خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کودکان  >  طرح شناسه کودکان کار و خیابان در تهران بی سر انجام ماند

طرح شناسه کودکان کار و خیابان در تهران بی سر انجام ماند

خبرگزاری هرانا – عضو کمیته هماهنگی شبکه یاری کودکان کار و خیابان گفت:متاسفانه با بی‌سرانجام ماندن طرح شناسه کودکان کار و خیابان در تهران که برای آن ۳۷۵میلیون تومان هزینه شد، سرنوشت تلخی درکمین کودکان کار و خیابان تهرانی است.

فاطمه قاسم‌زاده درگفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به آغاز طرح مربوط به شناسایی کودکان کارو خیابان که در تیر ماه سال ۸۷ توسط شهرداری تهران انجام شد تاکید کرد: متاسفانه شهرداری تهران حتی در این زمینه گزارشی هم به انجمن ها نداد تا نتیجه طرح برای شناسایی کودکان آسیب دیده مشخص شود .

او با بیان اینکه به دلیل کاستی مجریان این طرح، نتیجه تحلیل ها دیر شده است عنوان کرد : درحال حاضر ۵۰ درصد کودکانی که پرسش نامه‌های مربوط به این شناسه را پر کرده‌اند از طریق خانواده‌هایشان که اغلب مهاجر هستند ، جابجا شده و یا حتی به کارهای سخت‌تری مبادرت می‌کنند و اغلب نیز دستخوش خشونت‌های گوناگون قرار گرفته‌اند که باعث مخدوش شدن تمام اطلاعات شده است.

عضو کمیته هماهنگی شبکه یاری کودکان کار و خیابان با اشاره به اینکه تغییر مدیریت در معاونت اجتماعی شهرداری باعث فراموشی برخی از سیاست‌ها شده است ادامه داد : اواخر سال گذشته جلسه‌ای با آقای محمد‌جواد روزبهانی ،مدیر آسیب‌های اجتماعی شهرداری تهران داشتیم که البته در مورد تمام آسیب‌ها و عملکرد خود گزارشی ارائه کرد به جز طرح شناسه کودکان کار و خیابان ‏ُْ؛ شهرداری باید جواب دهد که حاصل این طرح بزرگ که برای آن ۳۷۵ میلیون تومان بودجه گذاشته چه شد و چرا برنامه‌های حمایت برای ۲۰ هزار کودکی که در این شناسه شناسایی شدند، ارایه نشده است.
عضو کمیته هماهنگی شبکه یاری کودکان کار و خیابان ادامه داد :طرح شناسه کودکان کار و خیابان که قرار بود طی یک ماه بررسی، تحلیل و ارزیابی شده و نتایج آن به صورت برنامه‌های حمایتی برای کودکان و خانواده‌های نیازمند اعمال شود چرا تاکنون به نتیجه نرسیده و حتی لوح‌های فشرده اطلاعات مربوط به این شناسه هنوز به دست مناطق، سازمان‌ها، نواحی و ادارات شهرداری‌ و سایر سازمان‌ها نرسیده است. او با بیان اینکه بار مالی در این شناسه پیش‌بینی نشده بود تصریح کرد: شهرداری باید بودجه و مسایل مالی را در این شناسه پیش‌بینی و شهرداران مناطق را نسبت به این طرح درگیر و حساس می‌کرد اما در حال حاضر این شناسه فراموش شده و مسئولان شهرداری و شهرداران مناطق هیچ اطلاعاتی در مورد این شناسه ، اولویت ها و نیاز سنجی‌ها ندارند.
قاسم‌زاده گفت: با وجود آنکه شهرداری برای تهیه شناسه کودکان کار وخیابان بودجه ۳۷۵ میلیون تومانی خرج کرد اما ادامه کار مربوط به این شناسه را بی‌نتیجه رها کرد.
او با بیان اینکه بار مالی در این شناسه پیش‌بینی نشده بود تصریح کرد: شهرداری باید بودجه و مسایل مالی را در این شناسه پیش‌بینی و شهرداران مناطق را نسبت به این طرح درگیر و حساس می‌کرد اما در حال حاضر این شناسه فراموش شده و مسئولان شهرداری و شهرداران مناطق هیچ اطلاعاتی در مورد این شناسه ندارند.
به گزارش ایلنا، شهرداری تهران در تیر ماه سال ۸۷ ، طرحی را تحت عنوان «شناسه کودکان‌کار و خیابان»‏، آغاز و شروع به تهیه اطلاعات خام مربوط به این شناسه کرد، به طوری که کارها تا اوایل سال جاری ادامه داشت،اما براساس اطلاعات به دست آمده از مراحل آمارگیری مربوط به طرح فوق، کارهای تحقیقاتی این طرح به دلیل نامنظم بودن پرداختی های این اقدام، عقیم مانده و هنوز نتایج این طرح مشخص نشده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید