خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۵ آذر ۱۳۹۰, 22nd of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۹/۰۵ ساعت ۱۵:۰۸:۴۶

    خانه  > اندیشه و بیان  >  محاکمه چهار روزنامه نگار در شعبه پانزده دادگاه انقلاب

محاکمه چهار روزنامه نگار در شعبه پانزده دادگاه انقلاب

خبرگزاری هرانا – بازداشت شدگان ۱۶ آذر سال گذشته روزنامه شرق یکشنبه ششم آذر ماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی محاکمه می‌شوند.

به گزارش جرس، علی خدابخش مدیرعامل سابق، احمد غلامی سردبیر سابق، کیوان مهرگان دبیر سابق گروه سیاسی و فرزانه روستایی دبیر سابق گروه سرویس خارجی روزنامه شرق روز یکشنبه به اتهام تبلیغ علیه نظام محاکمه می‌شوند. سال گذشته و با یورش ماموران به روزنامه شرق این چهار تن بازداشت شدند.

علی خدابخش و احمد غلامی بعد از ۲۲ روز وکیوان مهرگان وفرزانه روستایی بعد از ۴۷ روز بازداشت موقت با سپردن وثیقه از زندان آزاد شدند. علی خدابخش بعد از آزادی از زندان از مدیریت روزنامه شرق کنار گذاشته شد. وی به همراه گروهی از روزنامه نگاران روزنامه روزگار را منتشر کرد که بعد از چند ماه فعالیت به مدت دو ماه توقیف شد.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
  • ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر:هر شخص با مساوات کامل حق دارد که دعوایش در دادگاهی مستقل و بی‌طرف، منصفانه و علنی رسیدگی شود و چنین دادگاهی درباره حقوق و الزامات وی، یا هر اتهام جزایی که به او زده شده باشد، تصمیم بگیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید