خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  شهرستان راسک؛ ضرب و جرح یک شهروند توسط نیروهای امنیتی

شهرستان راسک؛ ضرب و جرح یک شهروند توسط نیروهای امنیتی

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه ۲۱ مهر، یک شهروند در شهرستان راسک توسط نیروهای امنیتی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و بینایی یک چشم خود را از دست داد. این شهروند بلوچ در خودروی خود ۴ گالن سوخت همراه داشته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز دوشنبه ۲۱ مهر۹۹، یک شهروند سوخت بر در شهرستان راسک توسط ماموران امنیتی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

در این گزارش هویت وی “محسن لله زهی” اهل روستای پشامگ شهرستان راسک، عنوان شده است.

یک منبع مطلع با بیان اینکه این شهروند بر اثر ضرب و شتم ماموران بینایی یک چشم اش را از دست داد، گفت: «محسن با همراه داشتن چهار گالن بنزین در مسیر هُنگ و مورتان به دلیل تاریکی شب در نزدیکی پایگاه سپاه که در ۱۰ کیلومتری پایگاه مرصاد قرار دارد برای استراحت توقف کرده که ماموران مرصاد با لباس و خودروی شخصی به سمت او رفتند. در حالی که محسن در خودروی خود خواب بود، پنج تن از نیروهای مرصاد شیشه های خودرو وی را شکسته و به شدت او را مورد ضرب و شتم قرار دادند.“

رفتارهای فراقانونی ماموران امنیتی با شهروندان بلوچ از ابتدای سال جاری رشد چشمگیری داشته است.

سالانه ده ها نفر از شهروندان عمدتا بلوچ در استان های سیستان و بلوچستان، قربانی رفتارهای خارج از ضابطه ماموران امنیتی و انتظامی می‌شوند، عمده این افراد کسانی هستند که به کار فروش و جا‌به جایی سوخت مشغول اند که حکومت ایران آن را قاچاق می نامد.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید