خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۰, 19th of September 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۱۱/۱۰ ساعت ۱۳:۲۲:۴۶

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ بلاتکلیفی شش ماهه بازداشت شدگان مراسم فرهنگی مشهد

هرانا؛ بلاتکلیفی شش ماهه بازداشت شدگان مراسم فرهنگی مشهد

خبرگزاری هرانا – با گذشت ۶ ماه از بازداشت اعضای انجمن فرهنگی بهارستان، مقامات قضایی هنوز هیچ اظهار نظری درباره ی روند اجرایی این پرونده نکرده اند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، این افراد ششم مردادماه ۱۳۹۰ در جریان برگزاری جشن امردادگان در باغ شاهنامه مشهد بازداشت شدند.

علی رغم پیگیری مستمر خانواده ها از طریق مراجع قضایی، این پرونده همچنان در وضعیت بلاتکلیفی قرار دارد.

هادی ناطقی نیا، ابراهیم محسنی راد، ماشالله جعفرنیا، محمد توانا، محمد مهرگانی و صادق رمضانی، همچنان در بازداشت سازمان اطلاعات مشهد هستند.

لازم به ذکر است که تنها دو تن از ۸ نفر بازداشت شده طی ماه های گذشته به قید وثیقه آزاد شده اند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • اصل ۳۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی: هیچ‌کس را نمی‌توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می‌کند. در صورت بازداشت، موضوع اتهام باید با ذکر دلایل بلافاصله کتباً به متهم ابلاغ و تفهیم شود و حداکثر ظرف مدت بیست و چهار ساعت پرونده مقدماتی به مراجع صالحه قضایی ارسال و مقدمات محاکمه، در اسرع وقت فراهم گردد.
  • بند ۳ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس به اتهام جرمی دستگیر یا بازداشت می‌شود باید او را در اسرع وقت در محضر دادرسی یا هر مقام دیگری که به موجب قانون مجاز به اعمال اختیارات قضائی باشد حاضر نمود و باید در مدت معقولی دادرسی یا آزاد شود.
  • بند ۲ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس دستگیر می‌شود باید در موقع دستگیر شدن از علل آن مطلع شود و در اسرع وقت اخطاریه‌ای دائر به هر گونه اتهامی که به او نسبت داده می‌شود دریافت دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید