خبرگزاری هرانا

    خانه  > زندانیان  >  بخشنامه دوگانه لاریجانی در خصوص مرخصی زندانیان

بخشنامه دوگانه لاریجانی در خصوص مرخصی زندانیان

خبرگزاری هرانا – رئیس دستگاه قضا در دستوری تازه، از لزوم اعطای مرخصی پانزده روزه به همه زندانیان غیر از زندانیان سیاسی و برخی مجرمان خطرناک سخن به میان آورد. مناسبت این دستور جدید، شبهای قدر اعلام شده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه با صدور بخشنامه‌ای از واحدهای قضایی و دادسراهای سراسر کشور خواست به مناسبت فرا رسیدن لیالی قدر و در پیش بودن عید فطر، و به منظور حضور زندانیان در کنار اعضای خانواده خود، با رعایت شرایط و اخذ تامین مناسب، به همهٔ زندانیان محکوم پانزده روز مرخصی در نظر بگیرند، به طوری که این مرخصی برای پانزده روز دیگر هم قابل تمدید باشد.

وی در این بخشنامه تاکید کرده است که این مرخصی شامل زندانیان سیاسی و محکومان برخی جرایم خطرناک از جمله سرقت مسلحانه و آدم‌ربایی نمی‌شود.

هفته گذشته اسماعیلی، رییس سازمان زندان‌ها، در گفت‌وگویی تاکید کرده بود که بنای نظام بر عدم اعطای مرخصی به زندانیان سیاسی است. وی تصریح کرده بود که مرخصی را حق یک زندانی نمی‌داند، بلکه امتیازی قلمداد می‌کند که زندانی بر اساس برخی ضوابط از آن برخوردار می‌شود.

شش ماه قبل هم دادستان تهران در توجیه ممانعت دستگاه قضایی از مرخصی زندانیان سیاسی، گفته بود: «تن‌ها آن دسته از زندانیان سیاسی می‌توانند از مرخصی بهره‌مند شوند که در مسیر اصلاح گام‌ برداشته باشند.»

یک سال قبل هم احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، در خطبه‌های نماز جمعه به مرخصی‌های ارائه شده به برخی از زندانیان حوادث پس از انتخابات، اعتراض کرده و گفته بود: «بدون جهت به زندانیان مرخصی داده می‌شود که مشاهده شده برخی از آن‌ها از مرز خارج شده‌اند و نباید تصور شود با گرفتن یک وثیقه صد میلیونی این افراد به زندان بازمی‌گردند، چرا که تجربه این کار وجود داشته است. برخی از این افراد که به آن‌ها مرخصی داده شده است و فرار نکرده‌اند با یکدیگر جلسه می‌گذارند و برنامه‌ریزی می‌کنند که باید این موضوع جدی گرفته شود و به این زندانیان مرخصی داده نشود چرا که مرخصی دادن به این زندانیان همچون مرخصی دادن به سارق است.»

این در حالی است که حقوقدانان معتقدند طبق قانون، هر زندانی می‌تواند بر اساس مقررات و ضوابط تعیین شده از مرخصی برخوردار شود. فصل سوم از بخش سوم آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور مصوب ۲۰ آذر ۸۴ به موضوع مرخصی زندانیان و نحوه و شرایط اعطای آن می‌پردازد. ماده ۲۱۶ به صراحت شرایط بهره‌مندی از مرخصی را اینگونه تشریح می‌کند: «در مواردی که محکوم پس از تحمل حداقل یک ماه از محکومیت حبس با توجه به نوع جرم ارتکابی و میزان محکومیت از شخصیت، اخلاق و رفتار مناسبی برخوردار باشد شورای طبقه‌بندی می‌تواند پس از اخذ تامین مناسب حداکثر پنج روز در هر ماه به‌طور پیوسته به وی مرخصی اعطا کند.»

به موجب این ماده، هر زندانی می‌تواند بعد از گذراندن یک ماه از محکومیت خود، هر ماه، پنج روز به مرخصی برود. تبصره یک همین ماده مقرر می‌کند اگر مسوولان موافقت کنند، زندانی می‌تواند حتی قبل از سپری شدن این یک ماه به مرخصی برود.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید