خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  برندگان جایزه صلح نوبل خواستار آزادی نرگس محمدی شدند

برندگان جایزه صلح نوبل خواستار آزادی نرگس محمدی شدند

خبرگزاری هرانا – چند شخصیت حقیقی و حقوقی برنده جایزه صلح نوبل با انتشار بیانیه ای به اجرای حبس نرگس محمدی اعتراض کرده و خواهان آزادی “فوری و بدون قید و شرط” او شدند.

به گزارش تارنمای کانون مدافعان حقوق بشر، شیرین عبادی (ایران)، میخائیل گور باچف (روسیه)، دالایی لاما (تبت)، مایرد مگوایر (ایرلند)، ریگوبرتو مانچو تام (گواتمالا)، جودی ویلیامز ( ایالات متحده امریکا)، لخ وا لسا (لهستان)، محمد یونس (بنگلادش)، سازمان صلح بین المللی ( سوئیس)، موسسه البرت شوایتزر (ایالات متحده امریکا) ‌ امضا کنندگان این بیانیه هستند. متن این بیانیه که ۲۵ آپریل ۲۰۱۲ منتشر شده، به شرح زیر است:
خانم نرگس محمدی، فعال حقوق بشر ایرانی در یک محاکمه غیر عادلانه به ۶ سال حبس محکوم شد و روز شنبه ۲۱ آپریل ۲۰۱۲ برای اجرای کیفر به زندان رفت. اتهام اصلی او عضویت و فعالیت در کانون مدافعان حقوق بشر است. این کانون در سال ۲۰۰۱ توسط دکتر شیرین عبادی و چند نفر از همکاران ایشان تاسیس شد و ریاست آن بر عهده دکترعبادی می باشد.

 

نرگس محمدی معاون این کانون و همچنین دبیر هیات اجرائی شورای ملی صلح است. این شورا در سال ۲۰۰۷ به پیشنهاد دکتر عبادی تاسیس شد و متشکل از ۸۵ نفر از نمایندگان گروهها و اقوام مختلف ایرانی است.

مجموعه فعالیت های حقوق بشری نرگس محمدی سبب شد که وی درسال ۲۰۰۹ شغل اداری خود را از دست دهد و در سال ۲۰۱۰ نیز برای مدتی در زندان به سر برد. او در زندان مبتلا به فلج ادواری عضلانی شد و ماهها تحت درمان قرار گرفت. طبق نظر پزشکان استرس و شرایط زندان موجب تشدید بیماری او خواهد شد. نرگس دارای ۲ فرزند دو قلوی ۴ ساله می باشد که بی شک نیاز مبرم به حضور و محبت مادر دارند.

ما امضا کنندگان این بیانیه ضمن اعتراض به حکم غیر عادلانه نرگس محمدی خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط او هستیم.

شیرین عبادی (ایران)

میخائیل گور باچف (روسیه)

دالایی لاما (تبت)

مایرد مگوایر (ایرلند)

ریگوبرتو مانچو تام (گواتمالا)

جودی ویلیامز ( ایالات متحده امریکا)

لخ وا لسا (لهستان)

محمد یونس (بنگلادش)

سازمان صلح بین المللی ( سوئیس)

موسسه البرت شوایتزر (ایالات متحده امریکا) ‌

۲۵ آپریل ۲۰۱۲

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید