خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن ۵ کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی مریوان

زخمی شدن ۵ کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی مریوان

خبرگزاری هرانا – در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی شهرستان مریوان، پنج کولبر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران به سمت گروهی از کولبران، موجب زخمی شدن پنج تن از آنها شد.

بر اساس این گزارش، هویت این کولبران زانیار خاتم‌پناه، کاروان منوچهری، آرام منوچهری، سوران وطندوست و صلاح وطندوست عنوان شده است.

گفته می‌شود این افراد در میان جمعی دیگر از کولبران، بدون اخطار قبلی و از فاصله‌ی نزدیک به ظن حمل کالای قاچاق هدف شلیک مستقیم نیروهای نظامی قرار گرفته اند.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از حال عمومی و میزان جراحت های وارده بر این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۰ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۳۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۹ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۴ کولبر زخمی شدند و ۵ کولبر جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید