خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۰, 26th of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۵/۱۰ ساعت ۱۱:۲۶:۴۷

    خانه  > زندانیان  >  مخالفت با مرخصی سیامک قادری

مخالفت با مرخصی سیامک قادری

خبرگزاری هرانا – مسئولان قضایی با مرخصی سیامک قادری، روزنامه‌نگار زندانی در ایران مخالفت کرده‌اند.

این روزنامه‌نگار از مرداد سال ۱۳۸۹ بازداشت شده و هم‌اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوین به‌سر می‌برد. قادری که ۱۸ سال خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) بوده، سال گذشته به دلیل انتشار مطالب انتقادی در وبلاگش (ایرنای ما) از این خبرگزاری اخراج شد.

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب نیز وی را به اتهام «تبلیغ علیه نظام، تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب» به چهار سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

ایران پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ (۲۰۰۹)، شاهد افزایش کم‌سابقه فشار بر روزنامه‌نگاران بوده است.

بنا به گزارش مخالفان در دو سال گذشته ۱۰۸ روزنامه‌نگار در ایران بازداشت شده‌اند که شماری از آن‌ها پس از مدتی آزاد شدند اما برخی دیگر هنوز در زندان به‌سر می‌برند.

به تازگی نیز ماشاالله شمس‌الواعظین، نایب رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران و سخنگوی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات برای اجرای حکم ۱۶ ماه حبس به زندان اوین احضار شده است.

به گزارش تارنمای کلمه به نقل از رادیو زمانه، شمس‌الواعظین در نامه‌ای سرگشاده زندان را «کمترین» راه برای «حفظ استقلال روزنامه‌نگاران و موقعیت حرفه‌ای روزنامه‌نویسی» در ایران نامیده است که روزنامه‌نگاران «باید به عنوان هزینه پرداخت کنند.»

این روزنامه‌نگار از زندانی‌شدن مدافعان آزادی بیان و اندیشه به عنوان «آخرین رفتار» برخی حکومت‌ها در قرن ۲۱ یاد کرد و افزود: «این شیوه رفتار حکومت‌های یاد شده، آخرین مقاومت‌های خود را تجربه می‌کند.»

وی ابراز امیدواری کرد که «نابسامانی‌های موجود رو به پایان است حتی اگر بهای این ماجرا سنگین باشد.»

سازمان گزارشگران بدون مرز از ایران به‌عنوان «بزرگ‌ترین» زندان روزنامه‌نگاران در خاورمیانه نام می‌برد.

در آخرین جدول رده‌بندی کشورها در جهان از نظر آزادی مطبوعات که توسط سازمان گزارشگران بدون مرز تهیه شده، ایران میان ۱۷۸ کشور حاضر در این رده‌بندی در رتبه ۱۷۵ جای گرفته است.

طبق این این گزارش که به بررسی وضعیت آزادی رسانه‌ها در جهان از اول سپتامبر ۲۰۰۹ تا اول سپتامبر ۲۰۱۰ (۱۰ شهریور ۱۳۸۸ تا ۱۰ شهریور ۱۳۸۹) پرداخته، ایران پس از ترکمنستان، کره شمالی و اریتره در پایین‌ترین مکان جدول رده‌بندی کشورها قرار گرفته است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید