خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۱, 17th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۱۱/۰۹ ساعت ۷:۱۰:۰۴

    خانه  > اندیشه و بیان  >  قطع دسترسی به پروتکل اس‌اس‌ال و جی‌میل توسط مخابرات ایران

قطع دسترسی به پروتکل اس‌اس‌ال و جی‌میل توسط مخابرات ایران

خبرگزاری هرانا – بر اساس برخی گزارش‌ها، اشتراک اینترنت پرسرعت مشترکانی که از شرکت مخابرات تهران خدمت می‌گیرند، دسترسی به پروتکل ssl و سرویس جی‌میل قطع شده است، اما در برخی سرویس‌دهندگان اینترنت به‌ویژه سرویس‌دهندگان خصوصی هنوز این دسترسی‌ها دچار اختلال نشده است.

بنا به گزارش روزنامه همشهری، دسترسی به جی‌میل در بسیاری از خدمات دهندگان اینترنت در ایران از جمله در خط اشتراک اینترنت پرسرعت مشترکانی که از شرکت مخابرات تهران خدمت می‌گیرند باعث قطع دسترسی کاربران جی‌میل به این سرویس پست‌الکترونیک در کشور شده است.

البته از مدت‌ها پیش صحبت از پست الکترونیک ایرانی و ملی بود و تا‌کنون نیز حداقل سه سرویس ای‌میل در کشور راه‌اندازی شده است که به‌رغم اقدامات انجام شده نتوانسته جایگزین یاهو و جی‌میل شود.

هر چند در برخی سرویس‌دهندگان اینترنت به‌ویژه سرویس‌دهندگان خصوصی هنوز این دسترسی‌ها دچار اختلال نشده است اما به‌نظر می‌رسد این نوعی آزمایش رفتار و واکنش کاربران در برابر قطع کامل جی‌میل در ایران باشد.

علاوه بر این اختلال‌ها، چیزی که در این مرحله قابل مشاهده است قطع دسترسی به پروتکل ssl است. این پروتکل امکان دستیابی امن به محتوای سایت‌ها را فراهم می‌کند. کاربرانی که از این پروتکل در وب‌سایت‌ها استفاده می‌کنند به جای http، حروف https را در اول آدرس‌ها مشاهده می‌کنند.

به‌دلیل قطع دسترسی به این پروتکل بسیاری از وب‌سایت‌های دیگر که صرفا از این فناوری استفاده می‌کنند نیز با اختلال مواجه شده‌اند و در این میان عجیب‌ترین رخدادی که اتفاق افتاده قطع دسترسی به یکی از ای‌میل‌های داخلی پر کاربر یعنی پست الکترونیک چاپار موسوم به chmail است.

حالا متوجه شدیم که چرا پست‌الکترونیک ایران دات‌ای‌آر از ابتدای راه‌اندازی تا‌کنون اصرار بر عدم‌استفاده از پروتکل مذکور داشته است. در شرایط حاضر این ای‌میل بدون سرآدرس https برای کاربران کاملا قابل استفاده است. روز گذشته براساس خبری که روی خروجی خبرگزاری‌ها مخابره شد، رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران صرفا از ایجاد محدودیت دسترسی در گوگل برای شرکت‌هایی که از این سایت برای بازاریابی، فروش و تبلیغات اقدام می‌کردند خبر داده و گفته که تلاش می‌شود این محدودیت برطرف شود.

او حتی خبر داده که مرکز تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت برای رفع این محدودیت تقاضا داده است اما مرجع ایجاد این محدودیت وزارت ارتباطات نیست و مراجع تصمیم‌گیر و کمیته تعیین مصادیق این مسئله را به وزارت مذکور ابلاغ کرده‌اند.

اختلال در دسترسی به جی‌میل به‌عنوان پرکاربر‌ترین پست‌الکترونیک در دنیا در حالی صورت می‌گیرد که بعد از انتشار خبرهایی درباره احتمال قطعی دسترسی کاربران اینترنت در ایران به شبکه جهانی اینترنت بعد از راه‌اندازی طرحی موسوم به اینترنت ملی، بار‌ها مسئولان عالی رتبه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مصاحبه‌هایشان اظهار داشته بودند که با آمدن اینترنت ملی، دسترسی به اینترنت جهانی قطع نخواهد شد.

واقعیت این است که ای‌میل پرکاربرد‌ترین و قدیمی‌ترین سرویس اینترنتی است و با زور و اجبار نمی‌توان کسی را وادار به استفاده از ای‌میل خاصی کرد بلکه این مزیت‌های نسبی و قدرت و قابلیت‌های سرویس‌دهندگان ای‌میل است که میزان استفاده از آن را تعیین می‌کند.

براساس برآورد‌ها ایران دارای ۳۳میلیون کاربر اینترنتی است که همه آن‌ها حداقل دارای یک آدرس ای‌میل در یاهو یا جی‌میل هستند.

بخش عمده‌ای از فعالیت‌های علمی و تجاری کاربران براساس ای‌میل آن‌ها تنظیم و جاری شده است، قطع دسترسی به این سرویس‌ها می‌تواند تبعات زیانباری از نظر علمی و اقتصادی برای مردم داشته باشد.

همچنین قطع دسترسی به پروتکل‌های امن‌سازی‌ انتقال داده در کشور می‌تواند تصویر نامناسبی از فعالیت در فضای مجازی در ایران ایجاد کند؛ تصویری که به صراحت به طرف مقابل این پیام را می‌دهد که ای‌میل من امن نیست حال می‌خواهد این ای‌میل، ایران دات‌آی‌آر باشد یا هر ای‌میل غیرایمن دیگر.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
  • بخشی از بند ۲۵ اعلامیه هزاره: آزادی رسانه ها برای اجرای نقش اساسی آنها و نیز حق مردم برای دسترسی به اطلاعات را تضمین کنیم .

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید