خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ تحویل جسد محمد مهدی زالیه و برگزاری مراسم ختم

هرانا؛ تحویل جسد محمد مهدی زالیه و برگزاری مراسم ختم

خبرگزاری هرانا – جسد سید محمد مهدی زالیه نقشبندیان زندانی سیاسی که ۴ روز پیش در بیمارستان رجایی کرج درگذشت تحویل خانواده‌اش شد و مراسم ختم وی در سنندج برگزار گردید.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جسد سید محمد مهدی زالیه نقشبندیان زندانی سیاسی کرد که ۴ روز پیش در بیمارستان رجایی کرج درگذشت تحویل خانواده‌اش شد و پنجشنبه ۱۸ خرداد مراسم ختم وی در سنندج برگزار گردید.

سید محمد مهدی زالیه نقشبندیان زندانی سیاسی کرد که نزدیک به ۲۰ سال را در زندان سپری کرده بود، در حالی در بیمارستان رجایی کرج درگذشت که مدت‌ها از مشکلات ریوی و کلیوی رنج می‌برد و مسئولین هیچ اقدامی برای درمان وی صورت نداده بودند.

محمد مهدی زالیه پیش‌تر در ماه آبان به دلیل وخامت وضعیت جسمی و بیهوشی به بیمارستان رجایی کرج منتقل شده بود، ولی مسئولین زندان اجازه بستری شدن وی را صادر نکردند.

یکی از بستگان محمد مهدی زالیه در گفتگو با هرانا گفت: «پزشکی قانونی جسد وی را به ما تحویل داد. در حالی که بر طبق گزارش پزشکی قانونی مرگ مهدی بر اثر مشکلات ریوی و عفونت شدید بوده است. مهدی هر دو کلیه‌اش را از دست داده بود، وی در تمام مدتی که در بهداری زندان و بیمارستان رجایی بود، در کما بسر می‌برد.»

گفتنی‌ست، محمد مهدی زالیه که مجروح شیمیایی جنگ ایران و عراق نیز می‌باشد در بهار سال ۱۳۷۱ به اتهام ارتباط با احزاب مخالف نظام بازداشت و ۲۴ ماه که اکثر آن را در سلول انفرادی بوده در اداره اطلاعات مهاباد سپری می‌کند. محمد مهدی زالیه بعد از بازداشتگاه اداره اطلاعات مهاباد به زندان ارومیه منتقل می‌شود و سال ۱۳۷۳ از سوی قاضی جلیل‌زاده به اعدام محکوم می‌شود.

حبس وی در سال ۱۳۸۱ از اعدام به ابد تقلیل پیدا می‌کند.

۱۲ آذر سال ۱۳۸۶ محمد مهدی زالیه از زندان ارومیه به زندان رجایی شهر کرج بند ۶ منتقل می‌شود. و تا یک سال و نیم پیش که به همراه تمامی زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر به بند ۱۲ منتقل می‌شود در این بند می‌ماند.

لازم به یاد آوریست محمد مهدی زالیه با وجودی که از ناراحتی شدید ریه بدلیل مصدومیت شیمیایی رنج می‌برد و از یک سال و نیم پیش وضع جسمیش رو به وخامت گرایید هیچ‌گاه با درمان مناسب و کافی برای وی موافقت نشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید