خبرگزاری هرانا

    خانه  > اقلیت های ملی  >  هرانا؛ تداوم بازداشت فعالین مدنی و سیاسی در آذربایجان

هرانا؛ تداوم بازداشت فعالین مدنی و سیاسی در آذربایجان

خبرگزاری هرانا – در طی روزهای اخیر و در تداوم اعتراضات مردمی به خشک شدن دریاچه ارومیه و فراخوان جدید برای برگزاری اعتراضات در سایر شهرهای آذربایجان، بازداشت فعالین مدنی و سیاسی این مناطق نیز همچنان در دستور کار نهادهای اطلاعاتی و امنیتی قرار دارد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مهرداد کرمی در جریان جمع آوری امضا در اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه در نماز جمعه هفته گذشته زنجان بازداشت شد.

نیروهای امنیتی با ممانعت از جمع‌آوری امضا و توقیف امضاهای اخذ شده، تعدادی از جمع‌ کنندگان امضا را با خود به حفاظت اطلاعات سپاه زنجان منتقل نمودند که بعد از ساعتی، مهرداد کرمی را بازداشت نمودند.

گفتنی است که مهرداد کرمی دانشجوی مهندسی برق دانشگاه تبریز بوده و طی سال ۸۹ به عنوان دبیر کانون آذربایجان‌شناسی این دانشگاه فعالیت می‌نمود.

روز چهارشنبه هفته گذشته نیز رامین رضایی از فعالان سیاسی در حالیکه از منزل خارج می‌شد، توسط ماموران اداره اطلاعات و اداره اماکن شهرستان تکاب دستگیر شد.

ماموران پس از دستگیری وی، جهت تفتیش منزل و بدنبال ممانعت خانواده ایشان، از بالای دیوار به منزل ایشان یورش برده و به تفتیش منزل آن‌ها اقدام می‌کنند.

ماموران پس از بازرسی منزل، کامپیو‌تر شخصی وی را نیز با خود می‌برند. طی دو ماه گذشته رامین رضایی چندین بار بصورت تلفنی و حضوری، به اداره اطلاعات تیکان تپه احضار شده بود اما وی از اینکار امتناع کرده بود.

رامین رضایی از فعالان فرهنگی تیکان تپه، دانشجوی دانشگاه آزاد می‌اندوآب و یکی از مربیان آموزش رقص آذربایجانی است.

از سوی دیگر علی آقا‌زاده در پی احضار تلفنی و عدم مراجعه به اداره اطلاعات تبریز با مراجعه ماموران وزارت اطلاعات به منزلش در خیابان ۴۲ متری تبریز بازداشت شد.

هم چنین حجت مختار‌زاده و مرتضی نبی‌نژاد دو تن فعالین سیاسی در جریان مسابقه فوتبال استقلال تهران و تراکتور سازی تبریز بازداشت شدند.

بر اساس گزارشات تائید نشده عباس لسانی از رهبران معترضین به کاریکاتور روزنامه ایران در سال ۸۵ نیز طی هفته گذشته توسط اداره اطلاعات اردبیل بازداشت شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید