خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, کارگران  >  با شکایت وزارت اطلاعات؛ جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام اسماعیل بخشی برگزار شد

با شکایت وزارت اطلاعات؛ جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام اسماعیل بخشی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – فرزانه زیلابی، وکیل کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، از برگزاری جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات اسماعیل بخشی فعال کارگری و از متهمین پرونده اعتراضات هفت تپه، در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دزفول، خبر داد و گفت که این پرونده مربوط به شکایت وزیر اطلاعات است. گفتنی است، اسماعیل بخشی شهریورماه سال جاری توسط دادگاه انقلاب تهران به ۱۴ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده و این حکم در مرحله تجدید نظر به ۵ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از امتداد، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات اسماعیل بخشی فعال کارگری و از متهمین پرونده اعتراضات هفت تپه، در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دزفول، برگزار شد.

فرزانه زیلابی، وکیل کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، در این خصوص گفت: “دیروز دوشنبه ۲ دی ماه، جلسه رسیدگی به شکایت وزیر اطلاعات از اسماعیل بخشی با اتهام نشر اکاذیب به دلیل افشای شکنجه در دوران بازداشت توسط موکلم، از طریق اینستاگرام در شعبه یکصد و دو دادگاه‌های کیفری دو شهرستان دزفول برگزار شد”.

وی افزود: “اسماعیل بخشی نماینده و سخنگوی کارگران شرکت هفت‌تپه که در جریان تجمعات اعتراضی کارگران در آبان ماه ۹۷ توسط مٲموران امنیتی، دستگیر و بازداشت شده و در حین دستگیری نیز مورد آزار و اذیت‌های بدنی و روحی قرار گرفته بود، پس از آزادی از طریق اینستاگرام، آنچه بر وی در مدت بازداشت گذشته بود را افشا و همزمان از مٲموران امنیتی شکایت کرد”.

به گفته وی، این فعال کارگری، متعاقب این مسئله و پس از پخش اعترافات اجباری در صدا و سیما برای بار دوم بازداشت شد و وزیر اطلاعات از وی با عنوان نشر اکاذیب، شکایت کرد. با این حال و با وجود ایراد در زمان رسیدگی به پرونده هفت تپه در دادسرا و دادگاه انقلاب تهران، جریان رسیدگی به این پرونده مسکوت مانده بود و پس از قطعیت حکم، این پرونده در شعبه ۳۶ دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران، دوباره به جریان افتاد”.

فرزانه زیلابی، ادامه داد: “با توجه به رسیدگی به این موضوع اتهامی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران و قطعی شدن حکم صادره در شعبه ۳۶دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران، موجبی برای احضار اسماعیل بخشی و رسیدگی دوباره وجود نداشت و بر این اساس، پرونده مذکور از نظر حقوقی دارای اعتبار امر قضاوت شده و مختومه تلقی می‌شود. علاوه بر ایراد مطرح شده، ضمن اعلام اسامی شاهدان شکنجه، تقاضا شد تا برای یک بار هم که شده در یک رسیدگی منصفانه و شجاعانه، اظهارات شاهدان شکنجه شنیده شود.”

لازم به یادآوری است اسماعیل بخشی، فعال کارگری در تاریخ ۳۰ دی ماه ۹۷، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی به زندانهای شیبان اهواز منتقل شده بود. بازداشت اسماعیل بخشی در حالی صورت گرفته بود که تلویزیون ایران شب ۲۹ دی ماه در فیلمی با عنوان “طراحی سوخته” اعترافاتی از اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و علی نجاتی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه که در جریان بازداشت و بازجویی پیشین آنها ضبط شده بود را نمایش داد که در آن گفته بودند با “گروه‌های مارکسیستی و برانداز در خارج از ایران” ارتباط دارند.

روز شنبه ۱۶ شهریورماه شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، حکم متهمین پرونده اعتراضات هفت تپه را صادر کرده بود. بر اساس این حکم اسماعیل بخشی به ۱۴ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد و پس از اعتراض به رای صادر شده، دادگاه تجدیدنظر استان تهران، احکام هفت متهم پرونده اعتراضات هفت تپه  صادر کرد. بر اساس این احکام اسماعیل بخشی، محمد خنیفر، سپیده قلیان، امیر امیرقلی، امیرحسین محمدی فرد، ساناز الهیاری و عسل محمدی، هفت تن از متهمان پرونده اعتراضات هفت تپه هر کدام به ۵ سال حبس قطعی محکوم شده‌اند.

آقای بخشی، روز چهارشنبه ۸ آبان ماه ۹۸، با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید