خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ مرگ یک کولبر در بازداشتگاه جوانرود

هرانا؛ مرگ یک کولبر در بازداشتگاه جوانرود

خبرگزاری هرانا – یک کاسبکار کرد پس از بازداشت توسط نیروی انتظامی و انتقال به سولول انفرادی بر اثر سرمای شدید جانباخت.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا از جوانرود، نیروهای اتنظامی روز چهارشنبه ۲ آذر ماه در دو راهی نهاوند، هاشم نظری فرزند عارف که ۲۴ سال سن داشت را به خاطر همراه داشتن پارچه دستگیر و روانهٔ سلول انفرادی بازداشتگاه جوانرود کرده بودند.

بعد از گذشت ۵ روز، زندانبان هنگام سر زدن به سلول هاشم نظری، با جسد این کاسبکار کرد روبرو شدند.

لازم به ذکر است که پزشک قانونی شهر جوانرود علت مرگ هاشم نظری را سرمای بیش از حد و عدم رسیدگی مسئولان زندان اعلام نموده است.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۱ ماده ۱۰ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: در باره کلیه افرادی که از آزادی خود محروم شده اند باید با انسانیت و احترام به حیثیت ذاتی شخص انسان رفتار کرد.
  • ماده ۱۰ کنوانسیون حقوق زندانیان: تمامی سلولها و محل اقامت زندانیان، خصوصا خوابگاه ها باید مجهز به تمامی تجهیزات بهداشتی و درمانی، با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی و اقلیمی، امکانات تهویه هوا، گرم کننده و خنک کننده (بسته به فصل و سرما و گرمای هوا)، حداقل فضای طبقات ، روشنایی و نور کافی باشند.
  • ماده ۱۱ کنوانسیون حقوق زندانیان: مکانهایی که زندانیان در به سر می‌برند باید دارای نور طبیعی، هوای تازه، تاسیسات بهداشتی کافی پاکیزه، تأسیسات حمام کردن و دوش گرفتن، و آب گرم باشد. هم چنین همه مکانهایی که توسط زندانی مورد استفاده قرار می‌گیرد باید به طور مرتب و به درستی حفظ و نگهداری و تعمیر شود و در همه حال ضد عفونی شده و مرتبا تمیز شود.
  • ماده ۱۹ کنوانسیون حقوق زندانیان: هر زندانی (مطابق با استانداردهای محلی و ملی) باید دارای تختخوابی جداگانه و با ملافه های جداگانه و کافی باشد که به دفعات لازم تعویض و شسته شود تا اطمینان حاصل شود که تمیز و پاکیزه برای استفاده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید