خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  متهم به قتل امام جمعه کازرون در ملا عام اعدام شد/تصاویر

متهم به قتل امام جمعه کازرون در ملا عام اعدام شد/تصاویر

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز، حمیدرضا درخشنده، متهم به قتل امام جمعه کازرون در ملا عام به اجرا در آمد. وی پیشتر توسط دادگاه کیفری یک شیراز به اعدام محکوم و این حکم اواسط ماه گذشته در دیوان عالی کشور تائید شده بود. محمد خرسند، امام جمعه کازرون در تاریخ ۸ خردادماه در مقابل خانه خود با سلاح سرد به قتل رسید. در پی آن برخی خبرگزاری های وابسته به نهادهای امنیتی ادعا کردند که قتل وی مبنای عقیدتی داشته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، صبح امروز چهارشنبه ۶ شهریورماه ۱۳۹۸، حمیدرضا درخشنده، متهم به قتل امام جمعه کازرون در ملا عام اعدام شد.

کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری استان فارس با تأیید این خبر گفت: وی پس از طی تمامی مراحل قانونی و تائید در شعبه ۱۹ دیوان عالی کشور و ریاست قوه قضائیه در محل وقوع جرم به اجرا درآمد.

وی همچنین مدعی شد متهم که پس از دستگیری در چندین مرحله و در حضور مقام قضائی به جرم ارتکابی با طراحی قبلی اعتراف کرده بود.

روز گذشته سئول دفتر امام جمعه شهرستان کازرون تاریخ اجرای حکم اعدام این متهم را ۶ شهریورماه اعلام کرده بود.

در تاریخ ۱۵ مردادماه معاون قضایی و برنامه‌ریزی دادگستری استان فارس از تائید حکم اعدام متهم به قتل امام جمعه کازرون در دیوان عالی کشور خبر داده و گفته بود اجرای این حکم در دستور کار دادگستری قرار گرفته است.

روز چهارشنبه ۱۲ تیرماه ۱۳۹۸، جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده قتل امام جمعه کازرون، در دادگاه کیفری یک شیراز برگزار و متهم پرونده به اعدام محکوم شده بود.

محمد خرسند، امام جمعه کازرون حوالی بامداد روز چهارشنبه ۸ خردادماه، در حالی که همراه همسرش از مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان به منزل بازگشته بود، با سلاح سرد مورد حمله قرار گرفته و به قتل رسید.

تعدادی از خبرگزاری های نزدیک به نهادهای امنیتی این اقدام را عملی با مبنای عقیدتی ارزیابی کرده و با انتشار ویدئویی ادعا کردند که فرد مهاجم از چند روز پیش با اسب و لباس تعزیه در سطح شهر کازرون می‌گشته و نهایتاً صبح روز ۸ خردادماه در حالی که در برابر خانه امام جمعه منتظر او بود، پس از اصرار به گرفتن عکس یادگاری، با چاقو اقدام به قتل وی کرده است.

بر اساس ادعای این خبرگزاری ها، فرد مهاجم از اعضای گروه های مخالف روحانیت بوده و پس از قتل شعارهایی مبنی بر “از بین بردن روحانیت” سر داده است.

حیدر آسیابی، دادستان شیراز از بازداشت متهم به قتل در بعد از ظهر همان روز و ارجاع پرونده به دادگاه جهت رسیدگی به آن خبر داده بود.

گفتنی است که آقای خرسند که عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی بود از شهریورماه ۱۳۸۶ امامت جمعه شهر کازرون را برعهده داشت.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید