خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۱, 20th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۶/۱۸ ساعت ۱۶:۰۸:۲۴

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ احمدرضا احمدپور به زندان یزد منتقل می‌شود

هرانا؛ احمدرضا احمدپور به زندان یزد منتقل می‌شود

خبرگزاری هرانا – روحانی منتقد سید احمدرضا احمدپور زندانی سیاسی از زندان اهواز به زندان یزد منتقل می‌شود.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روحانی منتقد سید احمدرضا احمدپور از فعالین سیاسی مطبوعاتی استان خوزستان و محقق حوزه علمیه قم از زندان اهواز به زندان یزد منتقل می‌شود.

وی که به خاطر نوشتن نامه به دبیرکل سازمان ملل متحد از سوی دادگاه ویژه روحانیت قم در بیست و هفتم تیرماه سال ۹۰ دستگیر و به ۱۳ سال حبس و تبعید، خلع لباس روحانیت و محرومیت از مناصب و مزایای روحانیت محکوم شده بود، جهت گذراندن باقی مانده حبس خود در آذرماه سال ۱۳۹۰ از زندان قم به زندان اهواز تبعید شد.

سید احمدرضا احمدپور در پی شرایط سخت زندان و کمبود امکانات بهداشتی و درمانی و بی‌توجهی بهداری زندان سپیدار اهواز و غذای بسیار نامناسب زندان و نیز به­ خاطر بدی آب و هوا دچار بیماری آسم و آلرژی شدید تنفسی و در نتیجه به خاطر استرس وارده بیش از حد و شرایط بد نگهداری وی در زندان دچار بیماری عروق قلبی شد.

این گزارش حکایت می‌کند که این فعال سیاسی و پژهشگر دینی در اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت بیماری خود، با نوشتن نامه‌ای به رئیس زندان اهواز اقدام به اعتصاب غذا نمود که مسئولان دادسرای ویژه روحانیت اهواز با دریافت خبر اعتصاب وی سریعا واکنش مثبت نشان داده و ضمن معرفی وی به پزشکی قانونی به وی مرخصی استعلاجی داده که متعاقب آن در بیمارستان ولی عصر قم بستری و آنژیوگرافی شد.

گفتنی است بنا به تشخیص پزشکان مربوطه، سید احمدرضا احمدپور از ناحیه رگ کرونر قلب دارای گرفتگی شریانی شده (SVD) و نیاز به آنژیوپلاستی کرونر دارد (بارگذاری بالن در رگ مسدود) اما با توجه به مادر زادی بودن تنگی بیش از حد معمول کرونر و به علت ریسک پذیری بالای این عمل در شرایط حضور در زندان، این عمل تا آزاد شدن از زندان به تاخیر افتاده است لذا تا آزادی می‌بایست تحت درمان دقیق و دائمی دارویی و زیر نظر پزشک فوق تخصص و بدور از اماکن استرس زا چون زندان قرار داشته باشد.

همچنین بنا بر گزارشات رسیده از قم با توجه به وضعیت بد درمانی در زندان‌های ایران در صورت بارگذاری بالن در شریان کرونر قلب وی، احتمال خونریزی داخلی و در نتیجه خطر مرگ، وی را تهدید خواهد کرد از اینرو پزشکان مربوطه تشخیص دادند تا آزادی از زندان، وی صرفا تحت درمان دارویی و حضور در محیطی آرام و بدور از تنش و استرس قرار بگیرد. این گزارش حاکی است که وی دچار آسم (مشکل تنفسی)، و آلرژی شدید نیز هست که می‌تواند بیماری قلبی وی را تشدید نماید در ضمن وی از مجروحان شیمیای جنگ ایران و عراق نیز می‌باشد.

همچنین حجت الاسلام احمدپور پس از آنکه از بیمارستان ولی عصر قم ترخیص و به زندان مراجعه کرد گواهی پزشکان متخصص خود را و نیز گواهی بیمارستان را به مسئولان زندان و دادسرای ویژه روحانیت اهواز ارائه داد که با هماهنگی مسئولان دادسرای ویژه روحانیت اهواز و با هزینه شخصی مجددا به پزشکی قانونی معرفی و سازمان پزشکی قانونی خوزستان که وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی است در نامه‌های مورخ ۲۷ اردیبهشت و ۲۷ خردادماه ۱۳۹۱ (سال جاری) به دادسرای ویژه روحانیت اعلام کرد:

“حسب بررسی مدارک درمانی و بررسی تخصصی انجام شده، نامبرده دچار بیماری عروق قلبی و بیماری ریوی می‌باشد که لازم است تحت درمان دارویی قرار داشته و حتی المقدور از محیط تنفسی آلوده و پرگرد و غبار و پر استرس دور باشد و رژیم متناسب غذایی (کم چرب) لحاظ گردد. لذا با توجه به شرایط فوق پیشنهاد می‌شود به استانی با شرایط متناسب (از نظر آب و هوایی) اعزام گردد…”

همانطور که از نامه‌های پزشکی قانونی بر می‌آید در واقع ایشان نباید بیش از این در زندان حضور داشته باشد چرا که زندان یکی از اماکن اصلی پر استرس محسوب می‌شود حال آنکه حبس دور از محل اقامت و در تبعید و به دور از خانواده طبیعتا ضریب ایجاد استرس افزایش پیدا می‌کند.

همچنین دادسرای ویژه روحانیت در حالی که این زندانی سیاسی در مرخصی عید مسلمانان به سر می‌برد اقدام به دستور انتقال احمدپور به زندان یزد نمود لذا وی پس از پایان مرخصی می‌بایست خود را به زندان یزد معرفی نماید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید