خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی, اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  بازداشت یک روحانی اهل سنت در ارومیه همزمان با آزادی دو شهروند بازداشتی در پیرانشهر

بازداشت یک روحانی اهل سنت در ارومیه همزمان با آزادی دو شهروند بازداشتی در پیرانشهر

خبرگزاری هرانا – عیسی آذری، روحانی اهل سنت و امام جمعه روستای کورانه از توابع شهرستان ارومیه روز چهارشنبه ۱۷ بهمن‌ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. همچنین در خبری دیگر در همان روز، دو شهروند بازداشت شده در شهرستان پیرانشهر به نام‌های شیرکو علی‌محمدی و کمال آزادداور با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷، «عیسی آذری» امام جمعه روستای کورانه از توابع صومای برادوست ارومیه توسط نیروهای سپاه پاسداران پس از ضرب و شتم بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شد.

بر اساس این گزارش یک منبع مطلع در این رابطه گفت: «ماموستا عیسی آذری در حین سخنرانی در حالی بازداشت شده است که در رابطه با برخی مسایل فقهی و تاریخی اهل سنت، از جمهوری اسلامی انتقاد کرده و گفته است که برخی از مسایل فقهی و تاریخی از سوی حاکمیت به صورت وارونه به مردم اطلاع‌رسانی شده‌اند.»

بر اساس این گزارش علیرغم مراجعه‌ خانواده‌ این روحانی بازداشت‌شده به مراکز امنیتی و قضایی ارومیه، تاکنون اطلاع دقیقی از محل نگهداری وی به دست نیامده است.

همچنین در گزارشی دیگر روز چهارشنبه ۱۷ بهمن‌ماه «شیرکو علیمحمدی» از اهالی شهرستان پیرانشهر، پس از اتمام مراحل بازجویی، با تودیع وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی به صورت موقت آزاد شد.

او به همراه چند شهروند دیگر، روز دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ پس از تفتیش محل سکونتشان از سوی نیروهای سپاه پاسداران در شهرستان پیرانشهر بدون ارائه مجوز قانونی بازداشت شده بود.

وی ابتدا به بازداشتگاه نهاد مورد ذکر در ارومیه منتقل شد و از آن زمان تا هنگام درخواست وثیقه نتوانسته بود با خانواده‌اش تماس برقرار کند.

همزمان، یک شهروند دیگر از اهالی همین شهرستان به نام «کمال آزادداور» با تودیع وثیقە‌ی ١٠٠ میلیون تومانی موقتا تا هنگام اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.

کمال‌ آزادداور هم یکی از افرادی بود که در اواخر آذرماه در شهرستان پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

اتهام مطروحه علیه این افراد «همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام» عنوان شده است با این حال از دلایل بازداشت و مصادیق اتهام مورد ذکر علیه آنها اطلاع دقیقی به دست نیامده است.

کمال آزادداور

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید