خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  هرانا؛ محاکمه دوباره آرش هنرور، روحانی منتقد

هرانا؛ محاکمه دوباره آرش هنرور، روحانی منتقد

خبرگزاری هرانا – محمد صادق (آرش) هنرور شجاعی خویی، روحانی منتقد، که چند روزی است به علت وخامت حال جسمانی در اثر بیماری صرع، در مرخصی استعلاجی به سر می‌برد، قرار است مجددا مورد محاکمه قرار گیرد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمد صادق (آرش) هنرور شجایی خویی، روحانی و وبلاگ نویس زندانی بر خلاف انتظار و رویه دادگاه ویژه روحانیت، علی رغم نظر مساعد دادستان ویژه و قاضی، به دلیل گزارش وزارت اطلاعات، مشمول عفو ۱۳ رجب نشده و به وی اتهامات جدیدی تفهیم شده که دلیل آن انتشار نامه سرگشاده‌اش در باب دادگاه ویژه روحانیت، انتشار نامه دادگاه به پزشکی قانونی و مصاحبه‌اش با یکی از سایتهای اصلاح طلب ذکر شدهاست.

گفتنی‌ست، گزارش وزارت اطلاعات مبنی بر عدم موافقت مسئولین قضایی با عفو این روحانی منتقد در تاریخ ۱۳ دی ماه سال گذشته، در زمانی که ایشان در زندان اوین و در اعتصاب غذا بسر می‌برده‌اند تنظیم شده است. محمد صادق (آرش) هنرور شجاعی خویی، روحانی منتقد ولایت فقیه و مدافع استقلال حوزه از نظام حاکم که پس از نگارش کتاب‌هایی از قبیل مدار شریعت در زندگی و شرح احوال و افکار آیت الله شریعتمداری و نیز مدیریت وبلاگ یادداشت‌ها و برداشت‌ها و وبسایت آیت الله شریعتمداری به اتهامات جاسوسی، اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، هتک حیثیت مقام روحانیت و… توسط دادگاه غیر قانونی ویژه روحانیت به تحمل چهار سال حبس، ۵۰ ضربه شلاق، پرداخت ۸ میلیون ریال جزای نقدی و خلع مادام العمر از لباس روحانیت محکوم شده بود، چند روزی است که به علت وخامت حال جسمانی به صلاح‌دید پزشکی قانونی (که ابتلاء وی به به بیماری صرع را که از موارد عدم تحمل کیفر حبس است) تأیید نموده است، در مرخصی استعلاجی به سر می‌برد.

آرش هنرور قرار است در ۲۱ تیرماه سال جاری به اتهام نشر اکاذیب در دادگاه ویژه روحانیت مورد محاکمه قرار گیرد، و این در حالی است که با توجه به اینکه اجازه آزادانه انتخاب وکیل ندارد، اساسا دادگاه را دادگاهی فرمایشی و نمایشی تلقی می‌کند.

بر اساس این گزارش، هنرور شجاعی در این مرخصی علاوه بر درمان و معاینات و معالجاتی که طبق نظر پزشکی قانونی هنوز ناتمام مانده‌اند، به قم رفته و ترجیح داده که این مدت را به دیدار با مراجع عظام تقلید و زیارت بگذراند. مرخصی وی در تاریخ ۱۱ تیر به پایان خواهد رسید و باید دید که آیا بر حسب نظر پزشکی قانونی تمدید خواهد شد یا خیر.

این مدرس و محقق حوزه علمیه قم که از سوی وزارت اطلاعات و برخی رسانه‌های همسو با نهاد امنیتی متهم گردیده که تحت عنوان «آرش بی‌خدا» در فضای مجازی و از جمله سایت زندیق فعالیت می‌نموده، در حالیکه در شرایط نامناسب جسمانی قرار داشته به مرخصی ۲۰ روزه آمده است.

بررسی موراد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•    ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخص با مساوات کامل حق دارد که دعوایش در دادگاهی مستقل و بی‌طرف، منصفانه و علنی رسیدگی شود و چنین دادگاهی درباره حقوق و الزامات وی، یا هر اتهام جزایی که به او زده شده باشد، تصمیم بگیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید