خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۰, 17th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۲/۱۵ ساعت ۳:۴۶:۴۹

    خانه  > اندیشه و بیان  >  سارا شورد می گوید به ایران باز نمی گردد

سارا شورد می گوید به ایران باز نمی گردد

خبرگزاری هرانا – سارا شورد یکی از سه آمریکایی که نزدیک دو سال پیش در مرز ایران و عراق دستگیر شد، در گفتگویی اختصاصی گفته است حاضر به برگشت به ایران و شرکت در دادگاه نیست.

پیشتر قوه قضاییه ایران از سارا شورد خواسته بود در دادگاهی که قرار است یک هفته دیگر برای بررسی اتهامات این سه آمریکایی برگزار شود شرکت کند.

خانم شورد گفت که به دلیل مشکلات روانی ناشی از چهارده ماه بازداشت در ایران توان بازگشت به این کشور را ندارد و رویه قضایی برای محاکمه خود و دو همراهش را زیر سوال برد.

سارا شورد، جاشوا فتال و شین باوئر تابستان سال ۱۳۸۸ به اتهام “ورود غیرقانونی” به ایران بازداشت شدند. دولت ایران بعدا آنها را به جاسوسی متهم کرد و تاکنون دو جلسه محاکمه آنها انجام شده است.

سارا شورد شهریور ماه سال ۱۳۸۹ به قید وثیقه نیم میلیون دلاری از زندان آزاد شد و به آمریکا بازگشت.

او در مصاحبه با مهرنوش پورضیایی خبرنگار بی بی سی در واشنگتن گفت: “بخشی از وجودم هست که می خواهد برگردد و در کنار شین و جاش از بی گناهیمان دفاع کند اما بعد از آنچه در ایران بر سرم آمد چنین کاری زخمی جدی به روحم وارد می کند.”

سارا شورد در پاسخ به این سوال که آیا نگران نیست بازنگشتن او به ایران، محاکمه همراهانش را عقب بیاندازد گفت: “وکیلم می گوید برای به تاخیر انداختن دادگاه هیچ دلیل قانونی وجود ندارد. من به دادگاه گفته ام که نمی توانم برگردم و این معاینه روانپزشکی را هم به آنها تحویل داده ام.”

او می گوید که پنج ماه است هیچ تماسی با همراهان خود در ایران نداشته و از حال واقعی آنها بی خبر است.

خانم شورد در این مصاحبه همچنین اتهامات وارد در آخرین جلسه دادگاه را رد کرد: “در آخرین جلسه دادگاه آنها اتهاماتی را مطرح کردند از جمله اینکه ما در یک روز خاص، دو روز قبل از دستگیری مان در بغداد بوده ایم. اما آن روز ما در اربیل بودیم. ویزایی که ما داشتیم فقط برای شمال عراق و اربیل بود. من هرگز در بغداد نبوده ام.”

او در مورد تجربه زندان در ایران و ترک این کشور گفت: “من مدام بدترین و وحشتناک ترین لحظات آن دوره را دوباره زندگی می کنم. از همه بیشتر هفت ماه پیش شین و جاش را تنها گذاشتم. صورتشان را به یاد می آورم و امیدی که داشتند به اینکه به زودی آنها هم آزاد می شوند. این دردناک ترین لحظه برای من است.”

او شکایت کرد که علیرغم وعده های محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران به او دایر بر تلاش برای قانع کردن قوه قضایی به تسریع پرونده و مدارا در برخورد با متهمان، چنین اتفاقی نیافتاده است.

او گفت: “اصلا نمی فهمیم که این چه مدارا و سرعتی است؟ چرا هیچ حرکتی در این پرونده دیده نمی شود؟ چرا شین و جاش هنوز در زندان هستند؟”.

پرونده این سه آمریکا درحالی همچنان باز است که چهره های مختلفی در سطح جهان خواستار آزادی آنها شده اند.

محاکمه آنها بهمن ماه گذشته شروع شده بود. هر سه متهم بر بی گناهی خود تاکید دارند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید