خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, زندانیان  >  مسعود مصاحب و شهرام شیرخانی مجموعا به ۲۰ سال حبس قطعی محکوم شدند

مسعود مصاحب و شهرام شیرخانی مجموعا به ۲۰ سال حبس قطعی محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – مسعود مصاحب، شهروند دو تابعیتی اتریشی ایرانی و شهرام شیرخانی، وکیل سابق دادگستری به اتهام «جاسوسی» دو زندانی امنیتی زندان اوین هر کدام به تحمل ده سال حبس قطعی محکوم شدند. هرانا در اسفندماه ۹۸، از انتقال این دو تن به همراه دستکم ۵۰ زندانی سیاسی و امنیتی دیگر برخلاف اصل تفکیک جرایم به اندرزگاه ۴ سالن ۱ زندان اوین خبر داده و گزارش کرده بود که این افراد عمدتا با اتهاماتی نظیر «ارتباط با دول متخاصم» و «جاسوسی» بازداشت، محکوم و زندانی شده‌اند و بسیاری از آنان اتهامات مطروحه را رد کرده و طرح آن را بر اساس اغراض سیاسی می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از میزان، امروز سه شنبه ۲۱ مردادماه ۹۹، سخنگوی قوه قضاییه از صدور حکم قطعی حبس علیه «مسعود مصاحب» و «شهرام شیرخانی» خبر داد.

غلامحسین اسماعیلی با اعلام این خبر گفت: “مسعود مصاحب، فرزند محمود، به عنوان دبیر کل انجمن دوستی ایران و اتریش به اتهام «همکاری با اسرائیل و سرویس جاسوسی آلمان» به ده سال حبس محکوم شد و این حکم قطعی شده و در حال اجراست.

وی مدعی شده است که آقای مصاحب مبادرت به جاسوسی در حوزه‌های موشکی، هسته‌ای، نانو و درمان و در اختیار گذاشتن اطلاعات می‌کرده است.

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه از محکومیت به ده سال حبس قطعی یک تن دیگر به اتهام «جاسوسی» خبر داد و مدعی شد: “شهرام شیرخانی به عنوان جاسوس انگلیس در حوزه‌های مختلف و در پروژه‌های حساس کشور، اطلاعاتی را می‌داد و به دنبال آلوده کردن مدیران و جذب افراد برای سرویس خود بود و اطلاعات قرارداد‌ها در حوزه بانک مرکزی، بانک ملی و وزارت دفاع را در اختیار می‌گذاشت”.

اسماعیلی در ادامه همچنین از بازداشت پنج شهروند دیگر به اتهام جاسوسی خبر داد و اعلام کرد: “اخیرا ۵ مورد دستگیری در وزارت امور خارجه، صنایع و شرکتهای قطعات و پشتیبانی کننده حوزه انرژی، وزارت دفاع و سازمان انرژی اتمی داشته‌ایم”.

هرانا در مردادماه سال گذشته گفته بود که مسعود مصاحب، شهروند دو تابعیتی اتریشی ایرانی و دبیرکل انجمن اتریش و ایران در اوایل ژانویه ۲۰۱۹ به دنبال سفر به ایران به همراه هیأتی از شرکت “مد آسترون” در تهران بازداشت و از اواخر ماه ژانویه ۲۰۱۹ در زندان‌ اوین به سر می‌برد.

در اسفندماه ۹۸، مسعود مصاحب و شهرام شیرخانی به همراه دستکم ۵۰ زندانی سیاسی و امنیتی دیگر برخلاف اصل تفکیک جرائم از اندرزگاه ۷ سالن ۱۲ زندان اوین به اندرزگاه ۴ سالن ۱ این زندان منتقل شدند. هرانا پیشتر ضمن خبر انتقال این زندانیان گزارش کرده بود که این افراد عمدتا با اتهاماتی نظیر «ارتباط با دول متخاصم» و «جاسوسی» بازداشت، محکوم و زندانی شده‌اند و بسیاری از آنان اتهامات وارده را رد کرده و طرح آن را بر اساس اغراض سیاسی می‌دانند.

هر چند مقابله با امر جاسوسی بعنوان نقض حقوق بشر در نظر گرفته نمی‌شود ولی با توجه به سابقه دولت ایران در استفاده ابزاری از این عنوان برای برخورد با مخالفان سیاسی خود طرح چنین ادعاهایی بخصوص با روشن نبودن جزییات و روند دادرسی همواره با دیده تردید نگریسته می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید