خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  دانشجویان دربند؛ تبعید سها مرتضایی به زندان قرچک ورامین / تداوم بازداشت علیرضا برادران

دانشجویان دربند؛ تبعید سها مرتضایی به زندان قرچک ورامین / تداوم بازداشت علیرضا برادران

خبرگزاری هرانا – سها مرتضایی دانشجوی بازداشتی مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم انسانی و دبیر وقت شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران که از ده روز پیش در اعتراض به عدم امکان تامین وثیقه در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده بود، در دهمین روز اعتصاب خود، به زندان قرچک ورامین منتقل شد. این فعال روز دانشجویی پیشتر در تاریخ ۲۶ آبان‌ماه امسال در جریان اعتراضات سراسری اخیر توسط نیروهای امنیتی در محوطه ورودی خوابگاه دانشگاه تهران بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در زندان اوین موسوم به بند ۲-الف منتقل شده بود. از سوی دیگر گزارش شده است علیرضا برادران شرکا، دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی امیرکبیر که روز پنج شنبه پنجم دیماه در بهشت سکینه کرج بازداشت شده است کماکان در اختیار وزارت اطلاعات و در بازداشت به سر می برد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شورای صنفی دانشجویان ایران، امروز سه شنبه ۱۰ دی ماه ۹۸، سها مرتضایی، دبیر وقت شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران، به بهانه‌ی آزاد شدن از بند امنیتی زندان اوین خارج شده و سپس به زندان قرچک ورامین تبعید شد.

سها مرتضایی که پیشتر در اعتراض عدم توانایی مالی خود برای تامین وثیقه ۵۰۰ میلیونی تعیین شده, دست به اعتصاب غذا زده بود، امروز در تماس تلفنی از زندان قرچک ورامین اعلام کرد که در دهمین روز اعتصاب غذای خود به سر می‌برد.

در این گزارش آمده است که بازپرس شعبه اول دادسرای اوین (شهید مقدس) به خانم مرتضایی گفته که دستور آزادی او صادر شده است اما نیروهای امنیتی بعد از خروج از بند امنیتی اوین او را با چشم‌بند و دستبند به زندان قرچک ورامین منتقل کرده‌اند.

پیش از این خانم مرتضایی طی آخرین تماس تلفنی خود از زندان اوین از ارسال نامه‌ای به بازپرس پرونده خود در اعتراض به بی عدالتی موجود در پرونده خود خبر داده و گفته است: “وقتی منِ زندانی توان تامین وثیقه ندارم موظفید مرا به قید تعهد آزاد کنید. آنچه من اکنون شاهدش هستم همان بی عدالتی و تبعیضی است که برای آن زندانی شده‌ام. چون توان مالی تامین وثیقه را ندارم باید در زندان بمانم. در اعتراض به این روند ناعادلانه تا زمان تعیین تکلیف دست به اعتصاب غذا می زنم”.

گفتنی است، پرونده سها مرتضایی روز چهارشنبه ۴ دی ماه یک روز پیش از اتمام مهلت تودیع قرار وثیقه به دادگاه انقلاب تهران ارسال و کیفرخواست وی صادر شد. مصطفی نیلی، وکیل مدافع خانم مرتضایی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در توئیتر در این خصوص گفته بود: “امروز برای تودیع وثیقه سها مرتضایی به همراه وثیقه‌گذار به دادسرای مقدس مراجعه کردیم. ولی در آنجا اعلام شد که کیفرخواست وی صادر شده و پرونده به دادگاه انقلاب ارسال شده است. به همین دلیل تودیع وثیقه انجام نشد و ایشان هم‌چنان در بازداشت خواهد ماند”.

در جریان اعتراضات سراسری آبان در واکنش به افزایش قیمت بنزین ده ها تن از دانشجویان ازجمله سها مرتضایی در شهرهای مختلف کشور توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

سها مرتضایی در تاریخ ۲۶ آبان امسال از طریق یک پیامک به محوطه ورودی خوابگاه فاطمیه دانشگاه تهران فراخوانده شده و مقابل خوابگاه به همراه دو تن دیگر از دانشجویان بازداشت  و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در زندان اوین موسوم به بند ۲-الف منتقل شده بود. پیرو بازداشت وی حراست دانشگاه تلاش کرد «برگه مهمان» خانم مرتضایی در خوابگاه را لغو کند.

پس از بازداشت سها مرتضایی مسئولان حراست دانشگاه تهران با تماس های مداوم ضمن تهدید خانواده، از آنها خواسته بود تا با مراجعه به دادسرای مقدس به انتقال فرزندشان به بیمارستان روانی رضایت دهند. مادر خانم مرتضایی پیشتر نیز از طرف یک نهاد امنیتی به خانه ای امن در خیابان کارگر جنوبی احضار شده و مورد بازجویی و تهدید قرار گرفته بود.

این فعال دانشجویی در مهر ماه امسال در پی محرومیت از تحصیل در مقطع دکترا و عدم موفقیت در پیگیری اداری این موضوع به مدت بیست و یک روز با به همراه داشتن پلاکارد مقابل کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران دست به تحصن انفرادی زده بود. در پی این تحصن، مسئولان دانشگاه خانم مرتضایی را به لغو جلسه دفاع کارشناسی ارشد تهدید کردند. همچنین ضمن تماس با مادر خانم مرتضایی، او را برای بستری شدنش دخترش در بیمارستان روانی تحت فشار قرار می‌دادند.

سها مرتضایی، در شهریورماه سال گذشته توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به شش سال حبس تعزیری و دو سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی محکوم شده بود. وی پیشتر به دلیل پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی در اعتراضات دی‌ماه ۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

این دانشجو پیشتر از ادامه تحصیل در مقطع دکتری رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل محروم شد و در کارنامه آزمون دکتری او “نقص در پرونده” درج شده است.

خانم مرتضایی پیشتر نیز در سلسله بازداشت های اواخر دی ماه سال ۹۳ به همراه تعدادی از فعالین دانشگاه‌های امیرکبیر و علامه طباطبایی بازداشت و پس از حدود دو ماه در بهمن ماه همان سال آزاد شده بود.

از سوی دیگر کانال خبری “دانشجویان پلی تکنیک” از بازداشت علیرضا برادران شرکا خبر داده است.

به گفته این منبع خبری دانشجویان پلی تکنیک، علیرضا برادران شرکا، دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی امیرکبیر، روز پنج شنبه پنجم دیماه در بهشت سکینه کرج بازداشت شده است و علی رغم پیگیری‌های صورت گرفته از طرف خانواده و دوستانش، تاکنون آزاد نشده است.

بر اساس این گزارش این دانشجو توسط وزارت اطلاعات بازداشت شده و در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج به سر می‌برد.

لازم به ذکر است روز پنج شنبه مصادف با چهلمین روز جان باختن تعدادی از معترضان آبان ماه فعالان سیاسی و مدنی در تلاش برای گردهم آیی در بهشت سکینه کرج و بزرگداشت یاد این افراد در سراسر کشور بودند.

تصمیمی که با ممانعت نهادهای امنیتی و بازداشت تعدادی از شهروندان همراه شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید