خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  سازمان گزارشگران حقوق بشر به زندان رفتن نرگس محمدی را محکوم کرد

سازمان گزارشگران حقوق بشر به زندان رفتن نرگس محمدی را محکوم کرد

خبرگزاری هرانا – سازمان گزارشگران بدون مرز که یک نهاد بین المللی غیردولتی فعال در زمینه حقوق بشر و آزادی رسانه‌ها است، بازداشت نرگس محمدی، از فعالان امور مدنی ایران را محکوم کرده است.

دادگاه موارد اتهامی او را «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» اعلام کرده است.
پس از صدور حکم دادگاه تجدید نظر درباره خانم محمدی، ماموران امنیتی او را در خانه پدری‌‌اش در زنجان بازداشت کرده و به زندان اوین تهران منتقل کردند.

 

دستگیری نرگس محمدی را محکوم می‌کنیم

۶ اردیبهشت ١٣٩١- گزارش‌گران بدون مرز، دستگیری نرگس محمدی روزنامه‌نگار و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر را محکوم می‌کند. وی در تاریخ دوم اردیبهشت در شهر زنجان بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است. در همین روز دولت جمهوری اسلامی متن مقررات جدید برای «ساماندهی فعالیت‌ها، ایجاد تسهیلات و نظارت بیشتر بر کار خبرگزاری‌ها و نشریات الکترونیکی» را منتشر کرد.

٢ اردیبهشت ١٣٩١، نرگس محمدی پس از احضار به ادارهٔ وزارت اطلاعات زنجان بازداشت و سپس به زندان اوین در تهران انتقال یافت. همکار شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل ٢٠٠٣، پیش از این نیز بار‌ها احضار و بازداشت شده بود، آخرین بار از ٢٠ خرداد تا ١١ تیرماه ١٣٨٩ را در زندان بسر برده بود که در مدت بازداشت بر اثر شوک عصبی، به شدت بیمار شد. در شهریور ماه‌‌ همان سال از سوی شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران برای «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر و فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران»، به ۱۱ سال زندان محکوم شد که این حکم در اسفندماه ١٣٩٠ به شش سال کاهش یافت.

تقی رحمانی به گزارش‌گران بدون مرز اعلام کرد که نسبت به دستگیری و وضعیت سلامت همسرش نرگس محمدی نگران است. وی خود نیز از قربانیان ازار و اذیت قضایی و بازداشت‌های خودسرانه جمهوری اسلامی است. این روزنامه‌نگار که بیش از چهارده سال از عمر ۵٢ ساله خود را در زندان سپری کرده است، در اواخر سال گذشته مجبور به ترک کشور شد.

از سوی دیگر دولت جمهوری اسلامی در تاریخ ٢ اردیبهشت متن مصوبهٔ جلسه هیات وزیران در باره مقررات آئین نامه اجرایی قانون مطبوعات «منتشر کرد. هدف این» مقررات ساماندهی فعالیت‌ها، ایجاد تسهیلات و نظارت بیشتر بر کار خبرگزاری‌ها و نشریات الکترونیکی «اعلام شده است. بنا بر ماده ٣٨ این ائین نامه:» درج منابع اخبار در خبرگزاری الزامی است. «بنا بر ماده ۴٠» نقل آن قسمت از اخبار، مطالب یا تصاویر نشریات و خبرگزاری‌ها که موجب توقیف، لغو پروانه یا پالایش (فیل‌تر) شده، توسط خبرگزاری ممنوع است.

در مرداد ماه ١٣٨٨ مجلس شورای اسلامی با افزودن تبصره‌ای به ماده یک قانون مطبوعات خبرگزاری‌ها را نیز» از حیث حقوق، وظایف، حمایت‌های قانونی و جرایم و مجازات‌ها و مرجع و نحوه دادرسی، مشمول احکام مقرر «در قانون مطبوعات کرد.

قانون مطبوعات ایران مصوب سال ١٣۶۴ است که بنا داشت تا اصول کلی قانون اساسی را در بارهٔ آزادی مطبوعات» تفصیل «کند، ولی خود در این باره ابهام‌افرین شد. این قانون در سال ١٣٧٩ در آخرین روزهای عمر مجلس پنجم و به فوریت از سوی محافظه‌کاران با افزدون موادی آزادی ستیزانه‌ای تغییر کرد. و به ابزاری برای تضعیف و سرکوب قانونی مطبوعات اصلاح‌طلب تبدیل شد. با اتکا به آن روزنامه‌ها اصلاح‌طلب یکی پس از دیگری توقیف شدند. سرکوبی که همچنان ادامه دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید