خبرگزاری هرانا

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ بی‌خبری از وضعیت چهار فعال فرهنگی بازداشتی در مشهد

هرانا؛ بی‌خبری از وضعیت چهار فعال فرهنگی بازداشتی در مشهد

خبرگزاری هرانا – با گذشت بیش از ۲۰ روز از بازداشت چهار نفر از فعالین فرهنگی مشهد، کماکان هیچ اطلاعی از وضعیت آن‌ها در دست نیست.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، خبرگزاری حقوق بشر ایران، مهدی اکبرزاده، آرش آریانیا، دکتر فرزین (محقق و شاهنامه پژوه) و دکتر الهه معروضی، از ۲۳ اسفند ماه سال ۹۰ توسط مامورین اطلاعات مشهد بازداشت شده و به مکان نامعلومی منتقل گردیده‌اند و تاکنون اطلاعی از سرنوشت ایشان نیست.

لازم به ذکر است مامورین اطلاعات پس از بازداشت این افراد، منازل آن‌ها را نیز مورد بازرسی قرار داده و تعدادی کتاب و کامپیوترهای شخصی آن‌ها را نیز ضبط کرده‌اند.

گفتنی ست که افراد مذکور در چارچوب برنامه‌های فرهنگی انجمن درصدد برگزاری مراسم چهارشنبه سوری در باغ شاهنامه بوده‌اند اما‌‌ روز قبل از رسیدن به محل، بطور ناگهانی توسط مامورین اطلاعات بازداشت شدند.

 

بررسی برخی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • ماده ۹۲ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانی محاکمه نشده باید اجازه داشته باشد بلافاصله خانواده خود را از بازداشت، مراحل محاکمه و از احوال خود مطلع کند. همچنین تمام امکانات مناسب برای برقراری ارتباط با خانواده و دوستان و نیز ملاقات حضوری، با نظارت و با در نظر گرفتن مقررات زندان و حفظ امنیت و نظم زندان، می بایست برای وی مهیا باشد.
  • ماده ۱۸۰ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: کلیه محکومان و متهمان تحت نظارت کامل و طبق مقررات این آیین‏ نامه مجاز به داشتن ارتباط با بستگان و آشنایان خود می‌‏باشند و این ارتباط بوسیله ملاقات و مکاتبه‏‌ها انجام می‌‏پذیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید