خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  مخالفت با آزادی مشروط روئین عطوفت توسط دادستانی

مخالفت با آزادی مشروط روئین عطوفت توسط دادستانی

خبرگزاری هرانا – رقیه زارع پور، از مخالفت دادستانی با آزادی مشروط همسرش روئین عطوفت، فعال ملی مذهبی و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین خبر داده است. مخالفت با آزادی مشروط وی در حالی است که این زندانی از بیماری نامشخصی رنج می برد و از اعزام به بیمارستان خارج از زندان نیز محروم مانده است. او هم اکنون در بند ۷ زندان اوین در حال تحمل دوران محکومیت ۵ سال حبس خود بوده و با احتساب ایام بازداشت در مهرماه سال ۹۹ دوران محکومیت وی به پایان خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کانون مدافعان حقوق بشر، با آزادی مشروط روئین عطوفت، فعال ملی مذهبی و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین توسط دادستانی مخالفت شد.

مطابق ابلاغیه‌ای که در تاریخ ۲۳ دی به آقای عطوفت تحویل داده شده، در خصوص علت رد درخواست وی آمده است: “با توجه به عدم احراز اینکه در آینده، نام‌برده مرتکب بزه نخواهد شد، (عدم تحقق شرایط ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی مصوبه سال ۱۳۹۲) حوزه دادستانی با پیشنهاد آزادی مشروط روئین عطوفت مخالفت نموده است”.

رقیه زارع پور، همسر آقای عطوفت در واکنش به رد درخواست آزادی مشروط همسرش نوشته است: “حال این سوال‌ها برای من پیش می‌آید که آیا کسی که منتقد و معترض به روش مدیریتی کشور است، بزهکار می‌باشد؟ چطور می‌توانید واژه بزه را به همین راحتی در مورد یک زندانی سیاسی که دغدغه‌ای جز درد مردم و کشورش ندارد به کار ببرید؟ در حالی که بزهکاران واقعی (دزدان، اختلاسگران، رانت‌خواران و…) در شهر به راحتی می‌گردند و کسی با آن‌ها کاری ندارد؟ از کجا نیت‌خوانی کرده و احراز نموده‌اند که وی به بزه نامعلوم، ادامه خواهد داد؟ زمانی که این ابلاغیه را شنیدم یاد شعر «مست و هشیار» از پروین اعتصامی افتادم؛ البته نه گوش شنوایی هست و نه پاسخ مطلوبی!”

گفتنی است که روئین عطوفت، در تاریخ ۲۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۱، در منزل شخصی و توسط مامورین اداره اطلاعات بازداشت و به زندان اوین منتقل شد، وی پس از پنج ماه در نوزدهم تیرماه ۱۳۹۲ با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

این فعال ملی مذهبی در هشتم تیرماه ۹۳ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام “تاسیس گروهک غیرقانونی و ضدامنیتی موسوم به شورای رنگین کمان در راستای همکاری با گروهک غیر قانونی ملی-مذهبی‌ها” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق صدور و امضای بیانیه‌های ضد امنیتی” به ۱۱ سال حبس تعزیری و دو سال محرومیت از فعالیت در احزاب، گروه های و دسته جات سیاسی و فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها و مطبوعات محکوم شد.

حبس روئین عطوفت توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر به ده سال کاهش پیدا کرد و مجازت تکمیلی نیز باقی ماند. در دی‌ماه سال ۱۳۹۴ درخواست اعاده دادرسی این زندانی سیاسی در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران پذیرفته شد.

آقای عطوفت در خرداد ۱۳۹۵ با تودیع وثیقه به طور موقت از زندان اوین آزاد شد و حکم وی در تیرماه ۱۳۹۵ و در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ۵ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

وی مورخ ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ برای بار سوم و به جهت اجرای حکم ۵ ساله خود به زندان اوین بازگشت.

آقای عطوفت علیرغم ابتلا به بیماری نامشخصی که منجر به تورم شدید در ناحیه پای وی شده از رسیدگی مناسب پزشکی و اعزام به بیمارستان خارج از زندان محروم مانده است. عدم موافقت با اعزام آقای عطوفت به بیمارستان خارج از زندان جهت انجام آزمایشات و درمان وی در حالی است که طبق نظر پزشکان بهداری اوین درمان وی در تخصص آنها نبوده و وی باید سریعا جهت انجام آزمایشات به بیمارستان اعزام شود.

وی هم اکنون در سالن ۲ بند ۷ زندان اوین در حال تحمل حبس بوده و با احتساب ایام بازداشت در مهرماه سال ۹۹ دوران محکومیت وی به پایان خواهد رسید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید