خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  موج آزادی زود هنگام زندانیان سیاسی؛ سام نصیرمقدم و مهران زهراکار، از زندان اوین آزاد شدند

موج آزادی زود هنگام زندانیان سیاسی؛ سام نصیرمقدم و مهران زهراکار، از زندان اوین آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – در ادامه موج آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی، سام نصیرمقدم و مهران زهراکار، دو زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، به ترتیب در روزهای یکشنبه ۲۸ و دوشنبه ۲۹ بهمن ماه از این زندان آزاد شدند. موج جدید آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی که به مناسبت ۲۲ بهمن آغاز شده تاکنون شامل ۳۸ زندانی یا محکوم سیاسی شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در ادامه موج آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی که کمتر از یک سال محکومیت دارند، روز یکشنبه ۲۸ و دوشنبه ۲۹ بهمن‌ماه ۹۷، دو تن دیگر از زندانیان محبوس در زندان اوین آزاد شدند.

هویت زندانیان آزاد شده “سام نصیرمقدم” و “مهران زهراکار” توسط هرانا احراز شده است.

سام نصیرمقدم در مهرماه سال ۹۴ به اتهامات “تبلیغ علیه نظام”، “توهین به رهبری” و “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران” بازداشت و پس از ۴۵ روز پس از اتمام مراحل بازجویی با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی به صورت موقت آزاد شده بود.

وی طی دادنامه‌ای از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده به اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به رهبری” به ۲ سال حبس محکوم شده بود.

این زندانی سیاسی در تاریخ ۹ خردادماه سال جاری جهت تحمل دوران محکومیت خود به اندرزگاه ۸ زندان اوین منتقل شد و محکومیت خود از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام را پیش از آزادی پشت سر گذاشته بود.

زندانی آزاد شده دیگر، مهران زهراکار در تاریخ ۲۵ آذرماه ۹۶ توسط شعبه ۳۳ دادسرای اوین احضار و بازداشت و در تاریخ ۲۸ آذر ماه پس از اتمام مراحل بازجویی با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شده بود.

این زندانی ۴۶ ساله در تاریخ ۱۳ اسفندماه سال گذشته در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به اتهام “توهین به رهبری” به دو سال حبس تعزیری محکوم و در تاریخ ۲۷ تیرماه سال جاری همزمان با صدور حکم قطعی، بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود روانه زندان اوین شده بود.

این آزادی‌های زودهنگام به مناسبت ۲۲ بهمن و تحت عنوان عفو برای حدود ۵۰ هزار زندانی صورت می گیرد و شامل درصد بسیار کمی از زندانیان سیاسی یا امنیتی می شود که هم اکنون در زندان هستند و محکومیت قطعی به یک سال حبس یا کمتر از آن دارند یا بیرون از زندان هستند و محکومیت قطعی به ۶ ماه حبس دارند.

از زمان آغاز اجرایی شدن این عفو از شب ۲۱ بهمن ماه تاکنون دست کم ۳۸ زندانی یا محکوم به نام‌های مصطفی ترک همدانی، صبا کردافشاری، یاسمن آریانی، آذر حیدری، سید محمد فلاح چای، فرشید رستمی، مجید کریم نژاد، حسین دژانگاهی، فرشید سعیدی ، حسین فرخ‌پور، مجید عزیزی، امین زنده دل، ایوب ساعدی، محمد خالدزاده، جمال کرمانی، محمد یوسفی، حمیدرضا امینی، بهفر لاله زاری، فرزاد دلآرام، فرهاد سرافراز، شهرام منصور، وحید دانا، سعید عابدی و ادیب حق پژوه، شاهین برزگر ، امیر چمنی، سید جمال موسوی‌نژاد، علیرضا معینیان، مهران بندی امیرآبادی، حسین میری نظرلو، مهران اسلامی امیرآبادی، فتانه نبیل زاده، دری امری، می خلوصی، ساقی فدایی، شایان تفضلی، سام نصیرمقدم و مهران زهراکار شامل این آزادی زودهنگام یا توقف اجرای حکم شده‌اند. هر چند زندانیان تهران بزرگ کماکان در انتظار اجرایی شدن این ابلاغ و آزاد شدن از زندان به سر می‌برند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید