خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ پاسخ پیمان عارف به اظهارات صادق لاریجانی

هرانا؛ پاسخ پیمان عارف به اظهارات صادق لاریجانی

نگذارید داستان سعید مرتضوی تکرار شود!

خبرگزاری هرانا – پیمان عارف، روزنامه نگار و فعال دانشجویی که چند روز پیش به دلیل نگارش نامه‌ای انتقادی در ایام انتخابات مناقشه انگیز انتخابات ۸۸ به محمود احمدی‌نژاد و انتقاد از عملکرد دولت وی در حوزه دانشگاه و سرکوب آزادیهای آکادمیک در پایان دوران محکومیتش ۷۴ ضربه شلاق خورد، در پاسخ به صادق لاریجانی که گفته است مجازات اعمال شده از حیث جنبه عمومی جرم بوده، به هرانا گفت: اولا که از آقای لاریجانی که خود فقیه و متاله فاضلی هستند بعید است اینچنین به دور از رعایت ظرافتهای حقوقی امر قضاوت کنند. ماده ۶۰۹ در پی ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی در باب اهانت که مطلقا اهانت را جرم خصوصی تلقی کرده آمده است تقنین گردیده و در این ماده در واقع علیرغم آنکه جرم اهانت ماهوا خصوص «با توجه به سمت» در ماده آمده است.

لذا سیاق و منطوق ماده حاکی از غلبه و نه فقدان جنبه خصوصی است.

نکته دوم این است که در موادی چون ماده ۶۰۹ چون بسیاری از مواد کتاب پنجم قانون مجازات یعنی مواد ناظر به جرایم امنیتی آن امری اتفاق افتاده که در ادبیات حقوق بشر از آن به نقض قانونی حقوق بشر تعبیر می‌گردد. یعنی آنجاییکه قانون علیرغم آنکه می‌بایست پاسدار حقوق بنیادین باشد خود ناقض حقوق بنیادین است و مخدوش کننده حقوق بشر و کرامت انسان. مجازات شلاق نیز به عنوان تعزیر نه از اراده شارع بلکه از اراده انسانهایی برخاسته که قانون را به مثابه ابزار نقض حقوق سیاسی-مدنی شهروندان تقنین نموده‌اند.

نکته سوم نیز این است که خب همه فروض شما را گیرم پذیرفتیم و هیچ بحثی از منظر حقوق بشر یا جنبه خصوصی نداشتیم، با نحوه اجرای غیر قانونی حکم شلاق تعزیری به صورت حدی چه خواهید فرمود؟ با اینکه در دستگاه قضایی تحت ریاستتان محکوم به شلاق تعزیری را بدون رعایت موازینی که مشهورات فقه شیعه است می‌برند و شلاق را بصورت حد جاری می‌سازند چه می‌کنید؟

عارف تاکید کرد: متاسفانه در این مورد به نظر می‌رسد به دلیل تضعیف دادسرای انتظامی قضات و حاشیه امنیتی برآمده از آن برای برخی افراد، شخص دادستان تهران در اجرای حدی، غیر قانونی و انتقامجویانه حکم شلاق دخیل بوده و لبه اتهام متوجه اوست. لذا از آقای لاریجانی انتظار می‌رود بجای اظهارنظرهای قابل مناقشه حقوقی دستور پیگیری جرم اتفاق افتاده توسط دادستان انتظامی در مورد دادستان تهران را صادر نمایند. در مورد سایر مباشرین و معاونین نیز دادسرای عمومی و نظامی صالح محسوب می‌شود!

این زندانی سیاسی در پایان تاکید کرد: سخنم با آقای لاریجانی این است که لطفا قبل از اینکه چون سعید مرتضوی کار از کار بگذرد و فاجعه‌ای چون کهریزک اتفاق بیفتاد که آبروی نظام را به مخاطره اندازد دست بکار شوید و با تخلفات آقای دولت آبادی برخورد نمایید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید