خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۰, 19th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۲/۱۳ ساعت ۰:۵۰:۰۱

    خانه  > زندانیان  >  دوازده درصد زندانیان زن ایدز و بیش از ۲۱ هزار زندانی اعتیاد دارند

دوازده درصد زندانیان زن ایدز و بیش از ۲۱ هزار زندانی اعتیاد دارند

خبرگزاری هرانا – مدیرکل بهداشت و درمان سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با بیان این که ۱۲ درصد از زندانیان زن مبتلا به ایدز هستند، گفت: ۵۷ درصد از جمعیت ورودی به زندان‌ها سوءمصرف موادمخدر دارند و بر همین اساس، در زندان‌ها خدمات درمانی اعتیاد به صورت سم‌زدایی، روان‌درمانی و درمان نگهدارنده با متادون ارائه می‌شود.
به گزارش ایسنا، مرضیه فرنیا در افتتاحیه دوره دوم کارگاه آموزشی «ارتقای برنامه‌های پیشگیری و مراقبت از اچ‌آی‌وی (ایدز) برای زنان مصرف‌کننده تزریقی مواد»، گفت: حدود ۷۵۰۰ نفر از زندانیان کل کشور زنان هستند که این رقم ۴ درصد از زندانیان کل کشور را تشکیل می‌دهد و بیشترین تراکم این جمعیت نیز بین ۱۹ تا ۴۰ سالگی است.

مدیرکل بهداشت و درمان سازمان زندان‌ها با اعلام این‌که ۷۶ درصد از زنان زندانی متاهل هستند، افزود: از نظر سطح تحصیلات نیز ۳۱ درصد این زنان بی‌سواد هستند و این بی‌سوادی یکی از عواملی است که فرد را مورد سوءاستفاده قرار می‌دهد و وی را به سمت جرم و بزهکاری می‌کشاند.

فرنیا به خدمات پزشکی زندان‌ها برای زنان اشاره کرد و ادامه داد: آموزش بهداشت به منظور ایجاد آگاهی با موضوعات متنوعی نظیر بهداشت فردی، مبارزه با بیماری‌های واگیر و غیرواگیر بخصوص بیماری‌های پرخطر و ایجاد کلینیک‌های مثلثی برای کنترل اعتیاد، ایدز و بیماری‌های مقاربتی در زندان‌ها با اهداف آموزش، مشاوره، درمان و حمایت از افراد در معرض خطر، پرخطر و آلوده از جمله خدماتی است که در زندان‌ها برای زنان انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: آمارها نشان می‌دهد ۵۷ درصد از جمعیت ورودی به زندان سوءمصرف مواد دارند که بر همین اساس، در زندان خدمات درمانی اعتیاد به‌صورت سم‌زدایی، روان‌درمانی و درمان نگهدارنده با متادون ارائه می‌شود و در حال حاضر نیز ۳۷۵۵۴ نفر از زندانیان مرد و ۶۹۹ نفر از زندانیان زن تحت درمان نگهدارنده با متادون هستند.

مدیرکل بهداشت و درمان سازمان زندان‌ها گفت: کلینیک‌های مثلثی با سه ضلع ایدز، اعتیاد و بیماری‌های مقاربتی به منظور ارتقای آگاهی و تغییر نگرش زندانیان، اجرای مداخلات کاهش آسیب و درمان عفونت‌های فرصت‌طلب و بیماری‌های مقاربتی، در زندان‌های کل کشور ایجاد شده‌اند.

فرنیا افزود: در حال حاضر ۱۳۳ کلینیک در زندان‌های کشور و مراکز مراقبت بعد از خروج وجود دارند و هدف ما، گسترش این کلینیک‌ها به تمامی زندان‌های با جمعیت بالای ۳۰۰ نفر و ادغام فعالیت آنها در برنامه مراکز بهداشتی و درمانی زندان‌های زیر ۳۰۰ نفر جمعیت است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید