خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  دستکم دو تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم دو تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – روز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۰ تن از کارگران شرکت بازیافت زباله واقع در سایت زباله سفیره در مقابل سازمان پسماند شهرداری اهواز و حدود ۳۰ تن از کارگران فضای سبز شهرداری کوت عبدالله در مقابل ساختمان استانداری خوزستان با برگزاری تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کیهان، روز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، کارگران شرکت بازیافت زباله واقع در سایت زباله سفیره با تجمع در مقابل سازمان پسماند شهرداری اهواز خواستار بازگشت به کار و احقاق حقوق خود شدند.

یکی از کارگران حاضر در تجمع در خصوص مطالبات کارگران گفت: “مگر دولت اعلام نکرد اگر شرکتی به خاطر کرونا تعطیل اعلام شد، حق و حقوق پرسنلش نباید قطع بشود ولی انگار این شامل حال ما نمی‌شود. ما تمام ایام حتی در اوج کرونا و تا روز یازدهم فروردین سر کار بودیم اما مدیرعامل به یکباره شرکت را تعطیل و ما را روانه خانه کرد. نه بیمه داریم نه حقوق نه سبد معیشتی؛ ۱۳۰ نفر هستیم که اغلب بانوان بدسرپرست و بی‌سرپرست هستند”.

وی ادامه داد: “سازمان پسماند هم هیچ چیز را گردن نمی‌گیرد و هر چیزی که پیمانکار بگوید قبول می‌کند؛ پیمانکار به مدیر پسماند گفته پرسنل هیچ طلبی ندارند در حالی که حقوق برج اسفند را هم به ما نداده‌‌اند”.

کارگر دیگری در ادامه افزود: “پیمانکار یک نسخه از قراردادی که با ما می‌بندد را حاضر نیست در اختیارمان قرار بدهد. در شرایط بسیار بدی کار می‌‌کنیم. بعضا زباله‌های بیمارستانی و عفونی نیز وارد خط می‌شود. وقتی اعتراض می‌کنیم می‌گویند اشتباهی وارد خط شده اما ۵ ماه است خبری از لباس کار و پوتین و دستکش و… نیست”.

دیگر پرسنل شرکت بازیافت زباله ادامه داد: “ما ۸ سال است در این سایت مشغول به کار هستیم و هر پیمانکاری که عوض می‌شود بخشی از حق و حقوق ما را ضایع می‌کند. یکی بیمه ما را و دیگری چند ماه حقوقمان را نمی‌دهد. مگر ما چقدر حقوق می‌گیریم که بخشی از آن را برای طرح شکایت در دادگاه‌ها هزینه کنیم. حقوق پایه اداره کار بدون حق اولاد و… که از این مبلغ هم معمولا مقداری به صورت علی‌الحساب پرداخت می‌کنند”.

وی تاکید کرد: “بسیاری از خانم‌ها بیمار هستند ولی از ترس مخارج بستری به بیمارستان مراجعه نمی‌کنند”.

یکی دیگر از پرسنل بازیافت زباله بیان کرد: “مدت‌هاست زباله در سایت تلنبار شده، به طوری که به دلیل شدت تعفن از چند کیلومتری سایت نمی‌توان عبور کرد. هر اتفاقی می‌افتد کار را می‌خوابانند و از حقوق ما می‌زنند. برق مشکل پیدا می‌کند ما بیکار می‌شویم، کرونا می‌آید ما بیکار می‌شویم. ما در تامین نیاز خانواده‌مان مانده‌ایم؛ حتی پیش استاندار و شهردار هم رفتیم اما نتیجه‌ای نگرفتیم”.

تجمع کارگران فضای سبز شهرداری کوت عبدالله

به گزارش ایرنا، روز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه،حدود ۳۰ نفر از کارگران فضای سبز شهرداری کوت عبدالله با حضور مقابل ساختمان استانداری خوزستان در اهواز خواستار پرداخت معوقات خود شدند.

حامد حمدانی یکی از این کارگران گفت: “حقوق اسفند و فروردین کارگران فضای سبز شهرداری کوت عبدالله پرداخت نشده است.

وی با اشاره به آنکه سنوات سال ۹۸ نیز تسویه نشده است، افزود: “روز گذشته نیز برای پیگیری مطالبات خود مقابل ساختمان استانداری خوزستان حاضر شدیم اما هیچکس برای حل مشکل ما موضع را پیگیری نکرد”.

شهردار کوت عبدالله پیش از این درخصوص مشکلات کارگران فضای سبز اعلام کرده بود که یکی از خواسته‌های کارگران تسویه حساب توسط پیمانکار است. پیمانکار این تسویه حساب را ارایه می‌دهد اما اگر هم از این اقدام خودداری کرد کارگران می‌توانند با مراجعه به اداره کار از این پیمانکار شکایت کنند.

نواب حاجیان سعید همچنین مدعی شده بود که شهرداری کوت عبدالله مانند سایر شهرداری ها دارای مشکلات مالی است و در سایر شهرداری‌ها نیز حقوق کارگران با کمی تاخیر پرداخت می‌شود.

شهردای کوت‌عبدالله دارای ۲۷۰ کارگر فضای سبز است.

کوت عبدالله در زمستان سال ۹۱ با ایجاد شهرستان کارون از شهرستان اهواز جدا شد و به عنوان مرکز این شهرستان قرار گرفت که از ادغام مناطق کوت عبدالله، استیشن، خزامی، درویشیه، شریعتی‌_۱، کوت نواصر، کوی منتظری، گاومیش آباد، گندمکار و هادی‌آباد ایجاد شده است.

این کارگران در زمستان پارسال نیز چند مرتبه برای رسیدگی به مشکلاتشان مقابل ساختمان استانداری خوزستان حاضر شده بودند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید