خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  ۸ ماه حقوق معوقه کارگران شرکت پارکت ساری

۸ ماه حقوق معوقه کارگران شرکت پارکت ساری

خبرگزاری هرانا – ۸ ماه حقوق معوقه کارگران شرکت پارکت ساری که در زمینه راه سازی و آسفالت فعالیت دارد پرداخت نشده است.

بنا به گزارش ایلنا، نصرالله دریابیگی، دبیر خانه کارگر مازندران، با اعلام این خبر گفت: شرکت پارکت ساری که در زمینه راه سازی و آسفالت فعالیت دارد قبل از اجرای طرح خصوصی سازی تحت پوشش سازمان اقتصادی کوثر فعالیت می‌کرد که متاسفانه بعد از اجرای این طرح به جهت سوء مدیریت و با افزایش بحرانهای مالی در پرداخت حقوق کارگران خود کوتاهی کرده است.

دبیر خانه کارگر مازندران با اعتراض به عدم نظارت بر مدیریت واحد‌هایی واگذار شده از مسئولان قوه قضائیه خواست تا با عواملی که سبب نارضایتی هزاران کارگر شده و در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی اخلال ایجاد کرده‌اند، برخورد کنند.

کارخانه های و شرکت های از این دست فراوان هستند و شرکت پارکت ساری تنها نمونه در این بحران نیست. بعد از تفسیر یکجانبه رهبری از اصل ۴۴ و تنزیل آن به واگذاری ثروت های ملی و دولتی به نیروهای نزدیک حاکمیت، کارخانه های زیادی در سطح کشور دچار اختصاصی سازی شدند.

بسیاری از این کارخانه ها در این مدت ورشکسته و کاملن تعطیل شدند و زمین کارخانه و وسایل آن به فروش رفته است. بخش اعظمی نیز در حال ورشکستگی می باشند و میزان تولیدشان را کاهش داده اند و تعداد زیادی از کارگران را اخراج کرده اند و کارگران مشغول به کار در این کارخانه ها نیز با مشکل حقوق معوقه روبه رو هستند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بخش د ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی: استراحت‌ ـ فراغت‌ و محدودیت‌ معقول‌ ساعات‌ کار و مرخصی‌ ادورای‌ با استفاده‌ از حقوق‌ و همچنین‌ مزد ایام‌ تعطیل‌ رسمی کارگران‌ به رسمیت شناخته شود.
•    بخش الف ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی: اجرتی که‌ لااقل‌ مزایای‌ کافی‌ برای‌ کارگران و خانواده‌شان‌ طبق‌ مقررات‌ این‌ میثاق، محیا می‌کند؛ ‌به رسمیت شناخته شود.
•    بند ۱ ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد کار کند، کار خود را آزادانه برگزیند، شرایط منصفانه و رضایت بخشی برای کار خواستار باشد و در برابر بی‌کاری حمایت شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید