خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ تمدید یک ماه قرار بازداشت عبدالفتاح سلطانی

هرانا؛ تمدید یک ماه قرار بازداشت عبدالفتاح سلطانی

خبرگزاری هرانا – قرار بازداشت عبدالفتاح سلطانی وکیل پایه یک دادگستری برای یک ماه دیگر تمدید شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی پیر عباسی قرار بازداشت عبدالفتاح سلطانی را برای یک ماه تمدید کرده است.

لازم به ذکر است پرونده وی در شعبه سوم بازپرسی مستقر در زندان اوین در جریان است و همچنان هیچ کیفر خواستی برای عبدالفتاح سلطانی صادر نشده است.

عبدالفتاح سلطانی وکیل مدافع برجسته حقوق بشری و عضو موسس کانون مدافعان حقوق بشر در ایران شنبه نوزدهم شهریورماه و در پی حضور در دادگاه انقلاب برای پیگیری پرونده یکی از موکلانش بازداشت شد.

این چهارمین بار است که عبدالفتاح سلطانی از سوی ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت می‌شود.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    اصل ۳۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی: هیچ‌کس را نمی‌توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می‌کند. در صورت بازداشت، موضوع اتهام باید با ذکر دلایل بلافاصله کتباً به متهم ابلاغ و تفهیم شود و حداکثر ظرف مدت بیست و چهار ساعت پرونده مقدماتی به مراجع صالحه قضایی ارسال و مقدمات محاکمه، در اسرع وقت فراهم گردد.
•    بند ۳ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس به اتهام جرمی دستگیر یا بازداشت می‌شود باید او را در اسرع وقت در محضر دادرسی یا هر مقام دیگری که به موجب قانون مجاز به اعمال اختیارات قضائی باشد حاضر نمود و باید در مدت معقولی دادرسی یا آزاد شود.
•    بند ۲ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس دستگیر می‌شود باید در موقع دستگیر شدن از علل آن مطلع شود و در اسرع وقت اخطاریه‌ای دائر به هر گونه اتهامی که به او نسبت داده می‌شود دریافت دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید