خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۰, 26th of October 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۱۲/۰۷ ساعت ۱۶:۵۵:۳۷

    خانه  > اعدام  >  هرانا؛ رد درخواست عفو عبدالرضا قنبری، زندانی سیاسی محکوم به اعدام

هرانا؛ رد درخواست عفو عبدالرضا قنبری، زندانی سیاسی محکوم به اعدام

خبرگزاری هرانا – با رد درخواست عفو عبدالرضا قنبری، در کمیسیون عفو و بخشودگی دادگستری کل استان تهران، این معلم زندانی در معرض اجرای حکم اعدام قرار گرفت.

خانواده‌ی عبدالرضا قنبری در گفتگو با گزارشگر هرانا با تایید خبر رد درخواست عفو این زندانی سیاسی، نگرانی خود را نسبت به جان وی ابراز کردند.

به گزارش هرانا، عبدالرضا قنبری معلم ادبیات فارسی یکی از مدارس پاکدشت، استاد دانشگاه و از بازداشت شدگان اعتراضات ششم دی ماه سال ۸۸ (عاشورا) است که به اتهام محاربه از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به به اعدام محکوم شد.

وی سپس در روندی پر ابهام، بدون طی پروسه‌ی قانونی و توجه به حق اعتراض و فرجام خواهی‌اش در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر در فاصله چند روز مجددا با حکم مرگ مواجه شد و قطعیت حکم خود را دریافت کرد.

این در حالیست که عبدالرضا قنبری امید داشت با ارائه‌ی درخواست عفو به کمیسیون عفو و بخشودگی دادگستری کل استان تهران با در نظر گرفتن تمام موارد نقض حقوق و محتوایی پرونده حکم صادره متوقف و مورد بازنگری قرار گیرد؛ اما با رد درخواست نامبرده این حکم هر زمانی پس از اخذ استیذان از رییس قوه قضائیه قابل اجرا است.

این زندانی سیاسی که در حال حاضر در بند ۳۵۰ زندان اوین محبوس است، به اتهام ارتباط با یکی از گروههای معاند نظام به اعدام محکوم شده است. لازم به ذکر است نامبرده در زمان بازداشت و بازجویی مورد ضرب و شتم، بدرفتاری و اخذ اقاریر غیر واقعی قرار گرفته بود و از حقوق ابتدایی همچون دسترسی به وکیل و تماس با خانواده محروم مانده بود.

در تاریخ جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۷ صبح تصحیح شد.

 

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.
  • بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.
  • بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید