خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  مولانا عبدالحمید: فشار بر داماد اینجانب، ، بدلیل انتقادات سازنده اخیر بنده می باشد

مولانا عبدالحمید: فشار بر داماد اینجانب، ، بدلیل انتقادات سازنده اخیر بنده می باشد

خبرگزاری هرانا – در روزهای اخیر، خبرگزاری‌های رسمی در ایران از جمله خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از دادستان عمومی و انقلاب زاهدان ادعا کردند که «محمداسماعیل ملازهی» داماد مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، به اتهام جاسوسی و اقدام علیه امنیت کشور به ۱۰ سال حبس محکوم شده است که چهار سال آن به مدت پنج سال به حالت تعلیق در آمده و شش سال آن قطعی ولازم الاجرا می‌باشد.

با توجه به قرابت و نزدیکی «حافظ محمد اسماعیل ملازهی» به مولانا عبدالحمید، سایت «سنی آنلاین» در گفتگویی اختصاصی با ایشان، واکنش امام جمعه اهل سنت زاهدان را نسبت به اظهارات دادستان عمومی و انقلاب زاهدان جویا شد.

مولانا عبدالحمید در آغاز گفتگو اظهار داشت: نشست‌ها و مذاکراتی که در چند سال اخیر با بعضی از مسئولان داشته‌ایم، ما را به این نتیجه رسانده است که سیاست مسئولان جمهوری اسلامی و رویکرد آنان به مسایل اهل سنت، نسبت به گذشته تغییر کرده است.

وی افزود: جریاناتی چون ساماندهی حوزه‌های علمیه اهل سنت، صدور شناسنامه برای مساجد و کنترل آن‌ها، ایجاد محدودیتهای بیشتر برای جماعت‌های تبلیغی، جلوگیری از برگزاری نمازهای جماعت سربازان اهل سنت در مراکز نظامی، تعطیل کردن نمازهای جمعه و عیدین در برخی کلان شهرهای کشور و به طور کلی محدود کردن بیش از پیش آزادیهای مذهبی، مصادیقی از تغییر سیاستهای مسئولان نسبت به مسایل اهل سنت هستند. بنده بار‌ها متذکر شده‌ام که اهل سنت با وجود اینکه رنج سنگین تبعیض و نابرابری را سال‌ها تحمل کرده‌اند، تاب تحمل فشارهای جدید مذهبی را ندارند.

مولانا عبدالحمید گفت: باور من بر این است که این فشار‌ها بر خلاف اصل دوازدهم قانون اساسی که میثاق ملی ما ایرانیان است و بر خلاف میثاقهای بین المللی می‌باشد که به حکومت‌ها اجازه مداخله در مسایل مذهبی شهروندان را نمی‌دهد. دخالت در مسایل مذهبی بر خلاف مصلحت و وحدت و امنیت ملی است و آنچه موجب گسترش این فشار‌ها به سوی شخص اینجانب و نزدیکان من شده، انتقاداتی بوده است که از این نوع سیاست‌ها، از روی دلسوزی و با انگیزه خیرخواهی مطرح کرده‌ام.

امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: توقیف گذرنامه اینجانب و برخی ازعلما و نزدیکان بنده در این راستا صورت گرفته و بیش از یکسال است که اینجانب ممنوع الخروج هستم و حتی نتوانسته‌ام به حج و عمره مشرف شوم. همچنین احضار و بازداشت بسیاری از علمای اهل سنت توسط دادگاه ویژه روحانیت، در راستای این فشار بوده است.

مولانا عبدالحمید گفت: بار‌ها به بنده گوشزد شده است که این فشار‌ها و مسایل به خاطر طرح مشکلات و مسایل اهل سنت از تربیون مسجد و یا از طریق مصاحبه با برخی رسانه‌ها، بر من و اطرافیانم اعمال می‌شوند. واقعاً چشم بستن بر رنج‌ها و دردهای مردم و مهر سکوت گذاشتن، سخت است، زیرا در آنصورت جواب خدای تعالی را چگونه خواهیم داد، علاوه بر اینکه در این صورت مشکلات بزرگتری نیز پدید می‌آید و افراد بیشتری جذب گروه‌های تندرو و افراطی می‌شوند. بنده معتقدم که انتقاد علما و دلسوزان جامعه که اغراض شخصی ندارند، باید با جان و دل مورد توجه قرار گیرد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: «حافظ محمد اسماعیل ملازهی» جوانی بسیار سالم، وطن خواه و اسلام دوست و امانتدار است و تا کنون هیچگونه خیانتی از وی مشاهده نشده است. کسانی که با ایشان آشنایی دارند می‌دانند که برچسب جاسوسی به هیچ وجه به وی نمی‌چسبد. اگر او به سفارتخانه‌ای مراجعه کرده، صرفا به خاطر اخذ ویزا برای حج و عمره دوستان خود یا اینجانب بوده است و با توجه به‌شناختی که آنان از من داشته‌اند، نسبت به انجام کار وی اقدام کرده‌اند. بنده نیز تا کنون به هیچ سفارتخانه‌ای مراجعه نکرده‌ام و‌شناختی از سفراء و… ندارم و طبیعی است که با توجه به موقعیت بنده آنان مرا بشناسند.

ایشان افزود: سیاست بنده و نزدیکان من همواره این بوده است که مسایل اهل سنت داخل کشور را با هیچ کشوری بازگو نکنیم، زیرا این مسایل داخلی و مربوط به خود ما هستند. ما بر این باور بوده‌ایم که برای حل مسایل خود از راههای قانونی و مشروع وارد عمل شویم، زیرا ملتی که شایستگی پیگیری و گرفتن حق خود را نداشته باشد، دیگران نیز نمی‌توانند، کاری برای آن ملت انجام دهند، چون دخالت در امور داخلی دیگر کشور‌ها ممنوع است.

ما بار‌ها اعلام کرده‌ایم که خواهان عزت و سربلندی ایران اسلامی هستیم و با هیچ برانداز و خشونت طلبی همراه نیستیم. راه ما همواره راه اعتدال و خیرخواهی و مخالفت با افراط و تفریط بوده و هست.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در پایان این گفتگو اظهار داشت: اظهارات دادستان محترم زاهدان، واکنشی به اعتراض بنده به تضییع بعضی حقوق انسانی، اسلامی و شهروندی و به ویژه ممانعت از نماز عید سعید فطر در بعضی کلان شهرهای کشور است. این نوع اظهار نظر‌ها و همچنین مطالبی که در برخی نشریات و سایتهای وابسته به محافل افراطی با هدف اهانت به علمای اهل سنت انجام می‌گیرند، به وحدت مسلمانان که در این برهه تاریخی از زمان به شدت ضرورت دارد، خدشه وارد می‌کند.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید