خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۰, 17th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۱/۲۷ ساعت ۰:۵۳:۲۰

    خانه  > زندانیان  >  خانواده مهدی خدایی: مهدی حاضر به امضای عفونامه نشده

خانواده مهدی خدایی: مهدی حاضر به امضای عفونامه نشده

خبرگزاری هرانا – جمعی از فعالان دانشجویی دانشگاه آزاد، با خانواده‌ی مهدی خدایی دانشجوی زندانی این دانشگاه که دوران محکومیت خود را در بند ۳۵۰ زندان اوین می‌گذراند دیدار کردند.

به گزارش بامدادخبر، در این دیدار پدر و مادر مهدی خدایی که در بیش از یک سال گذشته از بازداشت فرزندشان سکوت اختیار کرده بودند، برای اولین بار لب به سخن باز کردند و به شرح آنچه در این مدت بر مهدی و خودشان رفته، پرداختند.

ابتدا پدر مهدی از روز بازداشت او می‌گوید؛ از اینکه گویا مهدی می‌دانسته که ممکن است بازداشت شود ولی اصلا بروز نمی‌داده است. از برخورد نسبتا مناسب ماموران در قیاس با سایر خانواده‌ها می‌گوید. هرچند که با این وجود نیز مادر مهدی از حال می‌رود.

او می‌گوید: “مهدی پسر یک دنده‌ای است. خیلی روی حرفش قاطع می ماند و بر عقایدش پایبند است. کارهایی که مهدی انجام می‌داد همه‌اش قانونی بود ولی در جمهوری اسلامی قانون معنا ندارد.”

آقای خدایی سپس از روز اولی که پس از بازداشت مهدی، به جلوی زندان اوین رفته بودند می‌گوید: “خیلی بد با ما برخورد کردند. می‌گفتند باید بچه‌های‌تان را درست تربیت می‌کردید که کار به اینجا نکشد. همان‌جا دلم یک لحظه گرفت و پیش خودم گفتم این اوین را ما یک روزی درش را شکستیم و رفتیم داخل تا زندانیان سیاسی را آزاد کنیم و امروز پسر خود من زندانی اوین است.”

او روز دادگاه مهدی را هم این‌چنین تعریف می‌کند: “روز دادگاه قاضی مقیسه به مهدی گفت: چرا به من نگاه نمی‌کنی؟ مهدی جواب داد: من شما را به عنوان قاضی قبول ندارم. قاضی پرسید: چرا؟ مهدی گفت: معلوم است تو دیشب با همسرت دعوا کردی. قاضی پرسید: از کجا فهمیدی؟ مهدی هم گفته معلوم است چون عصبانی هستی و در عصبانیت نمی‌توانی حکم کنی و از عدالت خارجی. قاضی مقیسه بعد از دادگاه رو کرد به من و گفت: این پسرت در هدفش قوی است. زیر بار نمی‌رود که اشتباه کرده، کاری هم از دست ما بر نمی‌آید. می‌دانم که اگر اعدامش هم کنیم از حرفش کوتاه نخواهد آمد.”

پدر مهدی خدایی می‌گوید که فرزندش که بیش از نه ماه را در بند دو-الف زندان اوین و در سلول انفرادی و بسته سپری کرده حاضر نشده برای گرفتن تخفیف و بخشش تقاضای عفو کند: “بنده‌ی خدا مهدی هم صدایش در نمی‌آید. اصلا حاضر نیست برای اینکه کارش راه بیفتد به کسی رو بزند. من هم حاضر نیستم بروم درخواست مرخصی بدهم، اگر قرار باشد مرخصی بدهند به همه می‌دهند. با اینکه بارها برای گرفتن تخفیف و بخشش به ما گفته بودند درخواست عفو کنیم مهدی حاضر نشده عفو را امضا کند و گفته من جرمی مرتکب نشدم که بخواهم درخواست بخشش کنم.”

در این دیدار مادر مهدی نیز از وابستگی شدیدش به او گفت؛ از این‌که همواره مهدی طرف مشورت او بوده و چقدر به او کمک می‌کرده است؛ او گفت که “نمی‌تواند هفت سال دوری از پسر کوچک‌اش را تحمل کند.”

یکی از هم بندیان مهدی هم که اخیرا از بند ۳۵۰ زندان اوین آزاد شده با گفتن خاطراتی خوش از بند، مادر مهدی را دلداری می‌دهد.

دوستان و هم‌دانشگاهی‌های مهدی خدایی همچنین با تاکید بر “مقاومت و ایستادگی” او را “شرف دانشجویان دانشگاه آزاد” نامیدند.

یکی از دانشجویان نیز با اشاره به سوابق فعالیت‌های دانشجویی مهدی در دانشگاه آزاد و اینکه او به خاطر همین فعالیت‌ها دو ترم از تحصیل محروم شده گفت: “مهدی بر گردن همه ما دانشجویان دانشگاه آزاد حق دارد.”

گفتنی است مهدی خدایی دبیر اسبق انجمن اسلامی دانشگاه آزاد شهر ری و فعال حقوق بشر، از تاریخ ۱۲ اسفند ماه سال ۸۸ توسط ماموران سپاه پاسداران بازداشت و به سلول‌های انفرادی بند ۲ الف زندان اوین منتقل شد. وی که ماه‌ها در سلول‌های انفرادی این بند تحت بیشترین فشار‌ها برای تن دادن به اعترافات واهی و ساختگی قرار داشته، در مهر ماه سال ۸۹ از طرف شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به سه سال زندان محکوم گردید که این حکم در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

خدایی در اسفند ماه سال ۸۸ نیز بابت پرونده قبلی خود از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق برپایی تجمعات و تبلیغ علیه نظام” به چهار سال زندان محکوم شده بود که این حکم نیز به تایید دادگاه تجدیدنظر رسیده این فعال دانشجویی مجموعا باید ۷ سال زندان را تحمل کند.

این فعال دانشجویی از آذرماه گذشته به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شده و در این بند به همراه ده‌ها زندانی سیاسی دیگر از حق تماس تلفنی و نیز مرخصی محروم می‌باشد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید