خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ ممانعت دادستان از انجام عمل جراحی زندانی سیاسی، معصوم فردیس

هرانا؛ ممانعت دادستان از انجام عمل جراحی زندانی سیاسی، معصوم فردیس

خبرگزاری هرانا – دادستان تهران با اعزام به بیمارستان و قرار گرفتن معصوم فردیس، زندانى سیاسى محبوس در بند ٣۵٠ تحت عمل جراحی، علی رغم شرایط حاد جسمانی، مخالفت می‌نماید.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، معصوم فردیس مدتى است از دردهای ناحیه‌ی نخاعی و بر اثر فشارهایی که به مهره‌هاى گردنش وارد آمده رنج می‌برد.

براساس آزمایشات مختلف صورت گرفته از جمله” ام آر آى”، بیمارى وى حاد تشخیص داده شد و پزشکان هشدار دادند ادامه حضور وی در زندان و عدم انجام عمل جراحى باعث قطع نخاع ایشان خواد شد.

این مهم در حالیست که تلاش هاى خانواده فردیس براى اخذ مجوز اعزام به بیمارستان تاکنون بی نتیجه بوده و دادستان تهران با انجام این عمل جراحی مخالفت می‌نماید.

این زندانی سیاسی از زمان بازداشت به دلیل شرایط وخیم جسمانی، چندین بار به بهداری زندان منتقل شده است.

لازم به یادآوری ست، معصوم فردیس، زندانی سیاسی ۵۷ ساله، معاون وزیر ارتباطات و فن آورى اطلاعات در دولت اصلاحات و اوایل دولت نهم بود که هم اکنون در بند ٣۵٠ زندان اوین به سر می‌برد.

بازداشت آقای فردیس که به اتهام جاسوسی دستگیر و در دادگاه بدوی نیز به شش سال زندان محکوم شده بود؛ در حالی تداوم دارد که وی در دادگاه تجدید نظر با نقض حکم مواجه شده و در نهایت دیوان عالی کشور نیز وی را از همه اتهامات وارده تبرئه کرده است.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بخش دوم ماده ۲۲ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانیان بیماری که نیاز به معالجات ویژه و تخصصی دارند باید به موسسات تخصصی یا بیمارستان های غیرنظامی در خارج زندان منتقل شوند. بیمارستان مورد اشاره باید تجهیزات لازم، تخت کافی، لوازم دارویی مناسب و پزشک متخصص و آموزش دیده برای مراقبت های پزشکی و درمانی از زندانی بیمار را داشته باشد.
  • ماده ۱۰۳ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: در موارد ضروری خروج محکوم از زندان برای معالجه بایستی با تایید بهداری زندان و اجازه رییس موسسه یا زندان و موافقت قاضی ناظر باشد. در موارد فوری محکومی بیمار به دستور پزشک یا بهداری زندان و اجازه رییس موسسه یا زندان یا جانشین او به بیمارستان اعزام می‌گردد و مراتب باید در اسرع وقت به صورت کتبی به قاضی ناظر گزارش شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید