خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  تهدید ۲۶ زندانی سیاسی شکایت کننده از وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران

تهدید ۲۶ زندانی سیاسی شکایت کننده از وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران

خبرگزاری هرانا – تعدادی از زندانیان سیاسی که بتازگی با نوشتن نامه ای خطاب به مقامات قضایی شرایط مراحل بازجویی و بازداشت شان را پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ را شرح داده و از وزارت اطلاعات و سپاه شکایت کرده اند، اکنون از سوی مقامات دادستانی تهران و سپاه پاسداران تحت فشار قرار گرفته اند تا این نامه را تکذیب کنند . آنها از سوی این مقامات تهدید شده اند که در صورت عدم تکذیب این نامه دوباره بازجویی خواهند شد و پرونده های جدیدی برای شان تشکیل می شود .

به گزارش کلمه، بازجوها از تعدادی از امضا کنندگان این بیانیه خواسته اند که یا بیانیه منتشر شده را تکذیب کنند و یا در انتظار عواقب سختی باشند.

این بیانیه با امضای ۲۶ زندانی سیاسی هم زمان با سالگرد تصویب قانون احترام به آزادیهای مشروع حقوق شهروندی، در سایتهای خبری منتشر شد ، این زندانیان متفق القول در این نامه از مسوولان خواستند به شکایت شان رسیدگی شود .

محسن امین زاده، محسن میردامادی، مجید دری، عبدالله رمضانزاده، بهزاد نبوی، کیوان صمیمی از جمله زندانیانی هستند که تهدید شده اند در صورت تکذیب نکردن این نامه برایشان پرونده های جدیدی تشکیل می شود و یا از حق استفاده از مرخصی یا دیگر حقوق عادی یک زندانی محروم خواهند شد .

گفته می شود سایر زندانیان امضا کننده بیانیه نیز در روزهای آینده برای بازجویی احضار خواهند شد.

هربار زندانیان سیاسی- عقیدتی که به ناحق در زندان هستند نامه ای را خطاب به مقامات قضایی منتشر می کنند و از شرح مصائبی که بر آنها رفته سخن می گویند به جای برخورد با آمران تخلفات با شاکیان برخورد می شود این موضوع حتی درباره نامه های انفرادی و تکان دهنده تعدادی از زندانیان که تحت شدیدترین شکنجه های روحی و جسمی قرار گرفته بودند نیز مصداق دارد و هر بار شاکی به جای مجرم مجازات و تنبیه شده است. زندانیان سیاسی و خانواده هایشان می پرسند دیگر نمی دانیم باید شکایت مان را به کجا ببریم ؟

زندانیان سیاسی در نامه معروف به ۲۶ نفر بار دیگر با شرح شکنجه هایی که بر آنها رفته نوشته بودند : بازداشتهایشان با اعمال خشونت، توهین و تحقیر همراه بوده به طوری که برخی از متهمان هنگام دستگیری به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند.

این زندانیان همچنین نوشته بودند :«ما امضا کنندگان این شکواییه تحت شکنجه قرار گرفته ایم. یکی از متداول ترین شکنجه ها نگهداری ما در سلول های انفرادی بسیار کوچک بوده است . روشی که به اذعان همه مسوولان عالی کشور شکنجه تلقی می شود و بازجویان و زندان بانها نیز تایید می کنند که متهم پس از چند هفته نگهداری در سلول انفرادی دچار اختلالات جسمی و روحی شدید می شد.

شکنجه های شدیدتر از جمله فرو کردن سر متهم در توالت، خوراندن کاغذ بازجویی به متهم و مواردی امثال نیز علیه برخی از ما اعمال شده ، که برخی از شاکیان و زندانیان در گزارشهای جداگانه جزییات آن را منتشر کرده اند.»

این زندانیان یاد آور شده بودند که «بازجویان معمولا این فشارها را نه برای کشف واقعیت بلکه برای وادار کردن متهمان به اعتراف مطالب واهی و خلاف واقع مورد نظر بازجویان به کار گرفتند. این رفتارهای خلاف قانون منحصر به دوره بازداشت نبوده و برخی محکومان به رغم طی مراحل دارسی و حکم قطعی در حال حاضر نیز همچنان تحت شکنجه به صورت انفرادی یا همراه محکومان دچار بیماری روحی و روانی نگهداری می شوند.» .»

امضا کنندگان این شکواییه همچنین نوشته بودند که ما بدون استثنا با رفتار غیر اخلاقی و غیر اسلامی بازجویان مواجه بوده ایم . شکنجه های روحی و فیزیکی فحاشی های شرم آور نسبت به متهم و خانواده و عزیزان او و طرح اکاذیبی چون روابط غیر اخلاقی در غالب بازجویی ها به کرات انجام شده است . رفتاری که باعث فشار روحی زیاد به متهمان نیز بوده است.

امضا کنندگان این بیانیه محسن امین زاده ، محسن میر دامادی، بهمن احمدی امویی، عبدااله مومنی، میلاد اسدی، عبدالله رمضان زده، عماد بهاور، مصطفی تاج زاده، مجتبی تهرانی، علی جمالی، محمد حسین خوربک ، محمد داوری، امیر خسرو دلیر ثانی، کیوان صمیمی، اسماعیل صحابه، محمد فرید طاهری قزوینی، فیض الله عرب سرخی،بهزاد نبوی، ابولفضل قدیانی ،مجید دری ،ضیا نبوی، مهدی کریمیان اقبال، محمد رضا مقیسه، علی ملیحی، محمد جواد مظفر و حسن اسدی زید آبادی، هستند

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید