خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  هر ۷۵ دقیقه یک نفر وارد زندان‌های استان یزد می‌شود

هر ۷۵ دقیقه یک نفر وارد زندان‌های استان یزد می‌شود

خبرگزاری هرانا – حشمت الله حیات الغیب، مدیر کل زندان‌های استان یزد گفته است که هر ۷۵ دقیقه یک نفر زندانی وارد زندان‌های این استان می‌شود.

مدیر کل زندان‌های یزد از حضور ۲ هزار و ۷۹۱ زندانی شامل یک هزار و ۸۰۵ محکوم و ۹۸۶ متهم در سه زندان، یک کانون اصلاح و تربیت و دو زندان باز استان یزد خبر داد.

به گزارش اداره کل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان یزد، حشمت‌الله حیات الغیب اظهار داشت: ‌۲ هزار و ۸۷ زندانی در زندان مرکزی یزد، ۲۹۳ نفر در زندان اردکان، ۲۱۸ نفر در زندان طبس، ۲۴ نفر در کانون اصلاح و تربیت و ۱۹۷ نفر در زندان باز ابرکوه و ابرندآباد یزد “نگهداری” می‌شوند.

وی افزود: از مجموع زندانیان زندان‌های استان یزد ۲/۳۶ درصد معادل یک هزار و ۱۹ نفر بومی و ۸/۶۳ درصد معادل یک هزار و ۸۱۰ نفر غیربومی هستند.

حیات الغیب تصریح کرد: ۲ هزار و ۷۱۷ زندانی مرد و ۱۱۲ زندانی زن در زندان‌های استان به تناسب ۴/۹۶ درصد زندانی مرد و ۹۶/۳ درصد زندانی زن حضور دارند.

وی آمار زندانیان متاهل را با ۶۷ درصد فراوانی یک هزار و ۸۷۰ نفر و مجردین را با ۳۳ درصد فراوانی ۹۲۱ نفر اعلام کرد و افزود: یک هزارو ۷۰۲ زندانی استان فاقد سابقه بوده و برای اولین بار وارد زندان شده‌اند و یک هزار و ۸۹ زندانی نیز باسابقه هستند که ۳۹ درصد زندانیان استان را شامل می‌شوند.

این مقام مسئول تابعیت زندانیان زندان‌های استان را به ترتیب ۲ هزار و ۵۰۶ نفر معادل ۶/۸۶ درصد ایرانی، ۳۲۳ نفر معادل ۶/۱۰ درصد اتباع افغانی و ۱۷ نفر معادل ۰۸/۰ درصد را از کشورهای دیگر اعلام کرد.

مدیرکل زندان‌های استان یزد همچنین گفت: ورودی زندان‌های استان در سال ۱۳۸۸، ۵ هزار و ۲۹۰ نفر و در سال ۱۳۸۹، ۶ هزار و ۵۵۱ نفر بوده که با رشد ۳۰ درصدی در تعداد ورودی زندانیان همراه بوده است.

وی نسبت جمعیت کیفری استان به کل جمعیت را ۲۵ صدم درصد اعلام کرد و مدعی شد: نرم جهانی سرانه فضای زندانیان ۵/۲۲ مترمربع است که این سرانه در کشور ۱۴ مترمربع و در زندان‌های استان یزد کمتر از ۸ مترمربع است که خوشبختانه به پیگیری‌های استاندار یزد در سفر سوم هیات دولت به استان مصوب شد که زندان یزد به خارج از شهر در منطقه خضرآباد انتقال یابد که با این انتقال، سرانه هر زندانی به ۱۴ مترمربع افزایش خواهد یافت.
حیات الغیب ورودی روزانه و ماهیانه زندان‌های استان را به ترتیب ۱۹ و ۵۷۶ نفر اعلام کرد و افزود: هر ۷۵ دقیقه یک نفر زندانی وارد زندان‌های استان می‌شود.

وی اعلام داشت: به نسبت فراوانی جرایم، مواد مخدر با یک هزار و ۳۵۱ زندانی بیشترین فراوانی را در زندان‌های یزد داراست و سایر جرایم از جمله سرقت و جرایم مالی در رتبه‌های بعدی قرار دارند و زندانی سیاسی در زندان‌های استان نداریم.

مدیرکل زندانهای یزد همچنین میانگین سنی زندانیان استان را ۳۹- ۳۰ سال اعلام کرد.

وی اعلام داشت: ۱۵ پزشک عمومی، ۶ نفر متخصص و ۱۷ نفر پرستار در زندان‌های استان مشغول خدمات‌رسانی به زندانیان هستند و سه کلینیک مثلثی نیز به آن‌ها خدمات‌رسانی می‌کند که ۵۸۰ زندانی در این مراکز تحت پوشش متادون درمانی قرار دارند.

وی از پرداخت تسهیلات اشتغال به ۶۲ زندانی معادل ۲ هزار و ۸۰۰ میلیون ریال به زندانیان آزاد شده واجد شرایط به هر نفر از ۶۰ تا ۱۰۰ میلیون ریال خبر داد و افزود: ۹۸۱ مددجو از حمایت‌های انجمن حمایت از زندانیان استان بهره‌مند می‌شوند.

وی تعداد محکومین مهریه را از ۱۲۰ زندانی مالی غیرعمد زندان‌های استان، ۸۰ نفر اعلام کرد و از حمایت‌های ستاد دیه استان در راستای آزاد شدن زندانیان جرایم مالی غیرعمد خبر داد که در این راستا در سال گذشته ۱۲۰ زندانی با پرداخت کمک و تسهیلات از زندان‌های استان آزاد شدند.

وی به اقدامات امنیتی صورت گرفته در زندان‌های استان اشاره کرد و افزود: به صراحت می‌توان گفت که زندان‌های یزد در بحث ورود مواد مخدر به زندان تلاش شبانه روزی دارند و با قرنطینه کردن مددجویان در بدو ورود کنترل‌های لازم صورت گرفته می‌شود.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید