خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اعدام  >  انتقال به زندان اوین؛ نگرانی از وضعیت دو زندانی عرب محکوم به اعدام

انتقال به زندان اوین؛ نگرانی از وضعیت دو زندانی عرب محکوم به اعدام

خبرگزاری هرانا – خانواده های دو زندانی عرب اهل شوش که پیشتر از بابت اقدام علیه امنیت ملی به اعدام محکوم و به زندان اصفهان تبعید شده بودند، می گویند که این دو زندانی در روزهای اخیر به زندان اوین منتقل شده اند آنها به دلیل شرایط حاکم بر پرونده از احتمال اجرای حکم اعدام فرزندان خود نگران هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز ۳۰ دی‌ماه ۱۳۹۷، خانواده‌های قاسم بیت عبدالله (عبداللهی) و عبدالله کرملاچعب (عبداللهی)، دو زندانی عرب محکوم به اعدام از انتقال نگران کننده آنها از زندان اصفهان به زندان اوین خبر دادند و آن را نشانه ای از احتمال اجرای حکم اعدام فرزندان خود دانستند.

در تاریخ ۸ آبان ماه سال گذشته، این دو محکوم به اعدام به زندان اصفهان منتقل شده بودند.

بر اساس آنچه نزدیکان این دو زندانی محکوم به اعدام به گزارشگر هرانا گفتند؛ قاسم بیت عبدالله و عبدالله کرملاچعب طی روزهای گذشته از زندان اصفهان به زندان اوین منتقل شده‌اند و با توجه به شرایط حاکم بر پرونده و ابهامات موجود در خصوص انتقال این افراد به تهران، بیم آن می‌رود که حکم اعدام آنها در شرف اجرا باشد هر چند پرونده آنان کماکان برای بررسی نهایی در دیوان عالی کشور مفتوح است.

لازم به یادآوری است که دو سال پیش افراد ناشناسی در صفی آباد دزفول سوار بر یک دستگاه خودروی سواری پژو به محل تکیه هیات عزاداری قمر بنی‌هاشم این شهر هجوم کرده‌اند و دو نفر را کشتند. چند روز بعد از این حادثه ۱۵ نفر از شهروندان عرب در روستاهای اطراف شوش بازداشت شدند.

قاسم بیت عبدالله (عبداللهی) و عبدالله کرملاچعب (عبداللهى) از اهالی منطقه شوش، در شهریورماه ۱۳۹۶ به همراه ۷ متهم دیگر از بابت محاربه و ارتباط با گروه‌های خارج کشور و همینطور تبلیغ علیه نظام مورد محاکمه قرار گرفتند. حکم اعدام برای این دو متهم و برای سایرین نیز حکم حبس صادر شد. این حکم پس از تایید در دادگاه تجدید نظر و اعتراض متهمان به دیوان عالی کشور رفت و به دلیل عدم وجود ادله اثبات جرم اتهام انتسابی و تناقضات موجود در تحقیقات مراجع انتظامی، اداره اطلاعات و دادسرا، پرونده به شعبه هم عرض در دادگاه انقلاب اهواز ارجاع شد. این پرونده در شعبه ۳ دادگاه انقلاب اهواز بررسى شد. حکم اعدام این افراد در شعبه سوم تایید شد که بعد از اعتراض اخیراً برای دومین بار به دیوان عالی کشور ارسال شده است.

هر دو محکوم به اعدام در این پرونده اتهامات را بی‌اساس دانسته و آن را پرونده‌سازی دستگاه امنیتی برای آنان به دلیل فعالیت های مذهبی خود دانسته‌اند. این دو متهم پرونده از پیروان اهل سنت هستند. آنها در حضور رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب اهواز آثار ضرب و شتم و شکنجه را به وی نشان داده و مدعی شده‌اند که اعترافات در پی شکنجه از آنها گرفته شده است، اما این ادعا از سوی قاضی پذیرفته نشده است.

هرانا در روز ۱۵ دی‌ماه اخیر طی گزارشی از آویختن یکی از متهمان این پرونده به میله‌های هواخوری به مدت چند روز بعنوان مصداقی از شکنجه و بدرفتاری خبر داده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید