خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  پایان اعتصاب غذای ۵ زندانی و تداوم اعتصاب غذای ۳ زندانی دیگر

پایان اعتصاب غذای ۵ زندانی و تداوم اعتصاب غذای ۳ زندانی دیگر

خبرگزاری هرانا – شب گذشته ۵ فعال ترک محبوس در زندان های مختلف ایران که از اول اسفندماه همزمان روز جهانی زبان مادری با انتشار بیانیه ای در اعتراض به عدم رعایت حقوق ملی-اتنیکی دست به اعتصاب غذای پنج روزه زده بودند، به اعتصاب خود پایان دادند. همچنین نزار زکا، شهروند لبنانی و علی بازآزرده زندانیان محبوس در زندان اوین و سعید نوری، زندانی محبوس در زندان ارومیه همچنان در اعتصاب غذا هستند. از سوی دیگر از وضعیت و روند اعتصاب غذای شماری از زندانیان سیاسی محبوس در زندان شیبان اهواز که از تاریخ ۱۷ بهمن ماه اعتصاب غذا کرده و در پی آن در اواخر بهمن ماه مورد حمله و ضرب و شتم مامورین زندان قرار گرفته بودند، اطلاع دقیقی در دست نیست.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سه زندانی محبوس در زندان‌های اوین و ارومیه به دلایل مختلف در اعتصاب غذا هستند و پنج تن دیگر نیز شب گذشته به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

این گزارش شامل سه بخش است، بخش اول زندانیانی که تداوم اعتصاب غذای آنها تایید شده است، بخش دوم زندانیانی که شب گذشته ۵ اسفندماه به اعتصاب غذای خود پایان دادند و بخش آخر زندانیانی که از آخرین وضعیت و روند اعتصاب غذای آنها تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست.

زندانیانی که تداوم اعتصاب آن‌ها تایید شده است

نزار زکا، شهروند لبنانی محبوس در زندان اوین از تاریخ ۱۵ بهمن‌ماه در اعتراض به “بازداشت و تحت فشار قرار گرفتن جهت اعتراف” دست به اعتصاب غذا زده است.

نزار زکا که پیشتر در اندرزگاه ۷ سالن ۱۲ زندان اوین محبوس بود، در تاریخ ۱۵ دی ماه به اندرزگاه ۴ سالن ۴ منتقل شده و روز بعد به بند ۲ الف سپاه منتقل شده بود. آقای زکا از تاریخ ۱۵ بهمن‌ماه در اعتراض به “بازداشت و تحت فشار قرار گرفتن جهت اعتراف” دست به اعتصاب غذا زده است. هرانا پیشتر در تاریخ ۱۹ بهمن‌ماه طی گزارشی به آخرین وضعیت این زندانی در اعتصاب غذا پرداخته بود. روز ۱ اسفندماه نیز خانواده وی طی بیانیه‌ای با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت سلامتی فرزندشان اعلام کرده بودند که “حال او به شدت وخیم است”.

علی بازآزرده، زندانی سیاسی محبوس در بند ۴ زندان اوین، در اعتراض به ابلاغ حکم ۱۳ سال حبس به وی در زندان، با دوختن لبانش از روز یکشنبه ۵ اسفندماه دست به اعتصاب غذا زده است. ابلاغ این حکم به وی در حالی رخ داده که دادگاه تجدیدنظر این زندانی سیاسی و سه تن دیگر از هم‌پرونده‌ای‌هایش در تاریخ ۲۸ بهمن‌ماه برگزار و حکم نهایی دو سال حبس تعزیری به وکیل وی ابلاغ شده بود.

او پیشتر در مهرماه سال جاری به همراه هم‌پرونده‌ای‌هایش توسط دادگاه انقلاب بهارستان محاکمه شده بود. طی حکم صادره علی بازآزرده از بابت اتهامات “تشکیل گروه غیرقانونی”، “نشر اکاذیب در فضای مجازی” و “تبلیغ علیه نظام” به ۱۳ سال حبس تعزیری، دو سال تبعید به شهرستان ازنا و همچنین پرداخت ۴ میلیون تومان جزای نقدی و یادگیری بخش‌هایی از کتاب قرآن محکوم شده بود.

همچنین یک زندانی محبوس در زندان ارومیه به نام سعید نوری در اعتراض به شرایط خود در زندان از ۹ روز پیش دست به اعتصاب زده است. روز گذشته خانواده نگران این زندانی پس از تجمع مقابل زندان با رئیس زندان ملاقاتی داشتند که در این ملاقات رئیس زندان با اعزام این زندانی به بیمارستان موافقت کرد، این زندانی اعتصابی پس از دستور رئیس زندان به بیمارستان اعزام شد.

گفتنی است که وی در اعتراض به انتقالش از بند ۱۴ زندان ارومیه به بند “امن” این زندان که به دلیل خشونت جاری در میان زندانیان با عنوان بند وحشت شناخته می‌شود، از لحظه ورودش به این بند اعتصاب غذا کرده است.

زندانیانی که به اعتصاب غذای خود پایان داده‌اند

جمعی از فعالین ترک محبوس در زندان‌های مختلف کشور که از اول اسفندماه همزمان با روز جهانی زبان مادری اعتصاب غذا کرده بودند، شب گذشته ۵ اسفندماه به اعتصاب خود پایان دادند. این زندانیان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بودند که در اعتراض به بی عدالتی ملی-اتنیکی، عدم آموزش به زبانهای مادری، عدم به رسمیت شناخته شدن هویت‌ها، عدم احقاق حقوق جمعی به همراه حقوق فردی و عدم آزادی‌های مدنی در ایران همزمان با روز جهانی زبان مادری از اول اسفند ۹۷ به مدت ۵ روز دست به اعتصاب غذا خواهند زد.

لطیف حسنی زندانی محبوس در زندان رجایی شهر کرج، امیر ستاری زندانی محبوس در زندان تبریز، سیامک میرزایی و ابراهیم نوری زندانیان محبوس در بند ٨ و ۷ زندان اوین و عباس لسانی در زندان اردبیل پنج شهروندی بودند که مرتبط با این بیانیه، اعتصاب غذا کرده بودند.

زندانیان اعتصابی که از آخرین وضعیت آنان اطلاعی در دست نیست

در زندان شیبان اهواز نیز دست کم ۸ تن از این زندانیان به نام‌های علی ساعدی، محمد على عمورى، جابر آلبوشوکه، مختار آلبوشوکه، عبدالزهرا هلیچى، یحیى ناصرى، ناظم بریهى و عبدالامام زایرى در اعتراض به برخورد مسئولین، استفاده ابزاری مسئولان این زندان اهواز از اختلاف عقاید بین زندانیان و عدم رعایت اصل تفکیک جرائم از روز چهارشنبه ۱۷ بهمن ماه دست به اعتصاب غذا زده بودند.

در پی این اقدام اعتراضی، زندانیان سیاسی محبوس در این زندان از ملاقات و ارتباط تلفنی با خانواده خود نیز محروم شدند، زندانیان اعتصابی نیز توسط ماموران زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

از سوی دیگر، بر اساس اقدامی که به نظر یک تلافی جویی از سوی مسئولین زندان باشد، صدها زندانی که عمدتا دارای سابقه خشونت در زندان هستند و پیشتر عمدتا در زندان کارون اهواز نگهداری می‌شدند بدون رعایت اصل تفکیک جرایم به این محل منتقل شده‎اند. گفتنی است که از زمان ورود این افراد به این محل تاکنون در چندین نزاع با زندانیان سیاسی معترض مشارکت جسته‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید