خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  خانه کارگر قزوین در روز کارگر امسال هیچ تجمعی برگزار نمی‌کند

خانه کارگر قزوین در روز کارگر امسال هیچ تجمعی برگزار نمی‌کند

خبرگزاری هرانا – خانه کارگر قزوین در اعتراض به عملکرد وزارت کشور در خصوص عدم صدور مجوز راهپیمایی روز جهانی کارگر، هیچ تجمعی را نیز در این روز برگزار نخواهد کرد.

به گزارش ایلنا، دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین گفت: خانه کارگر در اعتراض به عملکرد وزارت کشور در خصوص عدم صدور مجوز راهپیمایی روز جهانی کارگر، هیچ تجمعی را نیز در این روز برگزار نخواهد کرد. عید علی کریمی گفت: “خانه کارگر در جهت حمایت قاطع و تثبیت فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص نامگذاری امسال به نام سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی تقاضای مجوز برپایی راهپیمای داده است ولی متأسفانه وازرت کشور و استانداری‌ها نه اینکه جواب کتبی نداده‌اند بلکه به صورت شفاهی از صدور مجوز تجمع در مکان‌های سربسته صحبت می‌کنند.”

این فعال کارگری با اشاره به اینکه متأسفانه، مسئولان به دلایل نامشخص، برپایی راهپیمایی را فقط برای طرح مشکلات می‌دانند، ادامه داد: “هدف درخواست کنندگان مجوز راهپیمای، حمایت قاطع از بیانات مقام معظم رهبری است و با توجه به اینکه تجمع کاربردی ندارد، خانه کارگر هم به اعتراض به این برخورد مسئولین، هیچ تجمعی را به مناسبت روز جهانی کار برگزار نمی‌کند.”

دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین با تاکید براینکه براساس قانون کار روز کارگر یازدهم اریبهشت است افزود: معلوم نیست چرا عده‌ای اصرار دارند روز کارگر را به دوازدهم اردیبهشت ماه منتقل کنند ولی جامعه کارگری تنها یازدهم اردبیهشت را روز کار می‌داند.

موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تشکیل اجتماعات و راه پیمایی‌ها بدون حمل سلاح و به شرط آنکه مخل به مبانی اسلام نباشد، آزاد است.
•    بند ۱ ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی تشکیل اجتماعات، مجامع و انجمن‌های مسالمت آمیز بهره‌مند گردد.
•    ماده ۲۱ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق تشکیل مجامع مسالمت آمیز برسمیت شناخته می‌شود.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید