خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  مهرداد سرجویی، روزنامه نگار، همچنان در بند ۲۰۹ اوین

مهرداد سرجویی، روزنامه نگار، همچنان در بند ۲۰۹ اوین

خبرگزاری هرانا – “مهرداد سرجویی”، روزنامه نگار امور بین الملل، پس از چند ماه بازداشت همچنان در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات نگه داری می شود.

به گزارش کلمه، این روزنامه نگار که بیشتر در روزنامه هایی انگلیسی زبان چاپ تهران و حوزه بین الملل فعالیت می کرد نزدیک چهار ماه است که بدون ارائه هیچ دلیل مشخصی در منزلش بازداشت و به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل شده است.

این روزنامه نگار کاملا بلاتکلیف در این بند به سر می برد در حالیکه همه زندانیان بعد از تحقیقات اولیه باید به قید وثیقه از زندان آزاد شوند.

یکی از مهم ترین فعالیت های روزنامه نگاری او همکاری با روزنامه انگلیسی زبان ایران نیوز بوده است. او همچنین بارها به همراه دیگر روزنامه نگار ایرانی با انتشار بیانیه هایی خطاب به مسوولان خواستار آزادی دیگر روزنامه نگاران زندانی شده بود.

 

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • اصل ۳۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی: هیچ‌کس را نمی‌توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می‌کند. در صورت بازداشت، موضوع اتهام باید با ذکر دلایل بلافاصله کتباً به متهم ابلاغ و تفهیم شود و حداکثر ظرف مدت بیست و چهار ساعت پرونده مقدماتی به مراجع صالحه قضایی ارسال و مقدمات محاکمه، در اسرع وقت فراهم گردد.
  • بند ۳ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس به اتهام جرمی دستگیر یا بازداشت می‌شود باید او را در اسرع وقت در محضر دادرسی یا هر مقام دیگری که به موجب قانون مجاز به اعمال اختیارات قضائی باشد حاضر نمود و باید در مدت معقولی دادرسی یا آزاد شود.
  • بند ۲ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس دستگیر می‌شود باید در موقع دستگیر شدن از علل آن مطلع شود و در اسرع وقت اخطاریه‌ای دائر به هر گونه اتهامی که به او نسبت داده می‌شود دریافت دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید