خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  دو نفر در قم اعدام شدند

دو نفر در قم اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – حکم اعدام دو مجرم به اتهام خرید و فروش و حمل مواد مخدر از نوع کراک در قم اجرا شد.

دادگستری قم اعلام کرد: حکم اعدام دو مجرم به اتهام خرید و فروش و حمل مواد مخدر یکی به میزان ۱۳ کیلو و ۷۰ گرم و دیگری به مقدار چهار کیلو و ۹۶۵ کیلوگرم کراک روز پنج‌شنبه در قم اجرا شد.

بر اساس این گزارش، متهم ج. س متولد ۱۳۲۳ مقیم تهران در مورخ هشتم اسفندماه سال ۸۶ با قرار بازداشت موقت به اتهام خرید سیزده کیلو و هفتاد گرم هروئین فشرده (کراک) روانه زندان می‌شود

در این گزارش آمده است: رای دادگاه در مورخ پنجم اردیبهشت‌ماه سال گذشته در دادستانی کل کشور پس از ملاحظه محتویات پرونده با عنایت به گزارش پلیس مبارزه با مواد مخدر قم تأیید و دادنامه صادره از شعبه اول دادگاه انقلاب را صحیح و منطبق با موازین قانونی تشخیص داده شد و پرونده اعاده می‌شود.

بر مبنای این گزارش، در تاریخ ۲۱ آذرماه سال گذشته عفو متهم برای بار اول در مورخ ۱۵ مرداد ماه سال جاری برای بار دوم در کمیسیون مرکزی عفو و بخشودگی مطرح که پس از بحث و بررسی به لحاظ عدم احراز شرایط مردود شناخته می‌شود و پرونده به اجرای احکام انقلاب قم ارسال می‌شود در تاریخ ۱۹ آبان ماه در محوطه زندان حکم اعدام در مورد وی اجرا شد.

مواد مکشوفه در حین انتقال و در عوارض اتوبان قم – ساوه از قسمت تاج یک دستگاه کامیون بنز سبز رنگ کشف شده است.

دیگر متهمی که روز گذشته در قم اعدام شد، م. ط، اهل قم است که به اتهام تهیه و حمل و نگهداری چهار کیلو و ۹۶۵ گرم کراک در تاریخ ۷ تیرماه سال ۸۸ با قرار بازداشت موقت روانه زندان شد.

در پی گزارش واصله مبنی بر فعالیت متهم در امر تهیه و توزیع مواد مخدر نامبرده تحت مراقبت‌های پلیس قرار گرفته و در تاریخ ۷ تیر ماه سال ۸۸ هنگام انتقال پنج کیلو مواد مخدر از نوع کراک که در پوشش یک مسافر و با خودروهای عبوری از تهران به قم آورده بود دستگیر می‌شود و مواد مخدر نیز از صندوق عقب خودرو کشف می‌شود.

حکم اعدام در مورخ ۱۸ اسفندماه سال ۸۸ پس از طرح در دادستانی کل کشور به لحاظ انطباق با موازین قانونی تأیید می‌شود و تقاضای عفو متهم در تاریخ ۲۹ خردادماه سال جاری در کمیسیون مرکزی عفو و بخشودگی مطرح و پس از بررسی به لحاظ عدم احراز شرایط مردود شناخته می‌شود و پرونده جهت اجرای حکم به دادسرای عمومی انقلاب قم اعاده و روز پنج شنبه ۱۹ آبان ماه سال جاری حکم اعدام در خصوص متهم مذکور در محوطه زندان مرکزی قم به اجرا گذاشته می‌شود.

 

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.
  • بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.
  • بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید