خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات آبان؛ احراز هویت شماری از شهروندان بازداشت شده در مریوان و سروآباد

اعتراضات آبان؛ احراز هویت شماری از شهروندان بازداشت شده در مریوان و سروآباد

خبرگزاری هرانا – از روز جمعه ۲۴ آبان ماه در واکنش به افزایش قیمت بنزین، تجمعات اعتراضی در بسیاری از نقاط کشور برگزار شد. در جریان این اعتراضات شمار زیادی از شهروندان در شهرهای مختلف کشور بازداشت شدند. هویت تعداد دیگری از این شهروندان که در شهرهای مریوان و سروآباد بازداشت شده‌اند احراز شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هویت تعداد دیگری از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سرای آبان ماه ۹۸ در شهرهای مریوان و سروآباد احراز شده است.

اسامی این افراد عبارت است از:

۱- میثم محمدی، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۲- لقمان خوراب، بازداشت شده در شهرستان سروآباد ۳- ارشاد خونزر، بازداشت شده در شهرستان سروآباد ۴- صدیق عزیزی، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۵- پوریا علی پور، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۶- علی تاجر، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۷- هادی راستین، ۱۵ ساله، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۸- فردین بدخش، ۱۸ ساله، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۹- زانیار اسوار، ۱۵ ساله، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۱۰- سینا جاست، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۱۱- مهدی پیرخان، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۱۲- عبداله وطن دوست، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۱۳- آراس روحی، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۱۴- کارو جانفدا، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۱۵- دانیال نیخواه، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۱۶- شاهو منوچهری، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۱۷- امید یوسفی، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۱۸- میلاد نجاتی، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۱۹- مسعود آرین، بازداشت شده در شهرستان سروآباد ۲۰- آسو فتاحی، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۲۱- یدالله عزیزی، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۲۲- باقی فتاحی ۲۳- سوران راوند، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۲۴- آراس بافکار، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۲۵- صاحب سهرابی، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۲۶- دانیال رحمانی، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۲۷- بهمن گرامیان، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۲۸- حبیب شریف زاده، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۲۹- شیرزاد ادوایی، بازداشت شده در شهرستان مریوان ۳۰- آرمان شاکری، بازداشت شده در شهرستان مریوان.

از میان این افراد آرمان شاکری در روزهای نخست اعتراضات سراسری در اثر شلیک مستقیم گلوله نیروهای امنیتی در شهرستان مریوان از ناحیه‌ی پای راست زخمی شد. آقای شاکری به دلیل حضور نیروهای امنیتی در بیمارستان‌ها به مراکز درمانی مراجعه نکرد و در منزل خود تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گرفت.

آرمان شاکری روز دوشنبه ١١ آذر ۱۳۹۸، توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران شهرستان مریوان در منزل خود بازداشت شد.

با گذشت ۵ روز از بازداشت این شهروند خانواده ایشان کماکان در بی خبری از سرنوشت او به سر می‌بردند.

آرمان شاکری، عضو تیم هیئت کوهنوردی شهرستان مریوان است.

شهرستان مریوان یکی از شهرستانهای استان کردستان در غرب ایران واقع شده است.

از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. قاسم میرزایی نیکو، نماینده دماوند در مجلس مدعی شد این اعتراضات در بیش از ۵۰۰ نقطه کشور رخ داده و بیش از ۱۳۰ نفر طی آن کشته شده‌اند. اما محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه هرانا در رابطه با این اعتراضات نسخه دوم گزارش جمع بندی خود را منتشر کرد. تعداد ۷۱۳۳ بازداشت در جریان اعتراضات آبان از حاصل جمع بندی منابع دولتی و غیردولتی در این گزارش مستند شده است؛ هر چند با توجه به گستره اعتراضات و میزان خشونت ها رقم واقعی دستگیر شدگان تا چند برابر این رقم قابل تصور باشد. در خصوص کشته شدگان این اعتراضات نیز مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سه نوع آمار را در نظر گرفته است، آمار نخست که صرفا تخمین های کلی است و منابع آن نهادها یا رسانه های غیردولتی هستند که طی گزارشات مختلفی جمعا از حدود ۴۳۰ کشته در کشور روایت می کنند. روند شناسایی و راستی آزمایی جان باختگان توسط هرانا کماکان ادامه دارد. همچنین لیست اسامی ۲۲۷ نفر از کشته شدگان که هرانا تا زمان تنظیم این گزارش موفق به گردآوری آن شده است در نسخه دوم گزارش جمع بندی اعتراضات خونین آبان منتشر شده است. از سوی دیگر تعدادی که هرانا مستقلا قادر به تایید آنها تاکنون شده است ۸۸ تن را در بر می‌گیرد.

نسخه کامل این گزارش را می‌توانید در این لینک مطالعه کنید. گزارش جمع بندی اولیه هرانا را نیز در این لینک می‌توانید مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید