خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  گزارش ماهانه نقض حقوق زندانیان / فروردین ماه ۸۹

گزارش ماهانه نقض حقوق زندانیان / فروردین ماه ۸۹

خبرگزاری هرانا – آنچه در پی می آید حداقل موارد نقض حقوق بشر در حوزه حقوق زندانیان در ایران در محدوده زمانی فروردین ماه سال ۸۹ است که توسط مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گردآوری یا ثبت شده است :

اعتصاب غذا

اعتصاب غذای یک زندانی کرد در مهاباد: جعفر افشاری که بیش از پنج ماه است در زندان بسر می برد در اعتراض به عدم اعطای رای باز و مرخصی ،از مورخه ۲۶ اسفند دست به اعتصاب زده است .

اعتصاب غذای چهار فعال آذربایجانی در زندان اردبیل: ودود سعادتی، بهروز علیزاده، علی عباسی و رحیم غلامی زندانیان سیاسی آذربایجانی در زندان اردبیل از روز شنبه ۲۲ اسفند ۸۸ در اعتراض به فشارهای وارده از سوی رئیس زندان و تضییع حقوق اولیه شان دست به اعتصاب غذا زده اند.

اعتصاب غذای محمد داوری در اعتراض به انتقال به سلول انفرادی: محمد داوری عضو سازمان معلمان ایران و سردبیر سایت سحام‌نیوز که روز ۱۷ شهریورماه در دفتر مهدی کروبی بازداشت شده است، در اعتراض به انتقال به سلول انفرادی بیش از یک هفته اعتصاب غذا نموده است.

اعتصاب غذای مسعود لواسانی: مسعود لواسانی، روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویسی که از ۴ مهرماه در منزل بازداشت شد، پنج روز است که اعتصاب غذا کرده است.

اعتصاب غذای یک عضو سابق فعالان حقوق بشر در زندان اوین: رسول بداقی،از اعضای سابق مجموعه فعالان حقوق بشر و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران که از اوایل شهریور ماه در زندان اوین به سر می برد،دست به اعتصاب غذا زد.

نگرانی از سلامت دو فعال حقوق بشری محبوس در زندان اوین : لاله حسن پور وبلاگ نویس و فعال حقوق بشری و ابوالفضل عابدینی نصر روزنامه نگار و فعال حقوق بشر خوزستانی که در حین بازداشت اعلام اعتصاب غذا نموده اند در شرایط نامعلومی در بند ۲ – الف زندان اوین نگهداری می شوند.

انتقال مریم ضیاء به بهداری زندان اوین در پی اعتصاب غذا: مریم ضیا،  فعال حقوق زنان و کودکان  که از ۱۰ دی ماه سال گذشته  در زندان اوین به سر می برد، در دوازدهمین روز اعتصاب غذای  خود به دلیل وخامت وضعیت جسمی به بهداری زندان اوین انتقال یافت.

اعتصاب غذای هفده تن از زندانیان سیاسی در زندان مرکزی ارومیه: هفده تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به توزیع مواد مخدر در این زندان دست به اعتصاب غذا زدند.

اعتصاب غذای نامحدود یک شهروند مسیحی: حمید ولی وند، شهروند مسیحی ساکن شاهین شهر اصفهان که قریب به ۴۰ روز از بازداشتش توسط نیروهای امنیتی می گذرد، ۵ روز است که در اعتراض به بلاتکلیفی و روشن نبودن وضعیت پرونده ی خود دست به اعتصاب غذای نامحدود زده است.

ممانعت از ملاقات

جلوگیری از ملاقات درسا سبحانی با خانوادهاش: در حالی که حدود ۱۵ روز از بازداشت درسا سبحانی می‌گذرد خانواده وی در آستانه‌ی عید نوروز از ملاقات با او محروم هستند.

مهدیه گلرو، در آستانه عید نوروز «ممنوعالملاقات» شد: مهدیه گلرو، فعال دانشجویی برای چهارمین بار از ملاقات با همسرش منع شد و مسئولان زندان در پاسخ به درخواست‌های مکرر وحید لعلی‌پور اعلام کردند بازجویان پرونده مهدیه گلرو را «ممنوع‌الملاقات» کرده‌اند.

ده روز بی خبری از حجت منتظری: با گذشت ده روز از بازداشت حجت منتظری هنور هیچ نهادی در مورد اتهام و محل نگهداری این فعال سابق دانشجویی پاسخگو نیست.

بیخبری مطلق از وضعیت علی اکبر عجمی، فعال دانشجویی: با گذشت ۴۰ روز از بازداشت علی اکبر عجمی، از فعالان دانشجویی طیف چپ، خانواده و دوستان وی در بی‌خبری مطلق از وضعیت وی به سر می‌برند.

تماس تلفنی محمد نوریزاد پس از ۹۳ روز بیخبری: محمد نوری زاد، نویسنده مستند ساز و روزنامه نگار که از روز ۲۹ آذر سال ۸۸ در بازداشت به سر می برد، پس از ۹۳ روز بی خبری روز دوشنبه دوم فروردین ماه سال ۸۹ با خانواده خود تماس گرفت.

یک ماه بی خبری از سرنوشت مهدی خدایی: از سرنوشت مهدی خدایی، فعال حقوق بشر و دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه آزاد شهر ری، هیچ اطلاعی در دست نیست.

کاظمینی بروجردی،روحانی مخالف نظام ولایت فقیه ممنوع الملاقات شد: کاظمینی بروجردی، روحانی مخالف نظام ولایت فقیه که بیش از سه سال است که در زندان اوین به سر می برد، روزشنبه، ۱۴ فرودین امسال ممنوع الملاقات شد.

بی خبری مطلق از وضعیت نگهداری رئیس شاخه جوانان نهضت آزادی: با گذشت بیش از ۱۵ روز از دستگیری عماد بهاور، فعال سیاسی و رئیس شاخه جوانان نهضت آزادی ایران، خانواده و دوستان وی از وضعیت سلامتی و پرونده ایشان در بی خبری مطلق به سر می برند.

یک ماه بی خبری از سرنوشت سمیه اجاقلو: از سرنوشت سمیه اجاقلو، فعال حقوق بشر بیش از یک ماه است که هیچ اطلاعی در دست نیست.

جلوگیری از ملاقات درسا سبحانی با خانواده خود : مسئولان زندان اوین عصر روز پنج‌شنبه ۱۹ فروردین از ملاقات خانواده درسا سبحانی، شهروند محروم از تحصیل بهایی با فرزندشان جلوگیری به عمل آوردند.

ممانعت مسئولان زندان اوین از ملاقات کوهیار گودرزی با مادرش : مسئولان زندان اوین عصر روز پنج‌شنبه ۱۹ فروردین‌ماه از ملاقات مادر کوهیار گودرزی،عضوکمیته حقوق بشرسازمان ادوار تحکیم وحدت با وی جلوگیری به عمل آورده‌اند.

سرنوشت مبهم دانیال و شراره صبحی، دو فعال حقوق بشر: از سرنوشت دانیال صبحی و شراره صبحی، دوتن از همکاران سابق مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، که از ۲۲ بهمن ماه در بازداشت وزارت اطلاعات بسر می برند اطلاعی در دست نیست.

بی اطلاعی از وضعیت ابراهیم ملکی از شاگردان آیت الله منتظری: با گذشت یک ماه هنوز وضعیت ابراهیم ملکی از شاگردان آیت الله منتظری اطلاعی در دست نیست.

سرنوشت نامعلوم وکیل پایه یک دادگستری و فعال حقوق بشر: دکتر وحید احمد فخرالدین  وکیل پایه یک دادگستری، استاد دانشگاه و فعال حقوق بشر از دیگر قربانیان سناریو دستگاه امنیتی خاصه فعالان حقوق بشر در وضعیت نامعلومی بسر می برد.

ممانعت از ملاقات میترا عالی دانشجوی ممتاز شریف با خانواده خود: با گذشت ۴۰ روز از بازداشت غیرقانونی میترا عالی دانشجوی ممتاز دانشگاه شریف، مسئولان بند ۲۰۹ زندان اوین علی رغم موافقت اولیه، از ملاقات وی با خانواده اش جلوگیری کردند.

بی خبری از سرنوشت شهرام شکوفاییان: از سرنوشت شهرام شکوفاییان  یکی دیگر از قربانیان سناریوی دستگاه امنیتی بر علیه مدافعان حقوق بشر، اطلاعی در دست نیست.

یک ماه بی‌خبری محض از مهدی بوترابی: با گذشت بیش از یک ماه از بازداشت مهدی بوترابی، خانواده ی هم چنان از وضعیت او بی‌خبر هستند و پیگیری‌ها برای مشخص شدن این موضوع بجایی نرسیده است.

انفرادی

نگهداری نوید خانجانی در سلولهای انفرادی متعلق بهسپاهدر زندان اوین: نوید خانجانی، شهروند بهایی و فعال حقوق بشری در سلول‌های انفرادی متعلق به سپاه در زندان اوین نگهداری می‌شود.

انتقال ۵ تن از زندانیان سیاسی به سلولهای انفرادی بند ۲۴۰ زندان اوین: پنج تن از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین، شنبه شب مورخ ۲۲ اسفند ماه، به سلول های انفرادی بند ۲۴۰ زندان اوین منتقل شدند.

احسان محرابی همچنان در انفرادی: در حالی که نزدیک به یک ماه از صدور قرار کفالت برای آزادی احسان مهرابی ،خبرنگار پارلمانی فرهیختگان می گذرد، او همچنان در سلول انفرادی زندان اوین به سر می برد.

مرجان صفری همچنان در سلول انفرادی : مرجان صفری فعال حقوق بشر در بند همچنان در سلول انفرادی اطلاعات سپاه پاسداران نگهداری می شود.

یک بازداشتی روز عاشورا همچنان در انفرادی : زهرا جباری، یکی از زنان دستگیر شده روز عاشورا  بیش از ۳ ماه است که  در سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می برد و تا کنون  از داشتن ملاقات با خانواده اش محروم بوده است.

نگهداری عمادالدین باقی در سلولی بسته بدون هرگونه امکانات: عمادالدین باقی در ملاقات کابینی که با خانواده خود داشته از تهیه شکایت درباره وضعیت نامساعدش در سلولی بسته بدون هرگونه امکانات، در زندان اوین خبر داد.

مجید توکلی همچنان در سلول انفرادی: مجید توکلی، از اعضای انجمن اسلامی دانشگاه پلی تکنیک با وجود گذشت بیش از ۵ ماه از زمان بازداشت، همچنان در سلول انفرادی نگه داری می شود.

تدوام بازداشت یک زوج مدافع حقوق بشر در زندان اوین: یک زوج مدافع حقوق بشربه نام های مراد حسن لو و نفیسه مجتهدی با گذشت بیش از ۴۰ روز از زمان بازداشت همچنان در سلول انفرادی نگهداری می شوند.

تداوم نگهداری یاسر یوسف زاده، معترض به نتیجه انتخابات در سلول انفرادی: یاسر یوسف زاده، فوق لیسانس رشته ی  مکانیک از دانشگاه پلی تکنیک که بیش از یک ماه را در زندان اداره اطلاعات ساری به سر می برد، تفهیم اتهام نشده و کماکان در سلولی انفرادی نگهداری می شود.

وضعیت نامعلوم میترا عالی، دانشجوی مهندسی پزشکی در زندان اوین: میترا عالی، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی دانشگاه شریف بیش از یک ماه است که در وضعیت نامعلومی در سلول های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین زندانی است و اخبار رسیده از فشارهای شدید به این دانشجو در بازجویی ها حکایت دارد.

بلاتکلیف

یک ماه بلاتکلیفی یک شهروند مسیحی در زندان اوین: یک شهروند مسیحی باگذشت بیش از یک ماه از بازداشت همچنان بدون دسترسی به وکیل و تفهیم اتهام در زندان اوین نگهداری می شود.

عدم تفهیم اتهام محبوبه کرمی پس از گذشت یک ماه: محبوبه کرمی، مسئول سابق واحد زنان در مجموعه فعالان حقوق بشر با گذشت نزدیک به  یک ماه از بازداشت، تفهیم اتهام نشده است.

تداوم بازداشت یک استاد دانشگاه: علی اکبر سروش، استاد دانشگاه و عضو حزب مشارکت مازندان که در اسفند ماه گذشته دستگیر شد،همچنان در بازداشت به سر می برد.

بلاتکلیفی علی بیکس ؛ ۲۸۰ روز بازداشت در زندان اوین : وضعیت علی بیکس، یکی از بازداشت حوادث پس از انتخابات که در تاریخ  ۲۴ خرداد سال گذشته بازداشت شد، همچنان بلاتکلیف است.

هفت نفر از رهبران جامعه بهاییانِ ایران از شرکت در جلسه دادگاه خودداری کردند: هفت نفر از رهبران جامعه بهاییانِ ایران که نزدیک به دو سال قبل زندانی شدند این هفته برای برگزاری سومین جلسه محاکمه به دادگاه رفتند اما از شرکت در جلسه دادگاه خودداری کردند.

بلا تکلیفی درسا سبحانی در زندان اوین : درسا سبحانی، عضو کمپین یک میلیون امضا در ساری همچنان در زندان اوین بلا تکلیف است.

بلاتکلیفی محمد یوسفی؛ ۱۱۰ روز بازداشت در زندان: با گذشت بیش از ۱۱۰ روز از بازداشت یوسفی، تلاش خانواده و نزدیکان او جهت تبدیل قرار بازداشت بی‌نتیجه بوده و او همچنان در بند ۳۵۰ زندان اوین به سر می‌برد.

جوادی حصار بدون تفهمیم اتهام در زندان اطلاعات: محمد‌صادق جوادی‌حصار عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، مسوول این حزب در خراسان و هم‌‌چنین مدیر مسوول روزنامه توقیف شده «توس» قریب به نود روز است که توسط اداره اطلاعات خراسان رضوی دست‌گیر شده است و علی‌رغم این زمان طولانی هنوز امکان داشتن وکیل ندارد.

تداوم بازداشت و بلا تکلیفی زوج مسیحی در اصفهان: با گذشت بیش از ۴۵ روز که از زمان بازداشت یک زوج مسیحی توسط نیروهای امنیتی در اصفهان می گذرد ایشان همچنان در وضعیتی بلاتکلیف در زندان بسر می برند.

تداوم فشاربازجوها بر کوهیار گودرزی پس از صد روز بازداشت: با وجود  گذشت بیش از ۱۰۰ روز از بازداشت کوهیار گودرزی، عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر، وی همچنان تحت  فشار توسط بازجویان پرونده قرار دارد.

بی خبری از محل نگهداری احمد میری، عضو جانباز جبهه مشارکت: با وجود گذشت ۷۲ ساعت از بازداشت، سید احمد میری قائم مقام جبهه مشارکت مازندران و استاد دانشگاه، هیچ اطلاعی از وضعیت و محل نگهداری وی در دسترس نیست و پیگیری های خانواده این جانباز برای کسب اطلاع درباره این موضوع بی نتیجه مانده است.

بلاتکلیفی یک بهایی پس از ۳ ماه بازداشت: با گذشت سه ماه از دستگیری پیام ولی، معتقد به آیین بهاییت که در بند سپاه در زندان  گوهردشت به سر می برد،هنوز وی بلاتکلیف است.

ادامه بازداشت غیر قانونی مختار زارعی: مختار زارعی از اعضای شورای مرکزی جبهه متحد کرد با وجود گذشت بیست روز از اتمام بازجوییها، هنوز در زندان مرکزی سنندج در وضعیت بلاتکلیفی به سر می برد.

اتهام جاسوسی برای یک مادر سرپرست خانواده: فاطمه خرم لو، یک معترض به نتیجه انتخابات که از  ۱۷ بهمن سال گذشته به اتهام جاسوسی و مصاحبه با رادیوهای خارجی در  بازداشت به سر می برد، همچنان در زندان اوین بلاتکلیف است.

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی شاهین فضلی فعال دانشجویی: با گذشت دو ماه از بازداشت شاهین فضلی، فعال دانشجویی وی هم چنان در وضعیت بلاتکلیفی در زندان به سر می‌برد .

تداوم بازداشت تهمینه مومنی، فعال حقوق بشر: در پی تدوام بازداشت تهمینه مومنی، فعال حقوق بشر، بی خبری از سرنوشت وی موجب نگرانی خانواده شده است.

بلاتکلیفی سه بازداشت شده حوادث عاشورا: سه تن از بازداشت شدگان روز ۶ دی ماه (عاشورا) بیش از ۳ ماه است که به صورت بلاتکلیف در اندرزگاه ۷ زندان اوین نگهداری می شوند.

دادگاه میلاد اسدی برگزار نشد : دادگاه میلاد اسدی عضو دربند شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، که قرار بود امروز برگزار شود، برای بار دوم به تعویق افتاد.

عدم تفکیک جرایم

شرایط دشوار یک روزنامه نگار در زندان رجاییشهر: همسر احمد زیدآبادی، روزنامه نگار در بند گفت: وضعیت آقای زید آبادی بسیار بد است. به طوری که وی را در زندان رجایی شهر در شرایطی که ۳ همبند وی محکوم به قتل و یکی دیگر از آنها محکوم به قاچاق مواد مخدر می باشد زندانیست.

مرگ

مرگ زندانیان سیاسی بلوچ در بازداشتگاه اطلاعات و وضعیت بحرانی سایر بازداشت شدگان: شیرمحمد شه بخش یکی از زندانیان سیاسی بلوچستان به دلایل نامعلومی در بازداشتگاهی در اداره اطلاعات زاهدان جانباخت این در حالی است که طی هفته های گذشته زندانی دیگری نیز در این بازداشتگاه جان خود را از دست داده بود، در حال حاضر وضعیت سایر بازداشت شدگان در این بازداشتگاه نگران کننده ارزیابی می شود.

قتل دو زندانی توسط نیروهای گارد ویژه زندان ارومیه: روز یکشنبه مورخ ۲۹ فروردین ماه، دو زندانی به وسیله ی ضرب و شتم گارد ویژه در بند ۹ و ۱۱ زندان ارومیه، به قتل رسیدند.


ممانعت از آزادی

با وجود تامین وثیقه؛ مخالفت دادستان تهران با آزادی باقی: با وجود موافقت بازپرسی دادسرای انقلاب مستقر در زندان اوین با آزادی عمادالدین باقی و تودیع وثیقه وی پس از ۸۰ روز بازداشت، دادستان تهران ،عباس جعفری دولت آبادی با آزادی باقی مخالفت کرد.

اعتصاب غذای مریم ضیاء از فعالین کودکان در بند زنان زندان اوین: مریم ضیاء از فعالین کودک در اعتراض به عدم آزادی و انتقال پرونده اش به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برای طولانی کردن پروسه و ممانعت از آزادیش از ظهر امروز با اعلام کتبی به مسئولین زندان اوین دست به اعتصاب غذا زد.

بازجویان وزارت اطلاعات از آزادی رضا خندان ممانعت می کنند: رضا خندان فعال حقوق کودکان ،نویسنده و عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران ،علیرغم اینکه چند هفته از سپردن وثیقه او می گذرد ولی بازجویان وزارت اطلاعات از آزادی او ممانعت می کنند.

تداوم بازداشت عمادالدین باقی علیرغم تودیع وثیقه : با وجود تامین وثیقه برای عمادالدین باقی از هفته پایانی سال ۸۸، وی هنوز در سلول بسته بند ۲۴۰ زندان اوین در بازداشت موقت به سر می برد.

رضا خندان ۲ماه است که علیرغم سپردن وثیقه همچنان در بازداشت بسر می برد : رضا خندان (مهابادی) فعال کودک ، نویسنده  و عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران ۲ ماه است که علیرغم قرار دادن وثیقه ولی بازجویان وزارت اطلاعات از آزادی او ممانعت می کنند و همچنان در بازداشت بسر می برد.

تمدید مجدد قرار بازداشت کاوه قاسمی کرمانشاهی : قرار بازداشت کاوه قاسمی کرمانشاهی فعال دانشجویی و حقوق بشری در بند به مدت یک ماه دیگر از سوی بازپرس پرونده تمدید شد.

قرار بازداشت عباس کاکایی تمدید شد : قرار بازداشت عباس کاکایی، فعال مدنی اهل قروه و دانشجوی فارغ التحصیل علوم ارتباطات دانشگاه تهران از سوی بازپرس پرونده به مدت شش ماه تمدید شد.

کوهیارگودرزی: احتمال آزادیم خیلی کم است: پروین مخترع ، مادر کوهیارگودرزی، فعال حقوق بشر درباره احتمال آزادی فرزندش با قرار وثیقه گفت: کوهیار در تماس تلفنی‌اش گفته است حتی پس از برگزاری دادگاهش نیز آزاد نخواهد شد و احتمال آزادیش بسیار کم است، همچنین وکیل گودرزی گفته است پرونده موکلش برای صدور کیفرخواست به دادگاه ارائه شده است.

مخالفت با تبدیل قرار بازداشت میلاد فدایی اصل پس از چهارماه بازداشت موقت: پس از گذشت بیش از چهار ماه از بازداشت میلاد فدایی اصل، با تبدیل قرار وی موافقت نشد.

مخالفت با صدور قرار وثیقه و آزادی موقت محمد نوری زاد : با وجود اینکه حکم محمد نوری زاد نویسنده و کارگردان ، صادر شده اما با آزادی موقت او مخالف به عمل آمده است.

ضرب و شتم و فشار بر زندانی

حمله به محسن برزگر دانشجوی زندانی در زندان بابل و انتقال وی به بهداری زندان: محسن برزگر دانشجوی دانشگاه نوشیروانی بابل که از هفته ی گذشته دوره ی محکومیت تعزیری خود را در زندان بابل می گذراند، توسط زندانیان این زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفت.این دانشجو که دو هفته ی گذشته را در بند مجرمین قتل این زندان به سر برده، روز گذشته مورد ضرب و شتم دو تن از زندانیان خطرناک این زندان قرار گرفته است.

ضرب و شتم و اهانت به کاظمینی بروجردی در زندان: محمد حسین کاظمینی بروجردی که به دلیل مخالفت با نظام ولایت فقیه  در بند ویژه روحانیت به سر می برد، مورد ضرب و شتم و اهانت ماموران زندان قرار گرفت و تهدید به انتقال به بند انفرادی شد.

فشارها به دکتر علی اکبر سروش برای اعتراف گیری : اداره اطلاعات استان مازندران در چند روز اخیر به شدت دکتر علی اکبر سروش را تحت شکنجه قرار داده  تا این عضو ستاد انتخاباتی میر حسین موسوی در مازندران مجبور به اعتراف علیه خود شود.

نوید خانجانی همچنان تحت فشار بازجوها برای پذیرفتن اتهامات : نوید خانجانی، فعال مدنی و دانشجویی که همچنان در بند متعلق به سپاه زندانی است تحت بازجویی شدید و فشار برای پذیرفتن اتهاماتی سنگین قرار دارد.

تحت فشار بودن کاوه قاسمی کرمانشاهی برای پذیرش اتهام جاسوسی: کاوه کرمانشاهی، فعال حقوق بشر، که از تاریخ ۱۴ بهمن ماه سال گذشته در بازداشتگاه اطلاعات کرمانشاه به سر می برد، تحت شدیدترین فشارها قرار دارد.

شرح شکنجه های سپاه پاسداران در شکواییه قربانیان: ۳ تن از قربانیان گرداب یا مضلین طی نامه ای به قاضی صلواتی از شکنجه ها وظلم هایی که در طی مدت ۲ سال بازداشت از سوی بازجویان سپاه پاسداران بر ایشان روا شده است، پرده برداری کردند.

روزنامهنگاران زندانی ایران، تحت فشار شدید جسمی و روانی برای اعتراف: بسیاری از روزنامه نگاران ایرانی که در بازداشت به سر می برند، زیر فشار شدید جسمی و روانی قرار دارند.

وضعیت نا مناسب جسمی

وضعیت جسمی مریم ضیاء فعال کودکان رو به وخامت گذاشته : وضعیت جسمی خانم مریم ضیاء فعال کودکان در ششمین روز اعتصاب غذا به وخامت گراییده  ولی بازجویان وزارت اطلاعات از تن دادن  به خواسته به حق او خوداری می کنند.

زهرا اسدپور گرجی در وضعیت خطرناک جسمی بسر می برد : وضعیت جسمی زهرا اسدپور گرجی به حدی خطرناک است که پزشکان بهداری خواستار مرخصی استعلاجی فوری برای انجام عمل جراحی وی شده اند.

وخامت وضعیت جسمی افشاگر ماجرای کهریزک درزندان: مهدی محمودیان، عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی وضعیت جسمانی نامناسبی در زندان اوین دارد، این روزنامه نگار که پرده از وقایع کهریزک برداشته، از بیماری ریوی و تنفسی رنج می برد و در هفته گذشته در زندان بیهوش شده است.

درخواست پزشکان معالج ابراهیم یزدی برای تمدید مرخصی او: محمد علی دادخواه از ارائه درخواست پزشکان معالج دکتر ابراهیم یزدی مبنی بر تمدید مرخصی این فعال سیاسی به دادستانی تهران خبر داد.

وضعیت جسمانی نوری زاد در اوین نامساعد است: بنابر اخبار رسیده، وضعیت جسمانی محمد نوری زاد، نویسنده و کارگردان دربند، که از تاریخ ۲۹ آذر در بازداشتی «غیرقانونی» به سر می برد،نامساعد گزارش شده است.

انتقاد همسر مسعود باستانی از وضعیت نامناسب وی در زندان : همسر مسعود باستانی، روزنامه‌نگار دربند با انتقاد از انتقال وی به زندان رجایی‌شهر، خواستار آزادی یا مرخصی همسر خود شد.

پیمان عارف در اثر فشارهای وارده در بند ۳۵۰ دچار حمله قلبی شد : عصر دیروز  پیمان عارف در اثر فشارهای وارده در بند  ۳۵۰  مجددا  دچار حمله قلبی شده و به بیمارستان مدرس منتقل گردید.

ابراز نگرانی خانواده دبیر زندانی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران از وضعیت جسمانی وی: خانواده بدرالسادات مفیدی، دبیر زندانی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، از وضعیت جسمانی او نگرانند.

وخامت وضعیت جسمی مهدی محمودیان در زندان: وضعیت جسمی مهدی محمودیان، روزنامه نگار زندانی به دلیل بیماری ریوی بر اثر فشارها و شکنجه های داخل زندان وخیم شده و مسئولان زندان هنوز او را تحت درمان قرار نداده اند.

وضعیت بد جسمی سه زندانیانی سیاسی آذربایجانی پس از یازده روز اعتصاب غذا در زندان اردبیل: بهروز علیزاده و ودود سعادتی،  فعالان مدنی آذربایجانی و رحیم غلامی، روزنامه نگار آذربایجانی که از ۱۲ فروردین ۸۹ در زندان اردبیل دست به اعتصاب غذا زده اند، پس از یازده روز اعتصاب غذا در شرایط وخیم جسمی به سر می برند.

انتقال ابوالفضل عابدینی به بهداری زندان اوین: ابوالفضل عابدینی، فعال حقوق بشر و از اعضای سابق مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران که به تازگی به ۱۱ سال زندان محکوم شده است به بهداری زندان اوین منتقل شد.

انتقال منصور اسانلو با دست بند و پابند به کمسیون پزشکی قانون : روز سه شنبه ۲۴ فروردین ماه، منصور اسانلو رئیس دربند هیئت مدیره سندیکای شرکت اتوبوس رانی تهران و حومه با پابند و دست بند به کمیسیون پزشک قانونی در یکی از بیمارستانهای کرج منتقل شد.

ممانعت اداره اطلاعات شهرستان بابل از انتقال ایمان صدیقی به بیمارستان: ماموران اداره اطلاعات شهرستان بابل از انتقال ایمان صدیقی، دانشجوی دانشگاه نوشیروانی بابل که حال جسمی اش به شدت وخیم است، ممانعت کرده اند.

تشدید بیماری افتخار برزگریان، فعال دانشجویی در زندان مشهد: افتخار برزگریان فعال دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد که از شهریور ۸۸ در بازداشت به سر می برد ،دچار بیماری شدید شده است.

وضعیت نامساعد روحی و جسمی محبوبه کرمی: محبوبه کرمی، فعال حقوق بشر و زنان و از همکاران سابق مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در شرایط روحی و جسمی نامناسبی در بند ۲ الف نگهداری می شود.

مصطفی تاج‌زاده و جواد امام، در بیمارستان بستری شدند: مصطفی تاج‌زاده عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت، به منظور درمان دیسک کمر و جواد امام، رئیس ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در تهران بر اثر حمله ی قلبی در بیمارستان بستری شدند.

انتقال دهها تن از زندانیان به بهداری زندان به دلیل استمرار آلودگی شدید آب: در طی دو روز گذشته ده ها تن از زندانیان سیاسی و عادی به خاطر استمرار آلودگی آب در زندان گوهر دشت کرج و وخامت حال آنها به بهداری زندان منتقل شدند.

وضعیت وخیم جسمانی عیسی سحرخیز در زندان اوین: وضعیت جسمانی عیسی سحرخیز، روزنامه نگار در بند، در پی اعتصاب غذا در روزهای آغاز سال نو رو به وخامت گذاشته است.

ناراحتی قلبی و عصبی بدرالسادات مفیدی بر اثر فشارهای ناشی از بازجویی: با گذشت بیش از یکصد روز از بازداشت بدرالسادات مفیدی، دبیر زندانی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، خانوادۀ وی پس از ملاقاتِ کوتاهی که روز پنجشنبه ۲۶ فروردین ماه با وی داشتند، از شرایط بسیار خطرناک جسمی و روحیِ وی و بروز ناراحتی های قلبی و عصبیِ ناشی از فشارهای بازجویی بر ایشان خبر دادند.

وخامت وضعیت جسمانی آرتین غضنفری و ابتلای وی به عفونت ریه: آرتین غضنفری، شهروند بهایی، وضعیت جسمی مساعدی ندارد و در زندان به بیماری “عفونت ریه” مبتلا شده است.

وضعیت نامساعد جسمی یک فعال حقوق بشر دربند: شعله منصوری، فعال حقوق بشر، که از تاریخ ۱۷ اسفند ماه سال گذشته در پی یورش های سازمان یافته دستگاه امنیتی به فعالان حقوق بشر در بازداشت به سر می برد، وضعیت جسمی نامساعدی دارد.

عمادالدین باقی به مشکل حاد تنفسی مبتلا شده است: فاطمه کمالی همسر عمادالدین باقی نسبت به سلامت جسمی همسرش ابراز نگرانی کرد و شرایط نگهداری باقی را موجب صدمه به سلامتی او دانست.

وضعیت جسمی نامناسب رضا خندان نویسنده دربند: حال جسمی رضا خندان، فعال حقوق کودک، نویسنده و عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران که از روز هفتم بهمن ماه سال گذشته در بازداشت به سر می برد؛ به دلیل حمله های عصبی وخیم گزارش می شود.

افشاگر کهریزک از زندان اوین به بیمارستان منتقل شد : مهدی محمودیان، عضو کمیته اطلاع رسانی جبهه مشارکت ایران اسلامی روز دوشنبه در حالی به بیمارستان امام خمینی برای معاینه ریه عفونت کرده اش منتقل شد که شاهدان وی را با دستبند و پابند مشاهده کردند.

بهداشت محیط

بیماری تعداد زیادی از زندانیان سیاسی و عادی بدلیل آلودگی شدید آب آشامیدنی: آلودگی شدید آب آشامیدنی در زندان گوهردشت کرج باعث بیمار شدن تعداد زیادی از زندانیان سیاسی و عادی شده است.

وجود حشرات موذی در بند نسوان اوین: یکی از زندانیان زن از وجود حشرات موذی که موجب خورده شدن بدن یکی از زندانیان شده است،در بند نسوان خبر داد.

مصرف آب آلوده و مسمومیت تعدادی از زندانیان: وضعیت زندان گوهردشت کرج را در پی آلودگی شدید و قطعی های طولانی مدت و مکرر آب آشامیدنی، خطرناک و بحرانی اعلام کردند.

شیوع ایدز در زندانها: مدیر کل بهداشت و درمان سازمان زندانها اعلام کرد: ” نتایج آمارها حاکی از شیوع ۷.۱ درصدی بیماری ایذر در زندانهاست.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید