا وظیفه مسئولان این وزارتخانه آن است که با برنامه‌ریزی صحیح کودکان بیسواد را به آغوش تعلیم و تربیت بازگردانند.

او گفت: فقر فرهنگی از دیگر علت‌هایی است که به بیسوادی کودکان و نوجوانان منتهی می‌شود زیرا متاسفانه هنوز جایگاه علم و دانش برای برخی از خانواده‌ها هویدا نیست.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید