خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  سیزدهمین روز اعتصاب غذای مهدی خزعلی در زندان

سیزدهمین روز اعتصاب غذای مهدی خزعلی در زندان

خبرگزاری هرانا – دکتر مهدی خزعلی، از فعالان سیاسی معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری، سیزدهمین روز اعتصاب غذای خود را در حالی پشت سر می‌گذارد که از وضعیت سلامتی وی خبری در دست نیست.

به گزارش دانشجونیوز، روز یکشنبه ٢۶ تیرماه، بازجوی دکتر خزعلی با او تماس گرفته و از او دعوت می‌کند تا برای بازگرداندن بخشی از وسایلش به وزارت اطلاعات مراجعه کند. اما روز دوشنبه ٢٧ تیرماه، مهدی خزعلی به اتهامی که پیش‌تر به قید وثیقه از محکومیت آن آزاد شده بود، مجددا بازداشت و به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد.

محمد صالح خزعلی، فرزند مهدی خزعلی، شاهد ضرب و شتم شدید دکتر خزعلی در هنگام بازداشت بوده است. در اولین دیدار پس از بازداشت نیز اعلام شد که وی از ناحیه گردن دچار آسیب دیدگی شدید و احتمالا شکستگی شده است.

مهدی خزعلی که از روز سه شنبه اعتصاب غذای خود را آغاز نموده، در هنگام دستگیری خطاب به مسئولان قضایی اعلام کرده بود که «جنازه‌ام را بر دوشتان خواهم گذاشت.»

دکتر مهدی خزعلی که چند روز پس از انتخابات ریاست جمهوری، در نامه‌ای به میرحسین موسوی خطاب به او گفته بود: «اگر سکوت کنی خیانت کرده‌ای!» به دلیل اعتراض به سرکوب معترضین و خفقان حاکم بر کشور تاکنون چندین بار بازداشت شده است.

وی که پیش از این با افشای مسائلی چون ابعاد پنهان پرونده پالیزدار خبر ساز شده بود، اولین بار توسط دادگاه ویژه روحانیت احضار و سپس بازداشت شد. او پس از احضار و پیش از دستگیری در وبگاه شخصی‌اش نوشت: «نمی‌دانم در من چه روحانیتی دیده‌اند که مرا به این دادگاه احضار نموده‌اند!» گفتنی است دادگاه ویژهٔ روحانیت طبق قانون فقط می‌تواند به جرایم انجام‌شده توسط افراد روحانی رسیدگی نماید.

مهدی خزعلی در ۳۱ تیرماه با قید وثیقه بیست میلیون تومانی از زندان آزاد شد. در ۲۱ مهر ۱۳۸۹، بار دیگر مهدی خزعلی توسط پلیس امنیت احضار و سپس برای بازجویی به زندان اوین منتقل شد. اتهام او اقدام بر علیه امنیت ملی و تشویش اذهان عمومی عنوان شد. وی در ‌‌نهایت در روز شنبه ۲۳ آبان ۱۳۸۹ از زندان آزاد گشت.

بنا به گفته نزدیکان وی، مهدی خزعلی پس از آزادی، با توجه به رفتار وحشیانه و غیر انسانی بازجو و قاضی پرونده‌هایش (از جمله قاضی صلواتی و قاضی مقیسه)، از آن‌ها به دستگاه قضا شکایت کرد. بازجوی پرونده او را مجبور کرده بود تا هزار بار جمله ((من خرم)) را در برگه بازجویی بنویسد.

مهدی خزعلی، فرزند ابوالقاسم خزعلی، نماینده مردم خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری است.

پس از دستگیری وی برای اولین بار پس از انتخابات، آیت الله خزعلی از فرزندش اعلام برائت کرده بود. مهدی خزعلی نیز در بیانیه‌ای که پس از انتخابات ریاست جمهوری منتشر گردید ضمن تأکید بر ادای احترام به پیشگاه پدر گفت: «می‌فرمایند: اگر پدر راضی نباشد روزهٔ مستحبی حرام است» می‌گویم «بلی؛ اما جهاد واجب را می‌شود به امر پدر ترک کرد؟ مسئلهٔ رفع ظلم و استبداد است و بر همگان واجب و اذن پدر شرط نیست.»

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید