خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  اعدام ۳ زندانی در زندان لاکان رشت

اعدام ۳ زندانی در زندان لاکان رشت

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز شنبه ۴ مردادماه حکم اعدام ۱ زندانی در زندان لاکان رشت به اجرا درآمد. حکم اعدام دو زندانی نیز روز شنبه ۱۴ تیرماه در این زندان به اجرا درآمده است. این زندانیان پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه روز شنبه ۴ مردادماه ۱۳۹۹، حکم اعدام یک زندانی در زندان لاکان رشت به اجرا درآمد.

هویت این زندانی “مرتضی رفاهی، حدودا ۴۰ ساله، متاهل، پدر یک دختر ۱۴ ساله و یک پسر ۹ ساله” توسط هرانا احراز شده است.

آقای رفاهی حدود ۴ سال پیش از بابت اتهام “قتل” زن عموی خود بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

حکم اعدام دو زندانی نیز روز شنبه ۱۴ تیرماه در این زندان به اجرا درآمده است.

هویت یکی از این زندانیان با نام خانوادگی “وطن پرست” توسط هرانا احراز شده است. هویت دیگر زندانی اعدام شده تا زمان تنظیم این گزارش احراز نشده و کماکان توسط هرانا در دست بررسی است.

این دو زندانی نیز پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند.

اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید