خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  دادگاه تجدید نظر پنج تن از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه در شازند ازجمله محمد نجفی برگزار شد

دادگاه تجدید نظر پنج تن از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه در شازند ازجمله محمد نجفی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – دادگاه تجدیدنظر پنج تن از شهروندان بازداشت شده در اعتراضات سراسری دیماه در شهرستان شازند ازجمله محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، صبح روز جاری در شعبه ۹ دادگاه تجدید نظر استان مرکزی برگزار شد. این شهروندان در آذرماه سال جاری و در بخش دوم پرونده توسط شعبه یک دادگاه انقلاب اراک محاکمه و بر اساس حکم صادره محمد نجفی و علی باقری هر یک به ۱۳ سال حبس تعزیری و مسعود عاجلو و بهزاد علی بخشی هر یک به ۲ سال حبس تعلیقی محکوم شده بودند. همچنین عباس صفری دیگر متهم این پرونده از اتهامات مطروحه تبرئه شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۶ اسفندماه ۹۷، دادگاه تجدید نظر پنج تن از شهروندان بازداشت شده در اعتراضات سراسری دیماه ۹۶ در شهرستان شازند در شعبه ۹ دادگاه تجدید نظر استان مرکزی برگزار شد.

این جلسه دادگاه صبح روز جاری با حضور هر پنج متهم پرونده و پیام درفشان و ابوذر نصرالهی وکلای دادگستری برگزار شده است.

پیام درفشان وکیل محمد نجفی، این جلسه دادگاه را امیدوار کننده ارزیابی کرد و گفت: “طی این جلسه دفاعیات از طرف وکلا و متهمین پرونده ارائه شد و امیدواریم با توجه به دفاعیات کاملی که صورت گرفت نتیجه مطلوبی نیز حاصل شود”.

وی افزود: “مصداق عنوان اتهامی «تبلیغ علیه نظام» پیشتر با عنوان اتهامی «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری شازند مورد بررسی قرار گرفته و صدور رای نیز صورت گرفته است. از این رو طبق قانون مجازات اسلامی، فعل واحد با دو عنوان اتهامی و در دو دادگاه مختلف قابل رسیدگی نیست”.

به گفته این وکیل دادگستری، جلسه دادگاه تجدید نظر محمد نجفی در پرونده مربوط به شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شازند نیز در همین شعبه و در تاریخ ۱۸ اسفندماه برگزار خواهد شد.

این شهروندان در آذرماه سال جاری و در بخش دوم این پرونده توسط شعبه یک دادگاه انقلاب اراک محاکمه و بر اساس این حکم محمد نجفی و علی باقری از اتهامات “تشکیل و عضویت در گروه برای اقدام علیه امنیت ملی” تبرئه و هر یک به اتهامات “تبلیغ علیه نظام” به ۲ سال حبس تعزیری، “توهین به رهبری” به ۱ سال حبس تعزیری و “کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا، رادیو فردا و بی‌بی‌سی فارسی” به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

همچنین مسعود عاجلو  و بهزاد علی بخشی به اتهام “توهین به رهبری” به دو سال حبس تعلیقی به مدت ۵ سال، محکوم شده و عباس صفری دیگر متهم این پرونده در خصوص اتهام “عضویت در گروه غیرقانونی برای اقدام علیه امنیت ملی” تبرئه شده بود.

افراد ذکر شده در بخش اول این پرونده نیز در مهرماه سال جاری به همراه شش تن دیگر محاکمه شده و بر اساس حکم صادره توسط شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی “محمد نجفی، علی باقری و عباس صفری هر یک به سه سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و بهزاد علی‌بخشی، محمد یعقوبی، یوسف شیری‌لرد، ندا یوسفی، داوود رحیمی، مسعود عاجلو و محمد ترابی به ۱ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق تعلیقی به مدت پنج سال و کیان صادقی به ۳ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق تعلیقی به مدت ۵ سال محکوم شدند.

از میان آنها، علی باقری علاوه بر این به اتهام “توهین به فرمانده نیروی انتظامی در فضای مجازی” نیز به تحمل شش ماه حبس محکوم شده است.

لازم به ذکر است که محمد نجفی و  عباس صفری در تاریخ ۶ آبان‌ماه و علی باقری در تاریخ ۲۵ آذرماه جهت اجرای حکم ۳ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق بازداشت و به زندان اراک منتقل شدند.

در تاریخ ۲۴ آذرماه، محمد نجفی توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو دادگستری شهرستان شازند در پرونده ای دیگر به اتهام تشویش اذهان عمومی به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

گفتنی است در تاریخ ۲ بهمن‌ماه ۹۷ نیز این وکیل دادگستری مجددا توسط همان شعبه به ۲ سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

به گفته پیام درفشان وکیل محمد نجفی “این رای توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری شازند در حالی صادر شده است که دقیقا همان دادگاه با استناد به همان ماده قانونی و همان جرم و در هر دو رای از روی اینستاگرام آقای نجفی، رسیدگی و صدور رای نموده است!”.

آقای نجفی از جمله افراد پیگیر نحوه‌ی جان باختن یکی از معترضان در وقایع دی‌ماه ۹۶ بود. وی پس از افشاگری در خصوص فوت “وحید حیدری” یکی از معترضان خیابانی دی‌ماه که در اراک بازداشت و در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ اراک درگذشت، بازداشت شده بود.

مسئولان قضایی حکومت جمهوری اسلامی ایران مدعی شده بودند که وحید حیدری فروشنده مواد مخدر بوده و در بازداشتگاه کلانتری اراک دست به خودکشی زده است؛ آقای نجفی پس از انجام تحقیقات میدانی که از طریق اقوام و دوستان وحید حیدری به عمل آورده بود، بیان کرده که او یک دست‌فروش بوده و هیچ‌گونه سوءپیشینه‌ای نداشته و بر جسدش که در شرایط امنیتی دفن گردیده نشانی از خودکشی وجود نداشته و آسیب ناشی از اصابت شیء به سر او به‌وضوح پیدا بوده است.

لازم به ذکر است محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس، مراجع امنیتی را به «پرونده‌سازی» برای یک وکیل دادگستری (محمد نجفی) متهم کرده بود که بنا به اعلام آقای صادقی «ثابت» کرده است که وحید حیدری، نوجوان جان‌باخته در بازداشتگاه کلانتری اراک، «موادفروش» نبوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید