خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  تداوم بازداشت و بیخبری از وضعیت چهار شهروند بهائی

تداوم بازداشت و بیخبری از وضعیت چهار شهروند بهائی

خبرگزاری هرانا – سحر محب پور، رکسانا وجدانی، ستاره طعامی و بهاره قادری شهروندان بهائی ساکن شیراز، علیرغم گذشت بیش از دو هفته از زمان دستگیری، کماکان در بازداشت و بیخبری بسر میبرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحر محب پور، رکسانا وجدانی، ستاره طعامی و بهاره قادری شهروندان بهائی، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرند.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده این شهروندان بازداشتی به هرانا گفت: “علیرغم گذشت بیش از دو هفته از زمان بازداشت این شهروندان و پیگیری های مکرر خانواده های آنها از مراجع قضایی، مسئولین مربوطه کماکان از ارائه پاسخی شفاف در خصوص وضعیت این چهار شهروند بهائی خودداری می کنند. این امر موجب نگرانی خانواده و نزدیکان آنها شده است.”

در تاریخ چهارم مهرماه سال جاری، سحر محب پور، رکسانا وجدانی، ستاره طعامی و بهاره قادری توسط نیروهای اداره اطلاعات در شهر شیراز بازداشت شدند. بهاره قادری پیشتر نیز به واسطه فعالیت های خود سابقه بازداشت و تحمل حبس را داشته است.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت، محل نگهداری و اتهامات مطروحه بر علیه این شهروندان بهائی اطلاعی حاصل نشده است.

سحر محب پور بیست و چهار ساله، رکسانا وجدانی بیست و پنج ساله، ستاره طعامی پنجاه و هفت ساله و بهاره قادری چهل و پنج ساله، شهروندان بهائی ساکن شهر شیراز هستند.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید