خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  شمشیر داموکلس اعدام مخفیانه بالای سر زینب و دیگر زندانیان محکوم به اعدام است

شمشیر داموکلس اعدام مخفیانه بالای سر زینب و دیگر زندانیان محکوم به اعدام است

خبرگزاری هرانا – بر اساس گزارشات تاییدنشده، حکم اعدام زینب جلالیان زندانی کرد تایید شده است. خلیل بهرامیان وکیل وی، می‌گوید شمشیر داموکلس اعدام قریب‌الوقوع و بدون اطلاع قبلی، بالای سر زینب و دیگر زندانیان محکوم به اعدام است.

زینب جلالیان دختر ۲۷ ساله کرد محکوم به اعدام در آستانه‌ی اجرای حکم قرار دارد. وی از سال ۱۳۸۶ به اتهام همکاری با گروه پژاک در زندان است. پدر زینب به رسانه‌ها گفته که ۱۰ روز پیش دخترش را دیده ولی هیچ صحبتی از اجرای حکم اعدام او نبوده. به گفته‌ی آقای جلالیان خبر اعدام قریب‌الوقوع زینب از طریق رسانه‌ها به گوش خانواده و وکیل او رسیده است.

خلیل بهرامیان یکی از وکلای زینب جلالیان در گفت و گو با دویچه‌وله گفت که از دو ماه پیش که وکالت این پرونده را بر عهده گرفته از محل نگهداری موکلش خبر نداشته است. وی ابتدا به زندان کرمانشاه رفته ولی در آنجا به او گفته‌اند که ماموران اداره آگاهی یک ماه پیش زینب را از اینجا برده‌اند. آقای بهرامیان چند روز پیش و پس از پیگیری‌های مکرر متوجه شده که موکلش در بند ۲۰۹ زندان اوین است.

روز چهارشنبه نهم تیرماه خلیل بهرامیان با وکالتنامه رسمی به زندان اوین مراجعه می‌کند. در آنجا به وی می‌گویند چنین زندانی‌ای در اینجا وجود ندارد. سپس با مسئولان بند ۲۰۹ تماس میگیرند و به آقای بهرامیان گفته می‌شود که شما نه اجازه ملاقات دارید و نه می‌توانید وکالتنامه را با حضور زندانی امضا کنید مگر اینکه دادستان تهران شخصا دستور این کار را صادر کند.

خلیل بهرامیان در این مورد می‌گوید: “این هم مغایر قانون اساسی ایران است و هم مغایر قوانین موضوعه داخلی یعنی قانون مجازات عمومی و  آیین دادرسی و هم مغایر قانون حقوق شهروندی که در آنجا تاکید می‌کند که تمام تحقیقات حتی تحقیقات اولیه باید با حضور وکیل باشد. خوب این مغایرت و این تضاد و این جلوگیری از اجرای حق اگر از طرف دادستان باشد فاجعه‌بار است”.

آقای بهرامیان در پاسخ به این پرسش که آیا برای رفع این مشکل با دادستان تهران ملاقات کرده یا نه می‌گوید: “من به ملاقات آقای دادستان نمی‌روم چون ملاقات با ایشان آنقدر پیچیدگی و مشکل دارد که شما باید دو ماه صبر کنید تا یک وقت دو دقیقه‌ای بگیرید و با حضرت ایشان ملاقات کنید. یعنی الان ملاقات با رهبری جمهوری اسلامی خیلی خیلی آسانتر است تا با آقای دادستان تهران یا مقامات دیگر”.

وی می‌گوید نمی‌داند دادستان تهران بر چه مبنایی چنین دستوری صادر کرده که زندانی‌ای که محکوم به اعدم است و حکمش هم قطعی شده ملاقات وکیلش با او ممنوع باشد. به گفته‌ی خلیل بهرامیان، دادستان تهران جلوی اجرای قانون را گرفته است.

به گفته‌‌ی این وکیل دادگستری در حال حاضر نه وی و نه وکیل دیگر زینب جلالیان یعنی محمد شریف نتوانسته‌اند وکالت رسمی او را بر عهده داشته باشند.

خلیل بهرامیان در مورد احتمال اجرای حکم اعدام موکلش می‌گوید: “ببینید این شمشیر داموکلس الان روی گردن او در حرکت است. نه او بلکه تمام زندانیانی که حکم اعدام برایشان صادر شده این وضعیت را دارند و با توجه به تجربه‌ای که من در مورد فرزاد کمانگر و شیرین علم‌هولی دو موکل اعدام‌شده‌ام دارم،  واقعا در اضطرابم. هر آن امکان دارد یک چنین فاجعه‌ای دوباره رخ دهد که با هیچ ضابطه اخلاقی و قانونی و اسلامی سازگار نیست”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید