خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۰, 24th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۱/۱۸ ساعت ۱۷:۵۵:۱۱

    خانه  > زندانیان  >  وضعیت نگران‌کننده دبیر سرویس کتاب روزنامه شرق در زندان

وضعیت نگران‌کننده دبیر سرویس کتاب روزنامه شرق در زندان

خبرگزاری هرانا – سام محمودی سرایی، دبیر سرویس کتاب روزنامه شرق که دهم اسفند سال ۱۳۸۹ بازداشت شده است، از نظر جسمی و روحی دارای وضعیتی “وخیم و نگران‌کننده” است.

بنا به گزارش رسیده به رادیو زمانه، وضعیت این روزنامه‌نگار که از “مشکل مزمن میگرن و دستگاه گوارش” رنج می‌برد در زندان وخیم‌تر شده است.

وی به دلیل بیماری باید از مصرف برخی غذاها خودداری و داروهایش را نیز به‌طور مرتب استفاده کند اما در زندان این موضوع رعایت نمی‌شود.

سام محمودی از زمان بازداشت تاکنون از ملاقات حضوری محروم بوده و تنها چند بار توانسته با خانواده‌اش تماس تلفنی بگیرد. قاضی سان‌یاری که پرونده وی را در شعبه هشتم دادیاری دادگاه انقلاب بر عهده دارد با وجود این‌که سام محمودی ممنوع‌الملاقات نیست اما با ملاقات حضوری وی مخالفت می‌کند.

این روزنامه‌نگار هم‌اکنون در بند قرنطینه زندان اوین به‌سر می‌برد.

وی در تماس‌های تلفنی‌اش از وضعیت روحی نامناسبی برخوردار بوده است. سام محمودی در این تماس‌ها گفته که نگران است دادگاه برای وی حکم سنگینی صادر کند.

“تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری”، سرودن ترانه “من اعتراف می‌کنم …” و “داشتن کتاب آیات شیطانی اثر سلمان رشدی” از جمله اتهامات وی اعلام شده است.

با این حال سام محمودی در بازجویی‌ها گفته قصد داشته در سالروز صدور حکم مرگ سلمان رشدی از سوی آیت‌الله خمینی، ویژه‌نامه‌‌ای منتشر کند و به همین دلیل کتاب آیات شیطانی را تهیه کرده تا درباره آن نقد بنویسد.

از سویی دیگر منزل این روزنامه‌نگار که استیجاری بوده تا دو هفته دیگر باید تخلیه شود و صاحب‌خانه به دلیل اتفاقی که برای این روزنامه‌نگار رخ داده، حاضر به تمدید قرارداد خانه نشده است. در همین حال صاحب‌خانه گفته است که مبلغ رهن خانه را تنها به سام محمودی تحویل می‌دهد.

به همین دلیل از این نظر، همسر وی نیز تحت فشار قرار دارد.

این روزنامه‌نگار در رویدادهای شش دی‌ماه سال ۸۸ نیز بازداشت شده بود و در تاریخ ۲۱ بهمن‌ همان سال به قید وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد گردید.

تعداد زیادی از روزنامه‌نگاران در جریان وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران بازداشت شدند که تعدادی از آن‌ها پس از چند ماه حبس آزاد شدند و گروهی همچنان در زندان به‌سر می‌برند.

سازمان گزارشگران بدون مرز آذرماه گذشته در بیلان سال ۲۰۱۰ آزادی مطبوعات در جهان اعلام کرد که ایران با ٣٠ روزنامه‌نگار تبعیدی بیشترین تعداد فرار روزنامه‌نگاران را دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید